От просветното министерство смятат, че скъпите тетрадки с твърди корици са сред виновниците за тежките ученически раници. Те, както и допълнителните неща като помагала, бутилки с вода, ябълки и т.н., са причина училищните чанти да са с прекомерно тегло. Това се разбра вчера от думите на директора на дирекция "Учебници и училищна документация" в МОН Пенка Иванова пред БНТ. От изявленията й стана ясно, че министерството обмисля варианта да раздели учебниците с над 64 страници на две части, всяка от които да се носи през съответния учебен срок.
Повод отново да се заговори за тежките ученически раници даде петокласничката Теодора Божкова от столичното 35-о училище "Добри Войников". Тя написа жалба до председателя на Държавната агенция за закрила на детето срещу тежките раници (нейната била 8 кг), която събра хиляди привърженици в социалните мрежи.
Преди ден зам. образователният министър Таня Михайлова се срещна с Теодора, за да я изслуша и да предложи решение на проблема. По думите на майка й Лилия Божкова, цитирана от Би Ти Ви, Михайлова е предложила тетрадките на учениците да са по-нисък клас, с по-некачествена хартия, но по-леки. Майката обаче е категорична, че това не е решение, "защото децата сега изграждат почерка си и е хубаво да пишат на по-висок клас тетрадки". "Предпочитам учебниците да са по-нисък клас, но с повече съдържание, за да няма нужда от допълнителни помагала и сборници", коментира майката.
В пост във фейсбук страницата си Божкова разказва, че срещата е преминала в спазване на добрия тон, но на нея са премерени само учебниците на дъщеря й, които се оказали 2.9 кг. Според нея обаче тези сметки не са правилни, защото децата трябва да носят още тетрадки за работа в клас, блок за рисуване, несесер с химикалки и моливи и др. "След преглед на тетрадките на Теодора г-жа Михайлова каза, че трябва да оптимизирам тежеста, като закупя тетрадки от тези, които се произведени на вестникарска хартия. Това е абсурдно, защото сами знаете, че ако се натисне при писане, незабавно се преминава на следващата и повече страници, а ако се подчертае с маркер, може да се стигне и до корицата", пише майката.
Следващото предложение от МОН било да се ползват листове, на които да се пише и те да бъдат прикрепяни в папка след прибиране от училище. "Едва се въздържах да кажа, че ще станат на баница, изразих се, че ще бъдат намачкани, но не.... ако били в папчица, щели да са цели", разказва майката. Като абсурдно тя определя и третото предложение на експертите - децата, които седят на един чин, да се редуват в носенето на учебници - един ден едното да носи учебник по български, другото по математика и т.н., защото на тази възраст те могат да бъдат разсеяни и да не спазят реда си. "Попитах защо учебниците не се разделят на две части, след като учебният план не се сменя всяка година. Конкретен отговор не получих. Попитах защо учебниците не се печатат на друга хартия, отговорът беше, че учебниците се използват няколко години и по-луксозната хартия ги прави по-здрави", споделя още майката.
Вчера пред БНТ експертът Пенка Иванова коментира, че от ведомството й не са препоръчвали да се купуват тетрадки с по-лошо качество, а просто да се избират по-леки. Тя апелира решение да се търси заедно с родителите, които да проверяват какво има в раниците на децата им. По думите й понякога в тях има допълнителни помагала, минерална вода, ябълки и др., които са по желание на детето и родителя и увеличават допълнително тежестта на чантите, в конкретния случай - с почти 5 кг. "В раницата на Теди имаше тетрадки голям формат, с тежки корици, с много страници", коментира Иванова, допълвайки, че няма нормативно изискване колко следва да е максимумът на ученическата раница. Тя съобщи и че в момента МОН анализира варианта големите учебници с над 64 страници да се разделят на две части, като всяка се носи през съответния срок.
Преди дни просветният министър Красимир Вълчев заяви, че двата най-добри варианта са поставянето на шкафчета в класните стаи, в които децата да оставят учебниците и помагалата си, както и въвеждането на електронните учебници. В тази връзка от ведомството му заявиха, че се работи по създаването на електронен портал с учебно съдържание. Предвижда се в него да бъдат публикувани електронни учебници и помагала по новите учебни програми, а учениците да могат да ги използват безплатно. За тази година обаче са одобрени е-учебници само за 2-ри, 6-и и 8-ми клас. Шкафчетата пък решават проблема само на най-малките, тъй като при по-големите има домашни и учебниците са необходими и у дома, коментират родители.
БЕЗ РЕЗУЛТАТ
Вчера стана ясно, че от Държавната агенция за закрила на детето, където е адресиран сигналът на Теди, все още не са поканили момичето за разговор. Даниела Черийска от ДАЗД заяви, че проблемът е "ясен, виден" и по него се работело от лятото - били проведени срещи с всички училищни директори. Конкретни набелязани мерки за олекотяване на раниците обаче така и не са взети. "Нека да видим какво мислят децата, да чуем техните предложения", заяви Черийска.
Но на милите Калинки из Министерството, подобни еретични, насочени срещу определени изгоди - разбирай цени, за съставители и печатари - никога няма да им щукнат! Както и скандалният фЪк за наличие на по няколко различни учебника за всеки един от повечето предмети изучавани през класовете?! Заради какво или кого (кои) се правят такива безумия?
- А-а-а-а, сетих се! И това съм го писал: - Защото ликвидирахте института към м-вото на Просветата, за да се даде дейността на изчислителният център на новопръкнали се частни такива... И защото образованието бе централизирано и под контрол. А сега вече имаме "Присъствия", "Живели дружно по крилото на падишаха" и пр. (само тези примери ли са?) провокации ликвидиращи националното, народностното, българското в бъдещите поколения...
Не е трудно да се сети човек, какви, заради какво и чии престъпни интереси се провеждат тъдява!
