Чужди граждани ще могат да се сдобият с разрешение за продължително пребиваване в България, стига да бъдат готови да се ангажират с "дългосрочно доброволчество" у нас. Това означава да сключат писмен договор с лице, което организира подобна дейност, и да й посветят минимум 30 дни годишно. Издаването на разрешителни се определя по ред, установен с правилника за прилагане на Закона за чужденците. Тези новости се съдържат в проекта на Закон за доброволчеството, внесен в парламента от ГЕРБ и "Обединени патриоти". С него се въвеждат разпоредбите на евродиректива, засягаща приема на граждани от трети страни с цел образование, безвъзмездно обучение или доброволческа дейност.
За да бъде сключен въпросният договор, кандидатът за доброволец трябва да представи документ, че разполага с образование или квалификация, ако такива се изискват за съответната доброволческа дейност, както и удостоверение за медицински преглед, свидетелство за съдимост и др. Договорът трябва да има срок, да съдържа описание на доброволческата дейност, възможности за възстановяване на определени разходи, условия за изменение и прекратяване. Възможно е и краткосрочно доброволчество, по-малко от 30 дни на година.
Доброволците имат право на подходящ инструктаж или обучение и на безопасни условия на труд. Организациите, за които работят, трябва да ги застраховат, ако има риск за живота или здравето им, както и да им възстановяват разходи, когато това е предвидено в договор. Те ще им изплащат пътни, дневни и квартирни пари, ако работата се извършва извън населеното място. Дължат им също и документ за извършените доброволчески дейности и преминатите обучения. Доброволецът е длъжен да изпълнява възложените му задачи, да участва в обучителни програми, да не търси финансова изгода и да пази чуждото имущество.
Предвидена е възможност доброволческите организации да поемат здравните вноски на доброволците, ако не са осигурени на друго основание, посочено в Закона за здравното осигуряване. Осигурителният доход, на базата на който ще се изчислява осигуровката, трябва да е поне половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица. От тази привилегия ще могат да се възползват само "дългосрочните" доброволци.
Проектозаконът дава възможност на адвокатите да оказват безплатна професионална помощ на доброволците, но само при случаи, които пряко засягат тяхната дейност. Законът сега предвижда безвъзмездно съдействие само по отношение на лица, които имат право на издръжка или са материално затруднени, както и на роднини, близки или други юристи.
|
|