:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,278
Активни 366
Страници 15,208
За един ден 1,302,066

Поредна проверка откри драстични разлики в цените на храните

Детски сок е със 147% по-скъп в София, отколкото в Берлин
СНИМКА: БГНЕС
Двойният стандарт при храните е не само дискриминация, а обида за българските граждани, възмути се вчера омбудсманът Мая Манолова и призова ЕС да приеме единни изисквания, свързани с качеството, контрола и санкциите.
Поредна проверка установи двоен стандарт при храните на Изток и на Запад и значителни разлики в цените на част от продуктите. Макар сравнението да е с ограничен кръг от стоки и отново да е направено единствено на базата на изписаното на етикетите на цената, то е показателно за продължаващата практика на големите производители.

"Оказа се, че съставките и качеството на някои от тези продукти са по-лоши във вариантите им, които се предлагат в София. Някои десерти у нас са с по-малко мляко, по-малко шоколад, с повече рапично олио, а в същото време цената им е значителна по-висока. Например детски сок е със 147% по-скъп в София в сравнение с Берлин - в една и съща търговска верига", съобщи омбудсманът Мая Манолова, която е инициирала проучването. Вчера тя откри в НС кръгла маса, свързана с двойния стандарт при храните. Участниците в нея подписаха декларация, която ще бъде изпратена до ЕК и ЕП с искания за общ регламент, контрол и санкции за нарушителите.

Със значително по-висока цена се оказал и популярен детски десерт, чиято цена в София била с 93% по-висока от тази в Берлин. У нас млечно-шоколадовият сладкиш се продавал за 0.95 лв., докато в същата верига магазини, но в германската столица, можел да се купи срещу едва 0.45 лв. за брой. У нас десертът съдържал с 1% по-малко шоколад и с около 3% по-малко мляко.

Разлика имало и при бебешко пюре, което се предлагало с различен грамаж и съдържание на рапично олио. Разлики имало и в цената - в София то се предлагало с по-висок процент рапично олио и с по-висока цена - в рамките на около 26%.

Често големите компании оправдават различния вкус и съдържание с местните предпочитания. Как са установили какви вкусови предпочитания имат 4-5 месечни бебета, за да има разлики в съдържанието на пюретата, риторично попита евродепутатът Момчил Неков.

"Освен за Европа на две скорости може да се добави и Европа на два стандарта", коментира Манолова. Министърът на земеделието Румен Порожанов припомни и проверките на ведомството. "При около 20% от тях установихме разлики в съставките. Това, което ни направи най-много впечатление при съпоставката на цените, е, че има обезпокоителни завишения в някои от детските храни - около 100%, и в шоколадовите изделия - между 30 и 70%", каза Порожанов.

Според Богомил Николов от "Активни потребители" проблемът в България е, че липсва взискателност от страна на клиентите. "До края на деня всички тук сигурно ще изпием 100 бутилки сок с глюкозо-фруктозен сироп вместо със захар, въпреки че знаем за двойния стандарт", обобщи той. Проблемът обаче не се изчерпвал единствено с разминавания по отношение на храните. Николов изтъкна, че банки и застрахователи често пъти предлагали на българските си клиенти продукти с различни цени и условия в сравнение с тези, които предлагат на граждани от други страни на ЕС.



ВЪЗМОЖНОСТ

Най-малко 1 милион евро се отпускат за финансиране на страни членки, които да направят допълнителни тестове на храните, заяви във видеообръщение еврокомисарят по правосъдие, потребители и равенство на половете Вера Йоурова и призова българските власти да кандидатстват. Тя изтъкна, че ЕК е "много ангажирана" да помогне на страните, засегнати от проблема за двойния аршин, като това включва и България.
19
3558
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
18 Септември 2017 20:02
А при предпоследната проверка бяха по-евтини и по-качествени тука. Сложна работа, диалектическа...
18 Септември 2017 20:25
Скъпи, но "маде ин Герману", като видят този лелеян надпис - плащат.
18 Септември 2017 22:37
ЙоУрова да тества бананите за собствена сметка. Ако са ОК и по цени не ни дръстят партньорските вериги, РаданКъ може да свика благодарствен митинг-молебен "Банан ми дай и повече не ме мъчи!"
18 Септември 2017 22:43
Правенето на новини и политика в България стана като някакво евтино риалити шоу - правят се само нещата, които ще докарат повече баламурници пред телевизора/урните. Независимо колко плоски и ненужни са тези неща.

Под носа ни крадат милиони всеки ден, повечето политици от всички партии са елементарни простаци, администрацията е кошмарна, обаче нас от няколко месеца ни занимават с това, че някаква изкуфяла чиновничка, пратена на командировка в Германия да напазарува продукти (въпреки че това може просто да се направи от посолството там и да се пратят продуктите), била намерила детско пюренце незнамсиколко по-евтино там.

И хората се връзват на цялата тази дивотия и реват вече четвърти месец. Включително и в този уж мнооооооооооооооооооооо интелигентен форум. Смях пълен. Жалка историйка.

18 Септември 2017 23:19
Например детски сок е със 147% по-скъп в София в сравнение с Берлин - в една и съща търговска верига", съобщи омбудсманът Мая Манолова, която е инициирала проучването
Кажи и името на тая верига, ма, Майо. Такива не трябва да се жалят, а изобличават, за да не продължават да ни тровят и да се майтапят с нас.
Аман от Западни ценности, брей ... Зло, голямо зло си натресохме откакто сме под ЗападноЕвропейско владичество.
19 Септември 2017 00:26
Принципно между номера с пюренцето и краденето на милки разлика няма. И двете са вид измама и грабеж. Проблемът е системен.
19 Септември 2017 06:42
Ей, тази Мая не миряса с глупостите. Понеже не и се занимава със сериозни неща ни занимава с простотии. Ами на това пюре има български и други аналози, да купуват тях, като не ги устройва цената. Защо гледат Германия а не гледат друга страна? Защо не каже Мая каква е производителноста в Германия и калко е при нас, и да каже, че и с тава ни дискриминират. Както е казал по -горе колегата, занимават ни с глупости за да си оправдаят нищоправенето по отношение на народа.
Същото се отнася и за онзи с клишетата, дъра-бъра два чадъра!
19 Септември 2017 07:31
. ащо не каже Мая каква е производителноста в Германия и калко е при нас, и да каже, че и с тава ни дискриминират


И какво точно те е.е производителноста в Германия, след като и в двата случая стоката най-вероятно е произведена там, но се продава на две различни цени. А ако е произведен в източна европа, още по-зле, понеже производството, суровината и транспорта са по-еФтини.
19 Септември 2017 07:39
Стоки с по-ниско качество и на по-висока цена е нормална флуктуация (ей ква дума знам,а!) на свободния пазар.
Това Майчето няма как да го разбере, защото тя си е социалистка, които пък си падат по държавно планово нормираните цени на всичко където цените на стоките (ако ги има) са щамповани от производителя и определяни от Централния Планов Комитет и централата на СИВ в Москва за следващата петилетка.
19 Септември 2017 08:22
Когато няма по-качествени родни аналози - така ще е.
19 Септември 2017 08:29
Стоките които командированите чиновници са купили в Германия с редовната цена ли са били или на разпродажба/"промоция"? Може и само марката да се спомене, при наличие на интернет проверката е елементарна.
По тази причина обаче, недоманолова няма да каже нито марка, нито име на верига. Фактите са най-неприятното нещо за такава чалга-политика.
19 Септември 2017 08:36
И още нещо - защо Манолова не преизчисли цените на немските храни в Германия с българския ДДС?
19 Септември 2017 09:02
защо Манолова не преизчисли цените на немските храни в Германия с българския ДДС?

Защото ще стане мазало, ясно е. А ако в сметката се включи и покупателната способност ще проличи, че ядем злато и диаманти.

19 Септември 2017 09:08
Защо гледат Германия а не гледат друга страна?

Защото така е наредил Решетников. Хибридна война, кво да правиш. А на война, като на война.
19 Септември 2017 11:12
Занимават ни с някакви продукти, които нормалните хора не употребяват- детски пюрета и шоколадчета. Мая, кажи нещо за стоките които ни интересуват, например колко струват говеждите стекове, пушената сьомга, черния хайвер, шампанското и кубинските пури в Германия и България.
19 Септември 2017 12:08
И кой ги внася тия стоки ???
Точно така, депутатите, министрите и фирмите приближени до тях.
Е ?
19 Септември 2017 12:30
Е какъв по-голям шанс за заветния български производител!? /аз се сещам за един на детски храни дето си изнесе производството в Белгия, че родната администрация само го изнудваше/
От една страна хем искат да го има, от друга току виж наложат ценови контрол и той стане неконкурентен с германския.

Впрочем омръзна ми с тези разлики от 1%. Те да измерят разликите в две партиди на производител в един и същи завод, па тогава да коментират разликите.
19 Септември 2017 14:56
Както казват доживелите сенилна възраст - днешният шоколад не е като едновремешния!
19 Септември 2017 15:11
Защо крият фирмата и продукта? Значи няма проблем да се продава (да получиш документ за покупката), а има проблем да се изнесе като информация във вестни??? Ми то и аз така мога да напиша - според проучването ми депутатите от една парламентарна сила са с 3 пъти по-малко IQ от тези в друга парламентарна сила.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД