|
Менасе на Франкфуртския панаир на книгата пък тази есен бе обявен за тазгодишния лауреат на Германската книжна награда за 2017 година. Това стана за романа му "Die Hauptstadt" ("Столицата"). |
На традиционната Пражка писателска среща говорих с нашумелия напоследък австрийски писател Роберт Менасе - "Залезът на Европа", "Дон Жуан де ла Манча" и др. преводи на български, бел. на ред.) Самата среща се наричаше предизвикателно: Fire Next Time/ Следва огън.../ Отделните дискусии и срещи имаха няколко панела, които подчертаваха тревожните акценти на времето "Ислямският въпрос", "Висейки над пропастта...", и т. н. Трябва да отбележа безспорното и доминиращо присъствие на Менасе. Оживено се дискутираше неговото прочуто есе отпреди пет години: " Европейският съюз, гражданското недоволство и европейският мир ". Преведено през 2014 г., по повод 10 г., от встъпването на Чешката република в Европейския съюз като че ли едва сега отекна с нова сила и нееднозначни реакции под купола на катедралата "Св.Анежка Чешка", където се състояха част от срещите на фестивала. Събуди страстите и на други дискутиращи - Менасе бе в компанията на министър Любомир Заоралек, турската писателка Айше Кулин, чешкия коментатор Томаш Кълвана, историка професор Ян Рихлик, познат в България като специалист по Балканска история.
В текстовете си Менасе твърди, че народите постепенно се превръщат в историческа фикция на самите себе си. Че единствено националистите вече страдат от национализъм като от болест, а демокрацията е отдавна зациклила в стадий, от който не знае накъде - да се върне обратно, или превърне в нещо друго, но какво? Имах възможността да поздравя Менасе от името и на неговите български читатели, а той сподели, че е радостен от преводите му на български.
Пражката писателска среща съществува повече от двадесет години, благодарение на нейните създатели - поета, писател и журналист Майкъл Марч и неговата съпруга и вицепрезидент - Власта Бъртникова-Марч.