"По мое време в дирекцията имаше звено от психолози, които правеха анализ и оценка на всеки един кандидат, преди да заеме определена длъжност, за склонността му да бъде корумпиран. Около 20% от кандидатите отпадаха само по този критерии". Това обяви вчера пред Би Ти Ви бившият шеф на Гранична полиция ген. Валери Григоров.
"В МВР изградиха вътрешна сигурност, която обаче се възприема като враждебен елемент и не може да проникне и достигне до процесите вътре в структурите", допълни Григоров. Според него, ако има механизъм за кадрово развитие в системата МВР, подкупването на гранични полицаи няма да бъде възможно. "Това, че тези хора се продават, не е допустимо, но е плод на системата, която няма механизъм за вътрешен контрол", категоричен е той.
Повод за неговите думи стана разследване на Би Ти Ви, според което "граничните полицаи, които трябва да пазят българо-турската граница от преминаването на нелегални мигранти, вземали между 100 и 200 евро на човек, за да си затварят очите". Пред тв камерата човек, който бил в този бизнес отдавна, разказал, че 800 евро била тарифата за възрастен мигрант, 400 евро за дете. Бизнесът по границата просперирал благодарение на "някой полицай", който давал информация. Често тези граничари се виждали с каналджиите на кафе или извън населеното място, за да се уговорят. След като получат парите си, граничните полицаи знаели точно какъв ще бъде маршрутът на каналджиите и техните клиенти мигранти и местели поста си на друго място.
Най-платени в схемата били не редовите граничари, а техните началници, твърди каналджията. Те работели в полза на големи групи мигранти от "организираната престъпност" от вътрешността на Сирия, Иран, Ирак и др. Групите се прекарвали с камиони под протекцията на началниците. В тази схема никой не се интересувал кой точно влиза в страната ни. Голяма част били групи от мъже, жени и деца, но имало и изключения. Пътували млади мъже, всеки с по 2-3 телефона и пари, твърди още Би Ти Ви.
Валери Григоров каза още, че оградата по границата ни с Турция е изключително остарял и старомоден начин за защита. По думите му до момента са платени около 200 млн. лв. за изграждането на съоръжението. "Това е цена, която е платил българският данъкоплатец. Когато даваш едни пари, трябва да очакваш конкретен резултат", допълни Григоров. Той даде пример, че според статистиката на българската граница хващали 600 човека, а на сръбската 1800, което не говорело за голяма ефективност.
На друго мнение е военният министър Красимир Каракачанов. Той заяви, че оградата вършела много добра работа. По повод на обвиненията за корупция той изрази недоумение от думите на Григоров, след като в Гранична полиция имало още много хора от времето, в което той е бил начело на тази служба.
Не беше ли това мотото под лъва, на герба на България?
Ако греша, гербът трябва да се осъвремени!
