Върховната административна прокуратура започва поредна проверка в цялата страната за опасни храни и напитки, продавани на учениците в учебните заведения или в близост до тях. Това съобщиха вчера от държавното обвинение, което се е самосезирало по публикации в медиите. Заедно с прокуратурата в инспекциите ще се включат и представители от Българската агенция по безопасност на храните, Комисията за защита на потребителите и Главна дирекция "Национална полиция".
Институциите ще проверяват за наличието на консумирани от ученици напитки и храни, съдържащи опасни за здравето съставки или химически замърсители от околната среда. В това число се включват и "субстанции с неопределено съдържание, съдържащи психотропни вещества, като т.н. "весел чай" и други подобни продукти, алкохолни напитки, цигари, наргилета и тютюневи изделия, разпространението, на които се осъществява чрез търговски обекти, разположени в самите или близо до учебните заведения или от нелегални търговци, действащи в близост до училищата", посочват от прокуратурата.
През лятото на 2016 г. прокуратурата откри купища вредни храни в училища и детски градини в Североизточна България. В училищни столове и лавки тогава бяха намерени забранени безалкохолни напитки, некачествено сирене, кетчуп с консерванти и други непозволени за предлагане на деца храни. В района на Варна например прокурорите издадоха седем предписания да се спрат от продажба пици, бутерки, сандвичи, айрян, бонбони, пшенични пръчици и др. Последваха проверки в Пловдив, Стара Загора, Хасково и др., които установиха подобни практики. Последно се чу за инспекции в Западна България, където в обекти, предлагащи храна в детски градини и училища, бяха засечени подсладени сокове, айрян с добавена сол, сандвичи със съмнителна кайма, продукти с опасни за здравето съставки, както и лоша хигиена на персонала.
НОРМАТИВИ
Изискванията за храните, предлагащи се на децата и учениците, са регламентирани в две наредби. Едната е за здравословното хранене на учениците, която се контролира от районните здравни инспекции, а другата - наредбата за специфичните изисквания за храната, предлагана в училищните столове и търговските обекти на територията на училищата, спазването на която е възложено на БАБХ. Достъпът на непълнолетни до наргилета обаче тепърва ще се регламентира, тъй като в момента за тях няма никакви ограничения.
СЕДЕМ МЕСЕЦА ПРОКУРАТУРАТА СИ БЪРКА В НОСА ЗА СКАНДАЛНИЯ ОДИТ НА ВМА ПРИ УПРАВЛЕНИЕТО НА ЗДРАВНИЯ МИНИСТЪР ПРОФ. НИКОЛАЙ ПЕТРОВ