:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,501
Активни 631
Страници 20,431
За един ден 1,302,066

Германия избра нов Бундестаг за стария канцлер

Меркел ще реши дали да сложи край на Голямата коалиция и да освежи антуража си
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Баварец в традиционно облекло гласува вчера в Шлиерзее, където традиционно най-силен е Християнсоциалният съюз, свързан здраво с Християндемократическия съюз на канцлерката Ангела Меркел.
Единствената въпросителна вчера на изборите за Бундестаг бе с кого ще управлява през следващите четири години канцлерката Ангела Меркел, която е на път да изравни рекорда от четири мандата, поставен от нейния политически баща Хелмут Кол. Главният й лозунг за стабилност означаваше, че съставът на парламента може да се обнови, но само колкото да запази властта й.

От десетилетия германската избирателна система не е допускала абсолютно мнозинство за една партия. Победилата партия винаги търси съюзници, за да си гарантира повече от 50% депутатска подкрепа, и не се решава да прави правителство на малцинството.

На изборите се явиха 42 партии, като 16 участваха за първи път. Сред новаците бяха Съюзът за въвеждане на основен базисен доход, партията "Немски център" и Партията на промяната, на вегетарианците и на веганите. От всичките само четири бяха представени в досегашния парламент - ХСС/ХДС, ГСПД, Левите и Зелените, съюзени от 20 години с т.нар. Съюз 90.

Социалдемократите, които бяха част от последната Голяма коалиция, допуснаха груба политическа грешка, защото се опитаха да се дистанцират от Меркел, която отправи консервативни послания за стабилност и сигурност по време на кампанията си. Лозунгът на техния лидер Мартин Шулц бе срещу статуквото и стагнацията като контрапункт на стабилността на Меркел. Така, без да иска, ГСДП остави впечатлението, че всички постижения през изминалите 4 години са на християндемократите. Вместо да си припишат част от заслугите, социалдемократите поеха само минусите от управлението.

Най-интригуващо бе дали крайнодясната "Алтернатива за Германия" ще стане трета партия в страната, след като през 2013 г. не й достигнаха само 0.3% да прескочи 5-процентната бариера. Тя се състезаваше за престижната позиция главно с либералната Социалдемократическа партия - традиционния балансьор между двете най-големи партии, която преди четири години също остана за малко под 5-процентната бариера. ХДС/ХСС имат готовност да търсят за партньори както тях, така и Зелените, ако се откажат от Голямата коалиция.

ВИСОКА АКТИВНОСТ

Очакваната висока активност бе регистирана още през първите часове на вота. До обяд в Хамбург бяха гласували 37.4%, докато през 2013-а делът на гласувалите бе 35.4%. В Мюнхен преди обяд дадоха гласа си 57.1% от избирателите - с 13 на сто повече отпреди 4 години. Повишена активност бе регистрирана също в Бремен, Нюрнберг, Щутгарт, Потсдам. По-ниска бе активността единствено в провинциите Тюрингия и Саксония, предаде ДПА.

2
1199
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
24 Септември 2017 21:12
При 40 партии и пропорционална избирателна система.. какво може да се очаква?
25 Септември 2017 01:51
Победата се очакваше защото немаше друг по способен от нея.Тя спаси Германия от световната криза която вече 10 години не си е отишла за много държави.Честита победа
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД