:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,211
Активни 487
Страници 17,141
За един ден 1,302,066

Държавата изненадващо поиска сделка с царя за "Врана"

СНИМКА: "СЕГА"
Сакскобургготски и семейството му обитават "Врана", когато са в България.
Държавата ще предложи споразумение на бившия премиер и наследник на българските царе Симеон Сакскобургготски по делото за собствеността на двореца "Врана". Това се разбра във вторник на поредното заседание по процеса в Софийския градски съд, съобщи "Дума".

Представителят на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е внесъл молба в съда за спиране на производството за споразумение, потвърди пред "Сега" адвокат Ирен Савова, чиято кантора обслужва държавата. Тя обаче отказа да коментира какви биха били параметрите на споразумението. Защитата на Сакскобургготски заяви, че не е оторизирана да коментира.

Юристи допуснаха пред "Сега", че е възможно например държавата да предложи да плати на Сакскобургготски за ремонтите в двореца, а той да оттегли претенциите си за собственост. Друга възможност е той да получи правото на ползване, докато е жив. До приключването на броя от регионалното министерство, което представлява държавата по делото, не отговориха на въпросите на "Сега" по темата.

Съдът още не се е произнесъл по молбата за спиране на делото, по което освен Сакскобургготски има още шестима ответници. Очаква се да го направи на 8 май, когато е следващото заседание. Причината е, че един от ответниците е починал и сега ще се търсят неговите наследници.

"Врана" беше върната на Сакскобургготски през 2001 г. от кмета Стефан Софиянски. Държавата заведе делото за собствеността на "Врана" през 2011 г., като си поиска и именията "Ситняково", "Саръгьол", "Бистрица" и гори в Рила. През 2008 г. започна делото за имението "Кричим", което приключи в полза на държавата през 2012 г.

По делото за "Саръгьол" държавата спечели окончателно съдебната битка, но съдът й нареди да плати на Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза общо 13 260 лв. разноски за ремонти и слънчеви колектори.

Подобна е и ситуацията със "Ситняково". Върховният касационен съд призна правото на Сакскобургготски и сестра му да задържат имението, докато не получат от държавата по 19 329 лв. заради направените разноски.

За "Царска Бистрица" още няма окончателно решение, но на две инстанции спечели държавата. Чака се окончателно решение и по делото за 1414 дка земи край София. И там държавата печели на две инстанции.



ЗАБАВЯНЕ

Още пред първа инстанция виси искът за 16 500 дка гори в Рила в общо 66 имота. Някои от тях са продадени на три фирми и шансът да бъдат върнати на държавата, дори тя да спечели съдебната битка за останалите, е минимален. Горите бяха дадени на Сакскобургготски през 2002-2003 г. от поземлената комисия в Самоков, докато той беше министър-председател. Следващото заседание по делото е на 30 март.
15
6852
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
15 Ноември 2017 19:45
Фердинанствувам - глагол, изразяващ всичко долно, позорно, подло и жестоко...
И тая дума да се предава от век на век, за да буди гняв на всички поколения, които идат след нас...
http://pogled.info/avtorski/Hristo-Georgiev/ferdinanstvuvam-glagol-izrazyavasht-vsichko-dolno-pozorno-podlo-i-zhestoko.90719


Защото на "прекрасната" фамилия дължим три национални катастрофи само за около 3 десетилетия!
А и средствата, с които са построени и купени именията в България, от "заплатата" на царя ли са?
15 Ноември 2017 19:59
Представителят на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е внесъл молба в съда за спиране на производството за споразумение, потвърди пред "Сега" адвокат Ирен Савова, чиято кантора обслужва държавата. Тя обаче отказа да коментира какви биха били параметрите на споразумението.


Е, кои сме ние, та да ни казват такива неща. Те са за "majic eyes only"

(снимка: натиснете тук)
15 Ноември 2017 20:47
читатель
16 Ноември 2017 09:28
Друга възможност е той да получи правото на ползване, докато е жив.
И на гледане!
16 Ноември 2017 09:42
За царските имоти ми дреме дотолкова доколкото данъкоплатците да не плащат от джоба си за издръжката им. А не е ясно, след като вече някои от тях са отнети, кой орг ан ги стопанисва, колко струва това стопанисване и откъде се плаща. А ако са продадени или има интерес към тях, на каква цена ще стане това или тихомълком ще ги вземе някой за нищо пари, каквато е практиката досега, когато се продава на "наши" хора.
16 Ноември 2017 10:21
Еми Бат Бойко мисли за малък Бойко – второ поколение цар, няма в Банкя да живее я.
16 Ноември 2017 10:48
Фердинанствувам - глагол, изразяващ всичко долно, позорно, подло и жестоко...
И тая дума да се предава от век на век, за да буди гняв на всички поколения, които идат след нас...
http://pogled.info/avtorski/Hristo-Georgiev/ferdinanstvuvam-glagol-izrazyavasht-vsichko-dolno-pozorno-podlo-i-zhestoko.90719

Защото на "прекрасната" фамилия дължим три национални катастрофи само за около 3 десетилетия!
А и средствата, с които са построени и купени именията в България, от "заплатата" на царя ли са?


Няма такъв глагол. Всъщност, да беше се Фердинанд споминал в началото на 1913 г, щеше да остане с положителен образ в българската история. Но уви.
Конкретно за "Врана", Фердинанд се възползва от създаването на Балканския съюз под егидата на Русия и взема за строежа 3 млн златни франка личен заем от Николай II, за завършване на строителството на двореца (1911-1912) г.
16 Ноември 2017 11:31
Резилите ги има , само е още спорно за кого се отнасят и бъдещето ще покаже , че посткомунизъма си стои непокътнат , макар и обзавел се с цялата общонародна т.к. собственост....а и не само нея явно.
16 Ноември 2017 11:51
Спрете да го наричате цар.
16 Ноември 2017 12:39
"Врана" беше върната на Сакскобургготски през 2001 г. от кмета Стефан Софиянски.
Не "върната". А дадена.
16 Ноември 2017 13:49
Спрете да го наричате цар.

А как да го наричаме?
16 Ноември 2017 14:26
А как да го наричаме?


Симеон. Не е ли това името му?
16 Ноември 2017 18:26
А, как да наричаме паметната дата Девети септември ....още повече , че навсякъде из ЕС се знае за какво иде реч.
19 Ноември 2017 01:35
По едно време имаше информация, че Симеон е върнал Врана, но му оставили малка част да ползва. Спомням си, че Саофиянски прие връщането.
19 Ноември 2017 12:40
Да, паркът остана обществен, оставиха мзу крило от двореца, в което да живее.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД