![]() |
БАН смята, че токът от "Белене" ще струва скъпо, но все пак всичко зависело от пазара. На снимката - ръководителят на екипа, работил по доклада - проф. Александър Тасев. |
Учените отбелязват, че през 2030 г. толкова висока цена на тока няма да има в никоя от околните държави. За пример те посочват, че в Турция той ще струва 80 евро на мегаватчас, в Гърция - 74 евро, а в Румъния - 69 евро за мегавачаст. Все пак в доклада за пореден път се изтъква, че това са само част от сценариите, а ръководителят на екипа, работил по доклада - проф. Александър Тасев, се застрахова, че всичко зависи от динамиката на пазара.
До 2030 г. България ще изпадне в дефицит на енергийни мощности, прогнозират от БАН в опит да защитят строителството на втора атомна централа у нас. Една от причините е, че дотогава част от въглищните централи ще бъдат затворени, а "дупката", която ще се отвори, щяла да бъде от порядъка на 2000 мегавата, които могат да бъдат и ядрени. Другите варианти за компенсиране на дефицита са изграждането на нови вецове, присъединяването на още зелени централи и др.
И сега, както и при представянето му преди близо два месеца, докладът на БАН се оказа силно редуциран заради "чувствителна информация", т.е. търговска тайна. Така от общо 1000 страници бе пуснато значително по-кратко резюме. Дори и в него обаче се посочва, че за да може "Белене" изобщо да се построи и да заработи, ще е нужно участие на държавата.
Основание за това са и задълженията на страната ни по осигуряване на ядрения риск и намирането на средства за управление на радиоактивните отпадъци и извеждане от експлоатация. Както в. "Сега" писа, става въпрос за хранилище за високорадиоактивни отпадъци, което по изчисления на експерти ще струва около 3 млрд. лв., макар да не е ясно точно къде ще бъде разположено то.
Докладът на БАН се очаква да бъде обсъден и в парламента. Едва след "широко обществено обсъждане" съдбата на спрения проект за Втора атомна ще бъде уточнена. По сметките на ресорния министър Теменужка Петкова обаче било напълно възможно строителството на АЕЦ "Белене" да започне още догодина.