:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,460
Активни 673
Страници 21,390
За един ден 1,302,066

Олимпийските квоти в щангите ще се раздават по нова система

СНИМКА: БОК
По време на срещата в Лозана фирма "Ромпетрол" подписа споразумения за сътрудничество с няколко национални федерации, сред които и българската. На снимката: президентът на БФВТ Неделчо Колев (вдясно) подписва договора под благосклонния поглед на президента на IWF Тамаш Аян (на заден план вляво). Изп. директор на KMG International (собственик на "Ромпетрол") и президент на казахстанската федерация по вдигане на тежести Жанат Тусупбеков от май 2017-а е и вицепрезидент на IWF, а KMG има подобни договори още с централите на Румъния, Грузия, Казахстан и др.
Международната федерация по вдигане на тежести (IWF) ще въведе нова система за олимпийски квоти още за Токио 2020. Вместо на отборен принцип, както е сега, квотите ще бъдат индивидуални. Решението е взето след 3-дневна среща на Комисията по спортна програма (SPC), като се смята, че промяната ще доведе и до затягане на допинг контрола.

Системата ще принуди щангистите да участват по-често в състезания. Така ще бъде избегната ситуация, като тази с олимпийските шампиони за Китай от игрите в Рио`16 - Лун Цинцуен (56 кг) и Ши Джийон (69 кг), участвали само в 3 турнира под егидата на IWF между 2012 и 2016 г.

"Ще се иска спортистите да участват редовно в състезания, които ще са олимпийски квалификации, за да сме сигурни, че подлежат на състезателен допинг контрол. По-късият период без състезания ще направи и тестването за допинг по-лесно и по-рентабилно", смятат в IWF.

Все още не е ясно колко често трябва да участва един щангист в състезания. Пред Insidethegames.biz президент на национална федерация, чието име не се споменава, обясни, че най-вероятно изискването ще е за 6 състезания, което "ще направи употребата на допинг много, много по-трудна - почти невъзможна".

Припомнен бе и случаят с Иля Илин в Пекин`08 и Лондон`12. Казахстанецът обаче имаше само 2 състезания между двете олимпиади. Впоследствие допинг пробите му и от двете олимпиади се оказаха положителни при реанализа.

Комисията към IWF взе още няколко решения за промени за Токио 2020. Ще има по 7 категории за мъжете и жените (досега по 8). Олимпийските отбори пък ще са от максимум 8 щангисти (4 мъже и 4 жени), а не 10 (6+4), както досега. Освен това в една категория може да участва само по един щангист от дадена държава, а не по двама. Общият брой на състезателите в една категория ще е 14, като се премахва група Б - за по-слабите щангисти.

Предложенията ще бъдат представени пред Изпълнителното бюро на IWF на следващата среща - в Анахайм (САЩ) на 25 и 26 ноември, точно преди старта на световното първенство. Генералният директор на IWF Атила Адамфи, член на комисията, е доволен от решенията.

"Имахме много продуктивна среща в Лозана. Работим по това да осигурим най-добрите и чисти състезания по вдигане на тежести в Токио. Искаме да сме сигурни, че ще опазим честността на нашия спорт и да направим състезанията по-вълнуващи за спортистите и феновете. Обсъждаме нови категории, нови формати, нови дисциплини, а всичко това ще направи спорта ни по-привлекателен, особено за по-младите зрители", коментира унгарецът.
1235
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД