:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,654,659
Активни 69
Страници 3,762
За един ден 1,302,066

Токът от АЕЦ "Белене" ще ни излезе солено

Цената ще се движи от 74 до 90 евро за мегаватчас
Снимка: БГНЕС
БАН смята, че токът от "Белене" ще струва скъпо, но все пак всичко зависело от пазара. На снимката - ръководителят на екипа, работил по доклада - проф. Александър Тасев.
Токът, който евентуално ще произвежда бъдещата АЕЦ "Белене", ще струва скъпо, показва докладът на БАН, публикуван тези дни. Той ще струва между 74 и 90 евро на мегаватчас, почти двойно, отколкото сега. В момента цената на тока е около 38 евро на мегаватчас.

Учените отбелязват, че през 2030 г. толкова висока цена на тока няма да има в никоя от околните държави. За пример те посочват, че в Турция той ще струва 80 евро на мегаватчас, в Гърция - 74 евро, а в Румъния - 69 евро за мегавачаст. Все пак в доклада за пореден път се изтъква, че това са само част от сценариите, а ръководителят на екипа, работил по доклада - проф. Александър Тасев, се застрахова, че всичко зависи от динамиката на пазара.

До 2030 г. България ще изпадне в дефицит на енергийни мощности, прогнозират от БАН в опит да защитят строителството на втора атомна централа у нас. Една от причините е, че дотогава част от въглищните централи ще бъдат затворени, а "дупката", която ще се отвори, щяла да бъде от порядъка на 2000 мегавата, които могат да бъдат и ядрени. Другите варианти за компенсиране на дефицита са изграждането на нови вецове, присъединяването на още зелени централи и др.

И сега, както и при представянето му преди близо два месеца, докладът на БАН се оказа силно редуциран заради "чувствителна информация", т.е. търговска тайна. Така от общо 1000 страници бе пуснато значително по-кратко резюме. Дори и в него обаче се посочва, че за да може "Белене" изобщо да се построи и да заработи, ще е нужно участие на държавата.

Основание за това са и задълженията на страната ни по осигуряване на ядрения риск и намирането на средства за управление на радиоактивните отпадъци и извеждане от експлоатация. Както в. "Сега" писа, става въпрос за хранилище за високорадиоактивни отпадъци, което по изчисления на експерти ще струва около 3 млрд. лв., макар да не е ясно точно къде ще бъде разположено то.

Докладът на БАН се очаква да бъде обсъден и в парламента. Едва след "широко обществено обсъждане" съдбата на спрения проект за Втора атомна ще бъде уточнена. По сметките на ресорния министър Теменужка Петкова обаче било напълно възможно строителството на АЕЦ "Белене" да започне още догодина.
5
1873
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
05 Януари 2018 20:18
Откъде ги извадихте тези уЧени на държавна софра?! Както е тръгнало популацията на мамковината да мре двойно повече, отколкото се ражда, ток няма да ѝ трябва. За да се наядат днес, тези са готови да оставят следващите поколения на лоени свещи.

Държавната работа - кучета я яли, пример състоянието на фалиралата "Уестингхаус електрик".
"Уестингхаус" работи от дълги години в България по модернизацията на блоковете в Козлодуй. Тя бе и кандидат за Втора атомна .........
06 Януари 2018 09:11
Учените отбелязват, че през 2030 г. толкова висока цена на тока няма да има в никоя от околните държави. За пример те посочват, че в Турция той ще струва 80 евро на мегаватчас, в Гърция - 74 евро, а в Румъния - 69 евро за мегавачаст. Все пак в доклада за пореден път се изтъква, че това са само част от сценариите, а ръководителят на екипа, работил по доклада - проф. Александър Тасев, се застрахова, че всичко зависи от динамиката на пазара.

Еее, след като всичко зависи от динамиката на пазара, КАК АДЖЕБА я определихте тази цена?
Българска Академия на НЕУКИТЕ !!!
Ама парата требе да се заработи, па макар и с плещене на простотии и то от хора, които хабер си нямат от енергетика.
Примерът е на снимката.
Отделен въпрос е това - колко им е капацитета на т.н. "професори".
То в днешно врене да станеш професор или доцент не се изисква кой знае какви знания.
Иска се да платиш определена сума пари на определени хора и си готов.
Чисто и просто, като къпан ......
06 Януари 2018 09:51
Както в. "Сега" писа, става въпрос за хранилище за високорадиоактивни отпадъци, което по изчисления на експерти ще струва около 3 млрд. лв., макар да не е ясно точно къде ще бъде разположено то.

Молекулярният биолог скромно е предложил Банкя.
06 Януари 2018 17:17
Абе Зелник, който днес може да каже точно цената на електроенергията (или друга стока) след 15години, значи ни ЛЪЖЕ. При предишния анализ преди 11 години предположиха, че консумацията на електроенергия в България ще скочи до 2017г. , а тя едва - едва се повиши. Нови технологии (как да ги предвидиш), зелена енергия и др. От Белене почти сигурно няма нужда, но ние, данъкоплатците ще се изръсим с поне 21 милиарда лева. Да ни е честито.
06 Януари 2018 22:24
Той ще струва между 74 и 90 евро на мегаватчас, почти двойно, отколкото сега. В момента цената на тока е около 38 евро на мегаватчас.

Тази цена за какъв срок на откупуване ( или изплащане ) е пресметната? Щото ако до една една година или месеца след това с еврогейска директива някой комисар ни я затвори, цената може да стане няколко милиона евро на мегаватчас.

Ох, тази дивотия чак сега я мернах.
Абе Зелник, който днес може да каже точно цената на електроенергията (или друга стока) след 15години, значи ни ЛЪЖЕ.

Ами погледни в бизнесплана им де. На каква смятат да продават след 15 години. Толкова ли е трудно?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД