Висшият съдебен съвет (ВСС) подложи на унищожителна критика противоречивите промени в Административнопроцесуалния кодекс, предложени от ГЕРБ. Законопроектът бе повсеместно оспорен най-вече заради заложеното в него рязко увеличение на съдебните такси при касационно обжалване на административни актове. Въпреки това мнозинството в Народното събрание го гласува на първо четене през юни. Очаква се скоро парламентарната правна комисия да го подхване и на второ.
Съветът обаче смята, че промените "не са съобразени със съществуващата нормативна уредба, степента на жизнено равнище и на икономическо развитие на страната". И призовава проектът да бъде оттеглен.
От ВСС признават, че сегашните такси в административния процес са "изключително ниски и следва да бъдат променени". Но изразяват съмнение, че предложението на ГЕРБ може да постави "имуществена бариера" пред участниците в производство. И изтъкват, че при определяне на размера на таксите "следва да са отчетени не само фискални съображения, но и разходите и усилията за разглеждане на делото". Както и да се "осигури баланс между дължимата такса за правосъдната дейност и правото на достъп до съд на заинтересованите лица". Накрая предлагат всички такси да бъдат уредени в тарифа, изложена в подзаконов нормативен акт.
Възразява се и срещу предложението касационната жалба да се преподписва от адвокат или юрисконсулт. ГЕРБ го аргументира с необходимостта да бъдат "сведени до минимум нередовните оспорвания". От ВСС обаче смятат, че промяната "ограничава законово право на гражданите и води до принудително ползване на адвокатски услуги".
ВСС изцяло отхвърля и идеята съдебното заседание при касационно обжалване да бъде закрито, освен ако съдът не реши друго. Според съвета това противоречи на конституцията, която изрично нарежда разглеждането на делата във всички съдилища да бъде публично, в случай че законът не предвижда друго.
Не срещат одобрението на съвета и заложените от ГЕРБ мерки за електронно правосъдие, тъй като "не съответства на настоящия етап на инфраструктурна обезпеченост на съдилищата, не гарантира сигурност на информацията и ще породи повече затруднения, отколкото полезен ефект". От ВСС обявяват за неприемливо страните в съдебния спор да бъдат задължавани да ползват електронен подпис, за да бъдат допускани в производството. И настояват електронната комуникация със съда да се регламентира само като опция, а не да се вменява като задължение.
Съветът критикува и регламентирането на "мълчаливото съгласие" в законопроекта, което управляващите обявиха за голям успех при намаляването на административната тежест. Според ВСС институтът следва да бъде уреден в специални закони и да бъде "изключение, а не практика в работата на администрацията".
----------ВЪЗРАЖЕНИЯ
Законопроектът събира критики и от прокуратурата, най-вече заради идеята за закритите заседания. От държавното обвинение смятат, че така съдът ще се отклони от записаното в кодекса изискване за "достъпност, публичност и прозрачност" на производството. Не одобряват и увеличението на таксите, нито предописването на касационните жалби.
|
|