Парламентът удължи с пет години - до 31 декември 2022 г., мораториума върху придобиването по давност на имоти - частна държавна или общинска собственост. Това стана в края на миналата седмица с промяна в Закона за собствеността, предложена от правителството.
Мярката се налага заради неуспеха на администрацията да установи, регистрира и актува държавните и общинските имоти. Процесът, започнал още през 1996 г., е далеч от приключване. Като причина се изтъква липсата на "административен, финансов и времеви ресурс". Казано по-ясно - причината е в липсата на политическа воля и в чиновническото безхаберие.
Дебати по промяната в пленарната зала нямаше въпреки значимостта на темата. Критично се изказа единствено Пенчо Милков от БСП. "Предлага се с още 5 години да удължим този срок, с който държавата, за която се борихме да бъде равноправен субект на правото, отново си създава привилегия спрямо гражданите и юридическите лица", заяви соцдепутатът. Той напомни, че въпреки всичките отлагания до момента едва 36% имотите в страната са включени в кадастъра. Милков обаче призна, че подкрепя законопроекта, защото иначе "държавата ударно ще загуби имоти". И прогнозира, че и след изтичането на новия срок институциите няма да са изпълнили задълженията си.
Срокът вече е удължаван четири пъти - като последно това стана през 2014 г. Тогавашното правителство на Бойко Борисов обеща да приключи задачата до края на 2017 г. През 2016 г. дори бе приет план за действие. И тъй като е очевидно, че изпълнението на плана се проваля, дойде предложението да се отпуснат на администрацията още 5 години.
Гласуването в петък обаче за пореден път породи парадокса да се приема закон, който действа с обратна дата. Причината е, че Министерският съвет внесе законопроекта в последния работен ден на парламента - на 22 декември, и депутатите не успяха да го разгледат и гласуват и на практика в първите дни на 2018 година мораториум нямаше.
Цитат
Едва 36% от имотите в страната са обхванати от кадастъра.
|
|