Поддръжници на идеята за трето олимпийско домакинство на Инсбрук призовават да се гласува "за" на референдума. Противниците обаче се оказаха повече. |
"Решението на референдума остава в сила. Аз съм убеден, че предложението ни за евтини игри щеше да бъде шанс не само за Тирол, но и за олимпийското движение", каза управителят на провинцията Гюнтер Платер.
Президентът на австрийския олимпийски комитет Карл Щос бе разочарован от вота. Според него хората не са били достатъчно информирани преди гласуването. Щос смята, че Австрия би организирала по-добри игри от тези, които ще се проведат в Пьончан (Кор) идния февруари. Той бе на посещение в Южна Корея и видя пистите, на които ще се провежда състезанието.
"Това е голям шок. Когато виждам малките хълмове в Корея, си представям каква олимпиада можехме да направим в Тирол. Боли ме сърцето, че се получи така. Сигурен съм, че щяхме да организираме олимпиада, която нямаше да е скъпа. Няма да имаме друга такава възможност. Директната демокрация работи само когато хората са достатъчно информирани, а това не беше така", каза Щос пред австрийските медии.
За да привлекат повече гласове, от инициативния комитет сложиха за свое лице бившата звезда в алпийските ски Бенямин Райх. След референдума двукратният олимпийски и трикратен световен шампион коментира: "Загубите в спорта носят болка, но след тях се вдигаш и ставаш по-силен."
Инсбрук всъщност просто продължи тенденцията градовете да отхвърлят идеята за домакинство на олимпийските игри - и поради финансови, и поради екологични съображения. В последните години Международният олимпийски комитет (МОК) все по-трудно намира кой да организира и летни, и зимни игри. Рим, Хамбург и Будапеща отхвърлиха предложенията да приемат лятната олимпиада през 2024 г. и така в надпреварата останаха само Париж и Лос Анджелис. Затова от МОК решиха, вместо да има гласуване, направо да разпределят между двата града следващите две домакинства, за да не се търсят нови кандидати. Така французите взеха олимпиадата през 2024-та, а за американците остана тази през 2028 г.
Подобно нещо се случи и със зимните олимпийски игри през 2022 г., като редица градове се отказаха от кандидатура. Осло (Нор) и Стокхолм (Шв) се оттеглиха заради слаба обществена подкрепа. Краков (Пол) си изтегли подадените документи след отрицателен вот на референдум. Мюнхен (Гер) и Давос (Швейц) също прецениха, че хората не подкрепят достатъчно силно идеята, и се отказаха, макар настроенията "за" в Мюнхен да бяха 60%, а в Давос - 53%. Барселона пък първо отложи плановете за 2026-а, а после направо се отказа от идеята, същото направи и Квебек (Кан). Така кандидати останаха само Алмати (Каз) и Пекин (Кит), а в крайна сметка игрите бяха дадени на Китай.
МОК трябва да определи домакина на олимпиада 2026 на сесия през 2019 г. Към момента потенциални кандидати се считат Сион (Швейц), Алмати, Сапоро (Яп), Калгари (Кан) и Ерзурум (Тур), но нито един от тези градове не е обявил официално намерение да подаде документи.