Пълно отсъствие на граматическа, нежели лична и обществена, отговорност цари в печата. Току след 15 септември безподложни изречения шестват безнаказано по първите страници. "#КОЙ (извършва действието)?" иде му на прелитащия да изманипулира популярния хаштаг.
Без оглед на граматическата коректност, да видим какви анонимни действия се извършват по света и у нас. "Пращат на психиатър служители с депресия и за алкохол". Този водещ материал на "Монитор" страда не само от липса на подлог, но и на съгласуване на изречението. Освен дето не е посочен #КОЙ (шефовете), така написано излиза, че пращат служителите да купуват пиене (вероятно и това се случва, но друго пише в ситния шрифт на новината). Но явно вече се работи за повишаване на общата грамотност, което един ден (дай, Боже!) може да се усети и в журналистиката: "Дават пари за шестици и на осмокласниците". Просветата, стюпид!
"Труд" не пада по-назад: "Започват измами с есенните промоции", научаваме във времената на Черния петък. "Подвеждат с неточни рекламни брошури и нереални намаления". Абе, напишете кои са тия, които подвеждат, бе муцки, поименно! "24 часа" и той има какво да добави към този синтактичен апотеоз: "Бутат последните 200 гаража в центъра на Пловдив". Там барем се знае кой е извършителят! Какво има да го усукваш на новговор?
Неподражаем в този, както и във всички други жанрове е "Телеграф". Там заглавията от този род си играят на прескочикобила, едно връз друго, докато читателят капне изтощен. "Назначиха учителка заедно с цял клас", "Натръшкаха осем бандити при Църна маца", "Вдигат санкциите за гръмнали уреди", "Показват пожара в Народния на изложба", "Убедиха 1 от 10 деца да се върне в училище".
"Стандарт" не се свени да ползва подлози и лични имена за тезите си. А именно: "Слави ще разбута кошера", "Президентът вдигна самолета (който не е F-16)". Нови герои на вечния официоз? Кой, кой да ти каже?
|
|