:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 213
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Бавят се научни проекти за 350 млн. лв.

Оценката на кандидатите е отложена за пореден път - за януари
Конкурсите за изграждане на 12 научни центъра с общо 350 млн. лв. по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" зациклиха за пореден път. Забавянето отново се дължи на оценката на подадените научни проекти, която този път е върната от Управляващия орган (УО) на оценителната комисия заради "допуснати пропуски".

"Научната" част на европрограмата е съпътствана от скандали от самото й обявяване - резерви имаше още към условията, на които трябва да отговарят кандидатите, и разрешените дейности по нея. Процесът бе забавен изключително много от сагата около оценяването на подадените през февруари 44 проекта за изграждане на научни центрове - за върхови постижения и за компетентност. При служебния министър проф. Николай Денков обществената поръчка за избор на фирма оценител (за 2 млн. лв.) бе спряна заради проблеми и се мина към вариант проектите да бъдат оценявани от международни учени (за 900 хил. лв.). Междувременно обаче Върховният административен съд постанови, че оценяването трябва да се даде на италианската фирма "Прогети плант", която получи най-много точки в обществената поръчка отпреди Денков.

На 10 ноември най-сетне се очакваше да бъде финализиран вторият, същински етап на оценката на допуснатите 30 проектни предложения (8 за центрове за върхови постижения и 22 за центрове за компетентност), извършен вече от италианската фирма. На последното заседание на Комитета за наблюдение на НОИР обаче Управляващият орган на програмата, който вече е новосъздадена изпълнителна агенция към МОН, е върнал доклада с класираните и отхвърлените кандидати "за отстраняване на допуснати пропуски в оценителния процес". Целта е да се намали рискът от налагане на нови финансови корекции. Повече за това не се разбра, а от министерството коментираха единствено, че оценката трябва да е готова в края на януари. В края на миналата седмица пък вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че оценителният процес е строго конфиденциален и информацията за това кой оценител на кого колко е писал не може да бъде публична.

КАРТИНА

Днес просветното министерство в рамките на Годишното информационно събитие на НОИР ще представи данни за изпълнението на програмата, което към момента е плачевно, както и за предстоящите процедури, които ще бъдат отворени през 2018 г. Към 1 ноември т.г. договорените средства са близо 340 млн. лв., което е 25% от общия бюджет. Реално изплатените средства пък са за малко над 120 млн. лв., което е едва 9% от общия бюджет.
1255
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД