:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 325
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Държавата ще плати 462 хил. евро за Синята къща в Пловдив

Собствениците спечелиха дело в Страсбург, защото не могат да си върнат имота
СНИМКА: "Фейсбук" група "Архитектурата на възрожденския Пловдив"
Синята къща остава собственост на общината.
Рекордното обезщетение от 462 хил. евро ще трябва да плати България на собствениците на една от най-красивите къщи в Стария град на Пловдив - Павлитовата или Синята. Това е решил съдът в Страсбург по делото "Ченгелян и други срещу България", каза пред "Сега" адвокат Михаил Екемджиев, който представляваше седмината жалбоподатели пред Европейския съд по правата на човека.

Преди повече от година съдът в Страсбург е признал нарушенията - на правната сигурност и на правото на всеки мирно да се ползва от собствеността си. Съдът обаче е дал 4 месеца за споразумение. След като такова няма, е присъдено и обезщетението. Част от него е за пропуснатите ползи, друга част е за цената на имота, приспаднати са подобренията, направени от държавата. След като ЕСПЧ присъжда цената на имота и пропуснатите ползи, наследниците няма да искат от ВКС да възобновява и решава наново делото. Т.е. те ще си получат обезщетението от държавата, а имотът ще остане на общината.

Синята къща е обявена за паметник на културата с национално значение през 1949 г. През 1966 г. е национализирана. На собствениците е платена компенсация. В началото на 90-те години те искат от кмета на Пловдив да им върне къщата. Той отказва и хората завеждат дело. През октомври 1998 г. Върховният административен съд окончателно признава реституционните им претенции. Наследниците връщат компенсацията от 14 732 лв. и на тяхно име са издадени нотариални актове.

Община Пловдив и Националният дарителски фонд "13 века България", които владеят имота, обаче отказват да го напуснат. Така през 2003 г. наследниците подават иск срещу тях. След 4 г. процес през май 2007 г. Върховният касационен съд (ВКС) излиза с окончателно решение, с което де факто отменя реституцията. Така казусът стига до Страсбург.

5
2154
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
24 Ноември 2017 07:21
Собствениците спечелиха дело в Страсбург, защото не могат да си върнат имота

Т.нар. "Собственици" са били обезщетени от държавата, когато къщата се национализира. Тогава те са получили 14 хил. лв която за 60-теодини на миналия век са били една огромна сума.
Така всеки, който е бил обезщетен от държавата за взети имоти може да я осъди и да бъде още веднъж обезщетен.
За да се избегне такава порочна практика в миналото държавата е плащала с държавни ценни книжа (не с пари).
Ако държавните чиновници не участват в тази далавера, ше платят на наглеците 462 хил. евро в държавни облигации.
24 Ноември 2017 07:31
Наследниците връщат компенсацията от 14 732 лв.

Защо не се изчисли каква е била равностойността на тезин 14'732 лв през 60-те години на 20 век? Какво е можело да се купи тогава с тях?
Един тристаен апартамент в идеалния център на София е струвал малко повече от един социалилистически мерцедес (Жигули) - 7000 лв.
Обезщетението е дадено за два тристайни апартамента в идеален център на София. В сегашни пари около 200 хиляди евро.
Редно е преди ако искат да получат обезщетението да върнат на държавата тази сума.
Ако ли не значи - собствениците са силно свързани със сегашните управляващи. Или казано по-кратко - Наши хора
24 Ноември 2017 08:40
Държавата е трябвало теб да наеме да защитава интересите и. Я виж как ги разбираш нещата.
Не само за имотите, но и за автомобилите
социалилистически мерцедес (Жигули)
24 Ноември 2017 10:50
Хубаво е подобни дела да се разказват с имена и исторически справки. Навремето "едрата градска собственост" е национализирана на общо основание с пари отпреди обмяната 1952, когато билет в София струваше 5 (половин) и 10 (цял) лева в монети с ханове и царе, стотинки не се употребяваха, заплатата на среден чиновник беше около 10 000, кило хубав черен хляб с купони - 30 лв, друго не помня точно. Обмяната беше 25 :1, за пари в брой - 100:1, някои загубиха милиони, други 9далновидни или информирани) си купиха акордеони, велосипеди и гардероби. Та 49 г. колко и на кои хора е платено? Как се преизчислява за след 1962 (1о:1), за после в "развития" и за сега - в течението на масовите и други приватизации? Такива къщи из РБ са върнати (реститутно) хиляди и повечето са гътнати или по покривите им растат дървета (насред Видин, например). За фабрики да не говорим, има една в моя град, заради чието рзширение преди 50-55 г. изместиха и извиха остро главен път за Русе, преди 10-15 г.реституторите гътнаха фабриката, станала м/увременно завод и комбинат, сега е пресечена местност, трафикът по пътя е 20 Х по-голям (ЖП-то не вози товари, а фургони и гондоли по 30-40 тона бруто вършат превозите) и пътят е все така крив и наводняван както преди.
24 Ноември 2017 11:30
върнали са 14 хил. лв 98ма, след хипер-инфлацията и преди деноминацията..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД