След кратък дебат, в който призивите за смирение бяха съпроводени с обичайните политически разпри, депутатите отмениха вчера мораториума върху плащанията на нови лекарства от НЗОК. До безпрецедентното решение за актуализация на Закона за бюджета на здравната каса толкова скоро след приемането му се стигна след протести, отхвърлено от управляващите вето на президента и спешна намеса на премиера Бойко Борисов. Под решението се подписаха председателите на всички парламентарни групи. Това направи възможно прокарването му с пълно единодушие в Народното събрание вчера както на първо четене (197 гласа "за"), така и на второ (192 гласа "за").
От ГЕРБ смятаха да приключат обсъждането с благодарности към другите парламентарни сили за постигнатия консенсус и бързо гласуване. "Да успокоим и пациентските организации, и онкоболните, и да можем и ние, политиците, да бъдем доста по-смирени в една изключително чувствителна тема за обществото", призова зам.-председателят на партията Цветан Цветанов.
Опозицията обаче беше настроена за дебат. Зам.-шефът на парламента Нигяр Джафер от ДПС напомни на управляващите, че сътворяват абсолютен прецедент, като изменят бюджета на здравната каса на следващия ден след обнародването му в "Държавен вестник". И ги обвини, че са приели противоконституционен текст, с което предизвика шумно недоволство в редиците на мнозинството. "Дано Народното събрание, постигайки консенсус в кавички, да извлече поуки от това, което ни се случи. Защото не можем да говорим за консенсус, когато е допусната грешка и трябва да замажем последиците от тази грешка. Разум и консенсус трябва да има преди важните решения", изтъкна Джафер.
Думите й предизвикаха депутата от ГЕРБ Вежди Рашидов, който я упрекна, че "прави политика преди Коледа с болните хора". "Не е християнско. Смирение е необходимо. Ще има пари за всички болни. Какво повече от това? Ако е крачка напред, това е в името на хората. Ако е крачка назад, отново е в името на хората", коментира бившият културен министър.
За изказването му се улови водачът на БСП Корнелия Нинова. "Има нещо, което ме безпокои - подхождате към тази промяна не като осъзнаване на направена грешка, а като промяна, наложена под натиск - от общественото мнение и опозицията", констатира соцлидерът. И обяви, че "днес е хубав ден", тъй като се възстановявал достъпът на всички български граждани до здравеопазване, и била направена "положителна стъпка и към възстановяване на парламентаризма в България". "Когато разговаряхме с премиера, той имаше намерение да заобиколи парламента и да реши проблема еднолично с комисии, с допълнително финансиране от Министерския съвет в противоречие със Закона за НЗОК. Хубаво е, че се стигна до решението въпросът да се върне там, където трябва да се реши - в българския парламент", разказа Нинова. И изрази надежда, че управляващите са научили урока си да не гласуват механично.
Пред пациентите обаче надвисна друг проблем. Хронично болните може да останат без лекарства по празниците и в началото на януари, предупредиха от Българския фармацевтичен съюз. Причината е, че здравната каса дължи 70 млн. лв. на аптеките, но плащанията са отложени за след 8 януари 2018 г., тъй като НЗОК традиционно няма пари в края на годината.
Без парите от касата аптеките няма да могат да снабдяват медикаменти. "Аптеките няма да могат да закупуват лекарства и пациентите ще бъдат сериозно затруднени. Някои от болните не могат да дойдат в големите градове да търсят лекарствата си, защото сега действащите наредби не им позволяват", заяви магистър-фармацевт Маргарита Грозданова, член на УС на Българския фармацевтичен съюз. Обещанията са, че касата ще преведе малко повече от 5 млн. лева, но това според фармацевтите е крайно недостатъчно. Точно преди година аптеките имаха същия проблем и отново заплашиха, че пациентите ще останат без медикаменти, след което НЗОК намери пари да се разплати частично.
ОЦЕНКА
От БФС прогнозират, че дефицитът на касата за лекарства догодина ще е 150 млн. лв. Според съсловната организация разходите за новите лекарства, мораториумът за които беше отменен вчера, ще достигне 70 млн. лв., вместо последното прогнозираните от управляващите 50 млн. лв., освен това трябва да се има предвид и очакваният ежегоден ръст на НЗОК за всички лекарства, който ще е между 5% и 8%. Затова от фармацевтичния съюз смятат, че бюджетът на касата трябва да се актуализира.