Всички бойни авиатори са обявили, че се чувстват несигурни да летят на МиГ-29, и планираните тренировъчни полети са пропаднали. |
Всички бойни авиатори са обявили, че се чувстват несигурни да летят на МиГ-29, и планираните тренировъчни полети са пропаднали, обяви bTV. Пилотите масово са докладвали, че се чувстват "психологически непригодни да летят" поради опасно малкото полети и реалната опасност от инциденти. На практика те са се възползвали от регламент, според който, ако летец не е уверен в безопасното изпълняване на поставената му летателна задача, той се спира от полет. Изрично бе посочено обаче, че бойните дежурства вървят по график. Дежурството по мисията "ер полисинг", осъществявано заедно с италиански изтребители, не е прекъсвано.
От Министерството на отбраната (МО) не отрекоха, че в случилото се в Граф Игнатиево има намесен човешки фактор. bTV обяви, че от МО са потвърдили, че пилоти са спрели полети в знак на несъгласие със състоянието на Военновъздушните сили (ВВС). Телевизията цитира и зам.-министъра на отбраната ген. Атанас Запрянов, който посочил, че "проявената неувереност е свързана с недостатъчна натренираност поради налетени недостатъчно часове". Малко по-късно се включи и самият военен министър Красимир Каракачанов, който обяви, че някой изкуствено създава напрежение в Граф Игнатиево. Той отбеляза, че е учуден, че чак днес пилотите в Граф Игнатиево са открили, че има проблеми с авиацията. "И тези настоявания за нов изтребител - не знам кой им е казал, че няма да има нови изтребители. Ще има, но това не са прахосмукачки, които можеш да отидеш да купиш в магазина - плащаш, вземаш и се качваш да караш", каза Каракачанов и така директно призна, че пилотите негодуват от липсата на нови самолети и забатачената процедура.
"Може би някои съвсем изкуствено създават тази ситуация. Аз съм казал каква е моята амбиция - първо, поддръжка и модернизация на сега съществуващата техника, преговори за купуване на нов изтребител. Казвам нов изтребител и се учудвам, че не са ме чули. На тези, които ми говорят само за 9 нови изтребителя, задавам въпроса: Ако ние зарежем 43 самолета, които можем да ремонтираме, и ги изоставим в хангарите с 9-те нови, които ще придобием един ден, смятат ли, че ще решим проблема? Няма да го решим. Нещата трябва да се движат паралелно - от една страна поддръжка и модернизация на съществуващата авиация и в същото време водене на преговори за купуване на нови изтребители", коментира министърът.
Часове по-късно Каракачанов опита да замаже ситуацията със специално изявление. "Не приемам приказки за стачки и бунтове, армията не е детска градина и никой в авиацията или другите видове сили не си е помислил за подобни действия", заяви той и определи бойкота на пилотите като недоразумение, което било раздухано по медиите. Министърът увери, че между ръководството на МО, ВВС и авиобаза Граф Игнатиево винаги е имало нормална комуникация.
Зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов обясни, че от руската компания "РСК МиГ" са получени 10 двигателя за МиГ-29 - шест нови и четири ремонтирани, които са в добро техническо състояние. "Ремонтираните двигатели не могат да се използват, защото съпровождащите ги документи са копия, за които все още не е ясно дали отговорят на оригиналите", каза Запрянов. До десет дни се очаквало руската страна да изпрати тези уверения. Каракачанов се оправда, че договорът за двигателите бил сключен от предишното ръководство на МО. "Не може да нарушим този договор и той се спазва точно. Основната ни грижа е животът на летците. Не може да рискуваме да приемем двигатели, без всичко по договора да е изпълнено точно, след което да се случи нещо непоправимо", изтъкна вицепремиерът и обяви, че "човекът е най-голямата ценност в армията".
"В момента има седем оперативни изтребителя МиГ-29. Ако двигателите, получени от Русия, се използват, оперативните самолети ще станат девет или десет, което е достатъчно за тренировки на пилотите", смята Запрянов.
Преди дни командирът на ВВС ген. Цанко Стойков коментира пред bTV, че някои хора у нас работят за "приземяване" на бойната авиация. Според него заради скандалите около процедурата за закупуване на нов боен самолет "има негативни последствия по отношение на мотивацията на хората по авиационните формирования".
Запрянов обяви, че ще има заседание при началника на отбраната и след това ще се отиде на място в авиобазата и ще се разговаря с пилотите. Отделно Съветът по отбрана отпуснал допълнителни 20 млн. лева за покупка на авиационно гориво до края на годината и то щяло да стигне до идния октомври.
Вчера президентът и премиерът, които през последните месеци са много активни по темата за Военновъздушните сили и проектите за нови изтребители, не коментираха скандала.
Командирът на авиобазата: Така се случи
Летателният състав не прави бунт. Летателният състав е в правото си, всеки един пилот, когато смята, че не е уверен в изпълнението на задачата, да докладва на командира си и да се откаже от изпълнението на тази задача”. Това пък каза бригаден генерал Иван Лалов, който е командир на авиобаза Граф Игнатиево, на извънреден брифинг в МО, цитиран от БГНЕС.
„Тъй като ние провеждаме тренировъчни полети, а не сме на война, така се случи, че в този ден летателен състав, който участваше в планираната дневна смяна почувства, че не е в състояние да изпълни задачите, докладва и се отказахме да провеждаме полети”, обясни командирът и подчерта, че това са правилата в авиацията. Според него думата бунт била крайно недобре употребена в медиите.
Той посочва, че в авиобаза Граф Игнатиево има много сериозни проблеми с изправната авиационна техника. “А, за да можем да подготвяме пилотите, ни е необходим достатъчен брой изправни самолети, за да могат да летят ритмично и да могат да изпълняват задълженията си. Въпреки този малък нальот, който имаме, летателният състав се готви и продължава да носи дежурството по еър полисинг ”, заяви той.
„Смятам, че действително министерството полага сериозни усилия за преодоляване на проблемите и в мен се появява и надежда, че в определени срокове това ще се преодолее”, твърди генералът от ВВС, цитиран от БГНЕС. Той подчертал, че дежурството по еър полисинг продължава да се носи, както и съвместното дежурство с италианските ВВС.