80 млн. лв. от оперативната програма на социалното министерство ще бъдат заделени догодина за субсидирана заетост. С парите ще се наемат между 6 хил. и 8 хил. безработни в страната в зависимост от това дали са на пълен или половин работен ден. Програмата е продължение на започналата тази година схема "Работа" в 14 общини с много висока безработица от Северозапада. Новото е, че освен субсидираната заетост, тези хора ще преминат и обучения. Предвиденият ресурс и броят на безработните, които ще бъдат включени обаче правят "Работа" най-мащабната субсидирана програма за 2018 г. Безработните в страната според данните от бюрата по труда са малко над 210 хил. души към края на септември.
196 общини с безработица над средната за страната ще могат да се възползват от ресурса. "Става въпрос за около 130-140 хиляди човека, които са дълготрайно безработни, без степен на образование и квалификация и програмната работа е насочена точно към тях като са най-разнообразни дейностите, в които общините могат да ги ползват, общественополезни дейности. Това, което допълваме към пилотната програма, е възможността във времето, в което не са заети и не работят, да минават през обучение, тъй като в XXI век е абсолютно ненормално да има човек, който не може да борави с компютър", обясни пред БНР зам.-министърът на труда Зорница Русинова. Проектът на програмата все още не е публикуван.
Тази година схемата се финансира от държавния бюджет - с 2 млн. лв. бяха наети около 1000 души от септември. Субсидираните места бяха разкрити основно от местните власти, защото много малко работодатели от реалния сектор поискаха работник на държавна издръжка. Това обаче означава, че след приключване на периода на субсидираната заетост, тези хора отново ще са на борсата.
|
|