:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 100
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

МОН започва проверка за фиктивни ученици в цялата страна

Просветното министерство започва проверка в училищата, която има за цел да установи прикриват ли се отсъствията на учениците. Това стана ясно от думите на министъра на образованието Красимир Вълчев пред Нова тв след репортаж на телевизията за професионалната гимназия в Бяла, която източва държавния бюджет с ученици-фантоми.

"В случая определено става въпрос за закононарушение и за престъпление, предвид и образуваното производство от Окръжната прокуратура в Русе. Имаме финансовия аспект, но това не е най-притеснителното. Най-притеснителното е, че имаме голям брой деца, които не са ефективно включени в образователната система", коментира министърът. Той заяви, че е разпоредил проверка на всички училища, където има записани голям брой ученици в задочна и самостоятелна форма. "Проблемните ни училища са определен брой. Те не са всички. Това са училищата, в които има концентрирани деца от уязвими групи и професионалните гимназии, предимно в малките населени места", каза още Вълчев.

Гимназията в Бяла е от точно този вид школа, в които броят на задочниците е дори по-голям от този на редовните ученици - през тази учебна година там са записани 238 редовни ученици срещу 249 задочници и 182-ма учащи в самостоятелна форма. Тв разследването показа трима от въпросните възрастни задочници по време на "изпит" в класна стая, нито един от които не знаеше по какъв предмет се явява на изпит.

Това не е първата кампания срещу "мъртвите души" в списъците на училищата. По времето на Тодор Танев даже се говореше за цели училища фантоми. Пак имаше проверки, които установиха проблеми с около 505 ученици в 16 учебни заведения. Твърдеше се, че хазната губи 15-20 млн. лв. от записани, но непосещаващи училище деца, като в това число се включват и мигриращите със своите родители ученици, които липсват по цяла година.

Според министър Вълчев подобни порочни практики могат да се пресекат с по-засилен контрол и със стимули за задържане на всяко едно дете. "Сформирали сме мобилни групи. Реагираме на всеки един сигнал и във всеки един от тях освобождаваме директора на учебното заведение. А от новоназначения директор (на ПГ в Бяла - бел.ред.) изискваме да търси дисциплинарна отговорност на учителите", заяви просветният министър.
4
994
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
22 Ноември 2017 20:50
Делегираните бюджети е най-лошото нещо случило се на българското образование от времето на килийните училища до днес. По този начин образованието от национален капитал стана бизнес, и то гаден и лъжлив бизнес бълващ необразованост и брак.
22 Ноември 2017 21:08
А в университетите няма ли да проверят от МОН как студенти задочно обучение се записват като редовни с цел получаване на по-голяма субсидия,връзване донякъде на бюджета и заплатите за годината?Това не е ли източване на бюджета или това е друга бира?Вижте филиал Силистра на Р У.
23 Ноември 2017 09:15
Просветното министерство започва проверка в училищата, която има за цел да установи прикриват ли се отсъствията на учениците. Това стана ясно от думите на министъра на образованието Красимир Вълчев
От това съобщение оставам с впечатление, че министърът повече отправя призив към нарушителите да прикрият нарушенията си. А не че се кани наистина да проверява някого.
23 Ноември 2017 09:54
Такива училища-фантоми са много в областите и районите на Ю. България, където има струпване на циганско население - Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Сливен. В градовете ги има, но повече са в по-циганизираните градчета и села. За Северна България не знам как е, но явно и там ги има, щом ги ловят телевизиите. Изцяло фалшиви средни училища са http://pgmsliven.com/index.html и https://pgnikolaevo.com. Във второто вероятно не е стъпвал ученик от двайсетина години, но "работата" си върви гладко, дават дипломи. Ако някой иска да ги провери на какво ниво са, може да накара учениците им да четат непознат текст на български или да направят диктовка. За професионални умения по-добре да не проверяват, за да не се изтрепят с инструментите. Директорите и учителите им са за затвора и за доживотна забрана да преподават. Между другото, някои от възпитаниците им са сред причинителите на тежките автомобилни катастрофи през последните години. Напълно неграмотни и без умения, но с шофьорски книжки. Единственото, което донякъде ги спира да не са завършили и фалшиви университети до сега са матурите. Но очаквам скоро да преодолеят и тази пречка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД