Баварец в традиционно облекло гласува вчера в Шлиерзее, където традиционно най-силен е Християнсоциалният съюз, свързан здраво с Християндемократическия съюз на канцлерката Ангела Меркел. |
От десетилетия германската избирателна система не е допускала абсолютно мнозинство за една партия. Победилата партия винаги търси съюзници, за да си гарантира повече от 50% депутатска подкрепа, и не се решава да прави правителство на малцинството.
На изборите се явиха 42 партии, като 16 участваха за първи път. Сред новаците бяха Съюзът за въвеждане на основен базисен доход, партията "Немски център" и Партията на промяната, на вегетарианците и на веганите. От всичките само четири бяха представени в досегашния парламент - ХСС/ХДС, ГСПД, Левите и Зелените, съюзени от 20 години с т.нар. Съюз 90.
Социалдемократите, които бяха част от последната Голяма коалиция, допуснаха груба политическа грешка, защото се опитаха да се дистанцират от Меркел, която отправи консервативни послания за стабилност и сигурност по време на кампанията си. Лозунгът на техния лидер Мартин Шулц бе срещу статуквото и стагнацията като контрапункт на стабилността на Меркел. Така, без да иска, ГСДП остави впечатлението, че всички постижения през изминалите 4 години са на християндемократите. Вместо да си припишат част от заслугите, социалдемократите поеха само минусите от управлението.
Най-интригуващо бе дали крайнодясната "Алтернатива за Германия" ще стане трета партия в страната, след като през 2013 г. не й достигнаха само 0.3% да прескочи 5-процентната бариера. Тя се състезаваше за престижната позиция главно с либералната Социалдемократическа партия - традиционния балансьор между двете най-големи партии, която преди четири години също остана за малко под 5-процентната бариера. ХДС/ХСС имат готовност да търсят за партньори както тях, така и Зелените, ако се откажат от Голямата коалиция.
ВИСОКА АКТИВНОСТ
Очакваната висока активност бе регистирана още през първите часове на вота. До обяд в Хамбург бяха гласували 37.4%, докато през 2013-а делът на гласувалите бе 35.4%. В Мюнхен преди обяд дадоха гласа си 57.1% от избирателите - с 13 на сто повече отпреди 4 години. Повишена активност бе регистрирана също в Бремен, Нюрнберг, Щутгарт, Потсдам. По-ниска бе активността единствено в провинциите Тюрингия и Саксония, предаде ДПА.