Компютърен модел на бъдещите сгради, които ще скрият гледката към Витоша на жителите на "Младост 1А". |
Мястото на действието е бизнес сграда в столичния жк "Младост", където е свикано обществено обсъждане за промяна на подробния устройствен план на проекта "Гранд каньон", изпълняван от турската фирма "Гаранти коза". Апропо тя има разрешение за строеж още от април. "Това, че сме подписали, не означава, че сме съгласни!" - гласи тезата на общината в "Младост".
Действащо лице: Гневен жител на квартала, който излива яда си върху инвеститорка, защитаваща от солидарност турските си колеги. Тя самата е върл враг на кмета Десислава Иванчева, спечелила изборите с обещанието да спре строежите.
Мизансцен: В тесен ъгъл в подземието на бизнес сградата са подредени 88 стола за гражданите и 7 стола за общинарите - тези от "Младост" плюс два стола за кмета на София Йорданка Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков. Последните двама не благоволяват да посетят събитието, очевидно
защото са предвидили оня "пурпурен гняв - величав", който са им набрали гражданите.
Разположение на силите: В първия момент не си личи, но след час във "врящия казан" на сбирката всичко е ясно. На първите три реда е седнал мениджмънтът на "Гаранти коза" - 25-30 годишни младежи. Най-отпред като острие е строителният инвеститор и собственик на имот Изабела Сярова, която през февруари обяви, че започва 14-дневна гладна стачка, след като Иванчева спря неин строеж до бл. 64. През юни строежът беше пуснат, а Сярова обяви, че ще съди общината за 1 млн. лв. пропуснати ползи.
До нея седи още по-остра в езика дама, кръстена от тълпата на задните редове Червената шапчица заради огнената си коса. Двете са изтупани модерно и водят престрелка с Иванчева и заместниците й сякаш са си у дома си - личи си, че си "имат приказката".
Отборът на "Гаранти коза" рамкира пространството, на последните редове са седнали собствените му работници - очевидно турци, дошли от Анадола, биещи на очи с облеклото и особените си физиономии. Някой подхвърля, че са доведени директно от строежа след дълъг работен ден. Около тях правостоящи - голяма част млади хора, семейни с деца, са дошли да заявят в очите на местната власт, че в "Младост" вече няма ни-що!
"Няма улици, няма паркинги, няма тротоари, вече трябва да летим!"
Присъстващите са два пъти повече от предвидените столове и до бой не се стига само защото пространството е изключително тясно и защото в "Младост" живеят интелигентни и образовани хора. Затова пък се вика като за световно! Животът в квартала е пресъздаден в минимодел - може да ни е мръсно, пренаселено, презастроено, нервно и шумно, но поне не ни е скучно.
Всъщност представлението започва с изява на кмета Иванчева, която разказва два бързи вица, иронизирайки Фандъкова и Здравков. По повод констатациите им, че в "Младост" няма чак такъв трафик и проблеми с паркирането: Това е, защото, като се качим на колите си и тръгнем, ние веднага спираме на "Малинов" - така хем няма трафик, хем булевардът се ползва за паркинг. И още - всички нови строежи вече се разрешават само ако имат хеликоптерни площадки.
Иванчева се опитва да направи картечна презентация какво е свършила за една година и предизвиква гнева на доскорошните си съмишленици от инициативния комитет против застрояването на "Младост". Те се хвърлят да я репликират от дъното на залата, публиката върти глави като на тенис мач.
"Вече сме знаещи, можещи, можем да четем какво е ПУП!" - обявява кметът, за да запуши устите на онези, дето я критикуваха, че не разбира нищо от строителство. Оказва се, че лично е мерила температурата на асфалтовия паркинг пред "Кауфланд" през лятото и е измерила 52 градуса по Целзий. Затова - по-малко асфалт и борба за всеки сантиметър трева.
И още едно ценно познание - ЗУТ позволява на инвеститорите да си променят строителните планове - на обсъждането ти показват 5-етажна сграда, после вдигат 15 етажа.
Ало, какво стана с "Гранд каньон"?
Мултимедийната презентация на Иванчева е прекъсната, защото хората се сещат, че са тук да чуят що за небостъргачи ще строят турците. Всички говорят един през друг и заливат с критики общинарите. Иванчева получава яка и компетентна подкрепа - зам.-кметът Биляна Петрова, която демонстрира железни нерви и успява да удържи агресията през цялата вечер. Петрова изкарва Сярова от анонимността й и голяма част от публиката освирква бизнес дамата: "Аман от вас, инвеститори! Лами!"
Най-накрая разговорът се връща на основната тема - небостъргачите на мястото на бившия магазин "Деница". Публиката научава, че турският инвеститор е намалил височината - максималната ще е 68 м, и е редуцирал жилищната площ от 50 хил. кв.м на 35 хил. кв.м. Гражданите недоволстват и от тия числа. Заради липса на районен устройствен план Иванчева е намерила цаката на турците: бави с мълчалив отказ разрешението камионите им да изнасят пръст от строежа. "В съда сме", казва лаконично тя - очевидно инвеститорът обжалва. Кметът заявява още, че през това време преговаря за още дарения и още отстъпки. "Гаранти коза" вече направи огромно дарение - нечуваните досега 367 719 лв., с които ще се ремонтират училища и детски градини в квартала. Дарения хвърчат към общината и за продължаване на бул. "Копенхаген", идващ от "Дружба", за да стане успореден на "Ал. Малинов" и да го разтовари.
Иванчева си навлича гнева на мнозина от присъстващите, които искат тя да спре да си прави реклама и да даде думата на "Гаранти коза". Оперативният директор Коста Андреев се изправя срещу присъстващите, които се нахвърлят и на него. В крайна сметка научават малко подробности - комплексът ще е от 3 сгради с 6 подземни парконива за 1000 коли. Паркоместата вървят към апартаментите. Фирмата ще плати и ремонт на кръстовището на "Сахаров" и "Ляпчев", вече е купила и дарила 4 дка земя, а паркът около небостъргачите - 11 дка, също ще бъде дарен на общината (хем да не му плащат данъците).
"С хеликоптери ли ще се придвижваме?" - крещят му жителите на "Младост" и директорът бързо си сяда, заглушен от разгорещеното множество.
"Ние сме инвеститори! Инвестирали сме си живота тук!"
- крещят му те. Намесва се зам.-кметът Петрова и овладява ситуацията, като пуска новина, че МО и "Софийски имоти" си разцъкват нови парцели и да не се учуди някой, като цъфнат нови строежи. Кметството иска да получи безвъзмездно тези имоти и да прави върху тях гора. Да, гора!
"От един отбор сме", подхвърля Петрова към Сярова и Червената шапчица, но получава остър отговор: "Не сме!" Червенокосата успява да надвика тълпата, че за гората ще трябва да платят инвеститорите, и бива освиркана мощно.
"Строежите в "Младост" не могат да бъдат спрени, но трябва да има баланс", обяснява Петрова. "Искаме да дишаме!" - отговаря й публиката.
Думата взема жителят на "Младост" Мирослав Бонев: "Чувстваме се все едно метеорит ще ни блъсне. Притеснението ни е доста голямо. Гражданите сме срещу този строеж! Не желаем да се строи! Безумно гето!" Следват бурни ръкопляскания, с радостни възгласи пляска и мениджмънтът на "Гаранти коза".
Жена се намесва на страната на строителите: "Слънцето изгрява на 70 м - какво ще ви засенчи, "Младост 1А" ли?", напада тях. "В "Младост 2" застроиха много повече площ върху канала" - тук около нея всички започват да крещят от възмущение.
"Законно е, но не е морално!" - отсича млад мъж. - "Законно е, но е безумно!" На призива на инвеститорките да ходи на село, като не му харесва, заявява: "Ще се изнеса от България с децата си, ако продължи така!"
"Всички сме от "Младост"!
Следва куриоз - оказва се, че Сярова живее в "Младост" от 1977 г., от квартала са Иванчева и опонентите й, в махалата са израсли родителите на мениджмънта на "Гаранти коза" и самият мениджмънт. И всички болеят за проблемите, всички познават всяко камъче, всички смятат, че могат да предложат решение. Инвеститорите например са единодушни, че тук не е по-зле от другите квартали и че няма столици, в които да няма задръствания. Насреща им крещят: "Абе я си кажете печалбата! Колко ще приберат собствениците, които няма да я харчат със сигурност тук?"
Следва най-голямата изненада, оказва се, че собственикът на "Гаранти коза" (името му остава загадка) седи на втория ред. Мениджмънтът му изтъква, че той вече също е жител на "Младост", имал и адресна регистрация. Та той ли ще иска да навреди на съкварталците си? Собственикът в един момент не издържа, след като е слушал крясъците повече от час и половина. Става и казва кратка реч на английски: "Лейдис енд джентълмен, фирмата ми е на 60 години. Не съм се провалял и няма да се проваля!" След което излиза ядосан. Мениджмънтът му кани всички в офиса си, за да отговори на въпросите, защото тук вече никой не иска да слуша, валят само нападки. Все пак съобщава, че в небостъргачите ще има 980 апартамента.
Насред драматичната вечер има и комична случка: "Гаранти коза" получава
неочаквана покана: "Елате в "Красна поляна"!"
Отправя я представителка на тамошната община. Тя директно предлага терена на електрокарния завод за "Гранд каньон" и призовава инвеститорите да отидат в нейния квартал, който изпитва остра нужда от свежи пари, строежи и промени. "Ваши са!", харизват й инвеститорите жителите на "Младост".
Жената изтъква, че "Красна поляна" е само на 20 минути пеша от центъра на града. "А и "Факултето" е там, и виетнамските общежития...", подхвърля й иронично публиката.
Гвоздеят на вечерта е Сярова, чиито нерви също не издържат. Тя става, отправя се с микрофон към Иванчева и заявява: "Да кажа ли какъв подкуп ми поискаха?" Под общото освиркване и грачене, за жалост, така и не се разбира кой и колко й е поискал. Но става ясно, че май не е дала.
"Станахме като "Игрите на глада". Ще се борим за остатъка от "Младост" със зъби и нокти", обобщава зам.-кметът Петрова и тук завесата пада.
Епилог: Обсъждането реално не допринася с нищо за развитието на казуса. Ясно е, че "Гранд каньон" ще се строи. Общинарите блесват като опозиция на властта, тоест на себе си. Нито те, нито някой от разярените граждани обаче се сети да обжалва разрешението за строеж през пролетта, когато това беше възможно.
"Щом имат пари, нека си стрОят" - обобщава възрастна женица на улицата.