Правителството "Борисов 2" спря проекта АЕЦ "Белене", а "Борисов 3" изглежда се готви да го рестартира. Във вторник енергийният министър Теменужка Петкова дори обяви, че ако изграждането на централата започне през 2019 г., след 10 години вече може да имаме работещи реактори. "При инвестирани до момента над 3 млрд. лева в проекта АЕЦ "Белене" и оборудването, което стои на площадката, не знам кой би поел отговорност нищо да не се предприеме, обясни Петкова пред Би Ти Ви, като подчерта, че предишното старо оборудване за проекта е било продадено обратно на руснаците за "жълти стотинки".
Преди дни екип от БАН представи доклад, който съдържа над 90 сценария за евентуалното развитие на Втора атомна. Две трети от тях показвали, че проектът е жизнеспособен - но при условие, че ще струва не повече от 20 млрд. лв. Освен това кредитът за довършване на АЕЦ "Белене" трябва да е с лихва под 4.5%, а съотношението дълг - собствен капитал да е 70:30, обясниха от БАН.
"Това, което БАН прави като извод в доклада, е, че най-лошият сценарий е, ако нищо не се предприема", коментира Петкова. Тя подчерта, че продажбата на оборудването също е лоша опция. Министърът призна, че без "Росатом" проектът няма как да бъде реализиран - "Росатом" е конструктор на проекта, те са производители на това оборудване и без тях много трудно бихме направим каквото и да било", заяви Петкова.
Ден по-рано от руската компания потвърдиха готовността си да се включат в проекта, а Кирил Комаров от ръководството на компанията подчерта, че добри модели за партньорство са унгарската АЕЦ "Пакш" и турската "Аккую". В първия вариант руснаците отпуснаха заем за централата, а във втория влязоха като стратегически инвеститор.
Изводите от доклада на БАН ще бъдат обсъдени с депутати и експерти.
ЗАПЛАХА
Най-голям интерес от това да я няма АЕЦ "Белене" има Турция, смята лидерът на партията АБВ Константин Проданов. Той изтъкна, че към 2030 г. България ще трябва да е затворила въглищни централи и ще остане без базови мощности. Ако се забавим, Турция ще продава ток на България, а енергийната ни сигурност да е в ръцете на Ердоган, е лошо, коментира политикът.
|
|