:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 172
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Общинският фонд "Солидарност" се провали

За две години и половина нито една местна власт не поиска пари от него
СНИМКА: БГНЕС
Свлачище затвори пътя към село Мугла.
Фонд "Солидарност", който бе учреден към Националното сдружение на общинитe (НСОРБ) с цел да подпомага местните власти при бедствия, се оказа неработеща идея. Такава е равносметката две години и половина след създаването му. Проверка на "Сега" показа, че макар за този период да се случиха доста наводнения и кризисни ситуации, нито някой е търсил пари от фонда, нито той е предоставял. Изключението е община Хитрино, на която бе предложена малка сума след влаковата катастрофа, макар да не е член на фонда. Зам. изпълнителният директор на НСОРБ Емил Савов заяви, че ако са били искани средства, те автоматично са щели да бъдат отпуснати.

Идеята за създаването на фонда бе взета след големите водни бедствия през 2014 г., а учредяването се случи през април 2015 г. Идеята на фонда е да подпомага неотложните аварийни разходи - за техника, спасителни екипи, наемане на експерти по оценяване на щетите и т.н. В него се влиза доброволно, като всяка община трябва да даде встъпителна вноска не по-малка от 1000 лв., а после да добавя най-малко 300 лв. годишно. Големите общини направиха по 5-6 хил. лв. стартов влог. Първоначално таванът на максималната помощ бе в трикратен размер от натрупаните собствени средства, а после за тежко пострадалите общини бе увеличен на петкратен. Процедурата за отпускане на пари бе олекотена в течение на времето, а обхватът на разходите - разширен. В крайна сметка едва около 70 общини членуват в момента във фонда.

Едно от обясненията за нулевия интерес за кандидатстване пред фонда е фактът, че влаганите суми са малки, респективно средствата, които може да получи отделната община, са нищожни и повечето могат да си ги позволят и сами. По-важната причина обаче се състои в това, че взетата помощ трябва да се върне (с изключение на отпуснатата при тежки случаи).



Стихия

Борбата срещу развилнялата се в последните дни природа продължи и вчера в различни райони на страната. Най-драматична е ситуацията в Родопите и Кюстендилска област, където пороите предизвикаха свлачища и вдигнаха рязко речните нива. Община Девин отмени бедственото положение за селата Триград, Жребево, Кестен и квартал "Настан", но то остана в Смолян. Жителите на Мугла, Горово и Елево изгубиха връзката си със света заради отнесен асфалт. Аварийните екипи с мъка си пробиваха път към тях сред ями, свлечени земни маси и повалени дървета. Река Бистрица пък заля 50 обработваеми декара от землището на кюстендилското село Соволяно. "Нивите направо изчезнаха под водата", оплакаха се местните хора.
893
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД