:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,728,806
Активни 221
Страници 18,378
За един ден 1,302,066

Бизнесът призова еврозоната да стане национална цел

България трябва да изведе присъединяването към еврозоната като национална цел и водещ стратегически приоритет на икономическата политика, призова Икономическият и социален съвет (ИСС) в специален доклад, публикуван вчера. Съветът, в който членуват различни бизнес организации, синдикати и граждански сдружения, смята, че след напускането на Великобритания пред държавите - кандидатки за приемане на единната валута, се откриват шансове за ускорено влизане в еврозоната. Управляващите трябва да предприемат всички необходими действия страната ни да получи покана за чакалнята на еврозоната и за възможно най-кратък престой в нея, настояват от ИСС.

Това обаче изисква да се ускорят отдавна отлагани ключови реформи в образованието, съдебната система, здравеопазването, пенсионното осигуряване, пазара на труда, бизнес средата. Наред с това управляващите трябва да покажат по-категорични действия за противодействие на престъпността и корупцията в страната, смятат представителите на бизнеса. Без тези реформи България не може да догони средните за ЕС нива на производителност на труда, доходи и стандарт на живот.

Очакваните от бизнеса ползи от членството в еврозоната са снижаване на транзакционните разходи, на лихвите по кредитите, а това ще повиши интереса на преките чужди инвестиции и общата инвестиционна активност.

ИСС очаква, че влизането в еврозоната ще позволи освобождаване на валутните резерви на страната в размер на 46 млрд. лв., които служат за пълно покритие на валутния борд. В момента тези средства се инвестират от БНБ в безрискови дългови инструменти на външните финансови пазари, но с отмяната на валутния борд ще може те да бъдат вложени в различни инвестиции, включително и директно в националната икономика.
2
1063
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
06 Януари 2018 10:34
Заглавието е подвеждащо! То внушава нещо различно от случилото се! Становището не е на бизнеса , а на Икономическия и социален съвет(ИСС) на Република България. ИСС е създаден със закон и е орган на гражданското общество. В него, в работата му, участват определен брой представители на представителните синдикални организации, на представителните работодателски организации и т.нар. "граждански" сектор. Не правилно се приравнява становище на ИСС с настоявния на "бизнеса". В ИСС "бизнеса" не е представен! Представени са работодателски организации. Становището е общо и на трите групи представени организации.
06 Януари 2018 11:21
Много по лесно беше да влезем с Прибалтика.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД