![]() |
Премиерът замрази орязването на болничните, за да направят последен опит институциите да ги контролират ефективно. |
Вчера и премиерът прогледна, че това е рестриктивна мярка, от която ще пострадат и реално болните, а от изявлението му по проблема се разбра, че институциите са наясно със схемите на измамите, но към момента са безсилни да ги пресекат. "Ние сме изключително социална държава и всяка рестриктивна мярка създава проблем. Затова ще направим последен опит - дали с контрол на контрола - да направим специализирана лекарска комисия, която да отива и да проверява болничните листове. Ангажирали сме всички сили на полицията, да се опитаме, за да не пострадат пък реално тези хора, които са болни, заради тези, които мамят", заяви Борисов преди заседанието на кабинета. По думите му "ще пробваме още веднъж с цялата сила на държавата дали може да се справим, ако не - тогава ще отидем на такива мерки".
Какви точно действия ще предприемат властите и особено полицията, вчера не се разбра. "Това е много трудно доказуемо, ще кажете защо полицията не се занимава - защото всеки може да изкара, че има кръвно, докато отидат да го проверяват може да му се нормализира кръвното", призна и самият Борисов. Но обяви, че вече били разпоредени проверки по компании. Като пример за добре действаща мярка той даде Полша, където за фалшив болничен се отменят лекарски права. Доста общо се изказа и здравният министър Николай Петров. "Ще се променят някои нормативни документи така, че ще се потърси по-сериозна и строга отговорност от тези, които го вършат. Контролните органи ще извършват контрола през линия на НЕЛК, РЗОК. Специализираните комисии ги има и сега", коментира той. В крайна сметка премиерът апелира за култура. "Това трябва да е култура на всички, всеки доктор, като се подписва да знае, че ощетява останалите граждани", призова Борисов.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
"Знаете, като дойде петък, колко болнични се издават, и айде в Гърция на почивка. Ама всички данъкоплатци плащат за това. Става въпрос за над половин милиард щети. В същото време имаме сигнали и протести на компании, които искат да закриват заводи, например в Ихтиман, защото един доктор дава по 200 или 500 болнични листове. А има компании, където има 105 000 болнични. В една фирма има 105 000 дни болнични, изплатени от държавата", описа мащабите на проблема Бойко Борисов. Но не обясни защо не са взети мерки срещу това, преди да се стигне до скандала с орязването на болничните.
РАЗХОДИ
По данни на НОИ за последните 6 г. болничните листове са се увеличили с 60% - от 1.9 млн. на 3 млн. годишно. Миналата година разходите на института за това стигнаха близо 470 млн. лв., а тази година ще надминат половин милиард. Това е сумата без разходите на фирмите за първите три дни. Справката беше изнесена от управителя на НОИ Ивайло Иванов, който беше извикан да защити предложението си пред Министерския съвет. Оказа се, че държавата "има доста добра статистика за определени лекари, за определени хора с болничен, който са прекарали в чужбина" по думите на здравния министър. Вместо да гони тях обаче, управителят на НОИ стигна още по-далеч в идеите си за орязване на осигурителни права. "Във Великобритания, Франция, Австрия, почти във всички държави има период на болничните, в който лицето не получава възнаграждение от работодателя или държавното осигуряване. България възприе най-мекия вариант - да се изплащат 70% от работодателя за първите три дни, а нашето предложение е да се изплащат 50%. По този начин ще намалим желанието на служителите да ползват болнични, като сливат почивни дни или по друг нетрадиционен начин", заяви Иванов.