:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 201
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

38% от сервитьорите и барманите получават минимална заплата

Двата сектора с отчетливо висока концентрация на най-нископлатените работници са хотелиерството и ресторантьорството и строителството. 38 на сто от заетите сервитьори, бармани готвачи и т.н. се трудят срещу минимална заплата. Всеки четвърти в строителството също получава минимална заплата. Увеличението на наетите на минимална заплата в хотелиерството и ресторантьорството е с два пъти повече през тази година спрямо миналата, когато делът на нископлатените е бил 17%.

Всичко това означава, че секторът "посивява", коментира президентът на КСНБ Пламен Димитров. У нас продължава силното подоходно разпределение на работещите - около 600 хил. българи, или близо 1/4 от наемните работници, получават под средната заплата за страната. От тях пък над 400 хил. са тези, които получават минималната заплата, обясни още Димитров. Догодина кабинетът ще увеличи минималната заплата на 510 лв. От КНСБ искат обаче минималната заплата да е поне 50% от средната за страната. Синдикатът отново заяви искането си за стартова заплата за висшист от 700 лв. И срещу двете искания бизнесът е против.

През третото тримесечие на 2017 г. средната заплата в частния сектор расте с 11 на сто, а в обществения - със 7.9 на сто. Средното възнаграждение в обществения сектор обаче е 1050 лв. и продължава да е по-високо от това в частния - 1033 лв., "което показва потенциал за още изсветляване в бизнеса", посочват от синдиката. Според Димитров ускорението в ръста на заплатите се дължи най-вече на липсата на кадри. Според оценките в някои сектори този недостиг може да се оцени процентно в двуцифрени числа.
3
1046
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
04 Декември 2017 23:09
Откак се помня, сервитьори и бармани са на МРЗ.
Но си прибират бакшишите.
Нещата може и да се се променили, не споря.

По мое време се плащаше солидно, за да се уредиш за барман.
05 Декември 2017 09:05
За сервитьори- вярвам, затова са кът и работодателите по курортите реват, че нямат персонал. За строителите- нещо ми е съмнително
05 Декември 2017 16:27
Осигуряват ги на минималната за бранша, останалото - на ръка. Бакшишите отделно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД