:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 196
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Парламентът отпусна още 5 години на държавата да опише имотите си

Едва една трета от територията на България е обхваната от кадастъра
Снимка: БГНЕС
..
Парламентът удължи с пет години - до 31 декември 2022 г., мораториума върху придобиването по давност на имоти - частна държавна или общинска собственост. Това стана в края на миналата седмица с промяна в Закона за собствеността, предложена от правителството.

Мярката се налага заради неуспеха на администрацията да установи, регистрира и актува държавните и общинските имоти. Процесът, започнал още през 1996 г., е далеч от приключване. Като причина се изтъква липсата на "административен, финансов и времеви ресурс". Казано по-ясно - причината е в липсата на политическа воля и в чиновническото безхаберие.

Дебати по промяната в пленарната зала нямаше въпреки значимостта на темата. Критично се изказа единствено Пенчо Милков от БСП. "Предлага се с още 5 години да удължим този срок, с който държавата, за която се борихме да бъде равноправен субект на правото, отново си създава привилегия спрямо гражданите и юридическите лица", заяви соцдепутатът. Той напомни, че въпреки всичките отлагания до момента едва 36% имотите в страната са включени в кадастъра. Милков обаче призна, че подкрепя законопроекта, защото иначе "държавата ударно ще загуби имоти". И прогнозира, че и след изтичането на новия срок институциите няма да са изпълнили задълженията си.

Срокът вече е удължаван четири пъти - като последно това стана през 2014 г. Тогавашното правителство на Бойко Борисов обеща да приключи задачата до края на 2017 г. През 2016 г. дори бе приет план за действие. И тъй като е очевидно, че изпълнението на плана се проваля, дойде предложението да се отпуснат на администрацията още 5 години.

Гласуването в петък обаче за пореден път породи парадокса да се приема закон, който действа с обратна дата. Причината е, че Министерският съвет внесе законопроекта в последния работен ден на парламента - на 22 декември, и депутатите не успяха да го разгледат и гласуват и на практика в първите дни на 2018 година мораториум нямаше.



Цитат

Едва 36% от имотите в страната са обхванати от кадастъра.
2
1179
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
14 Януари 2018 19:59

За дългото създаване на имотен регистър

От 1994 г. се мъчат да направят кадастрална карта на цяла България, без която не можело било да има "истински" имотен регистър и още са до под кривата круша. Липсата на кадастър спомага за осъществяване на имотните измами.

1994 г. - Концепция за поземлен регистър Тук пише, че са "констатирани случаи на многократно ипотекиране на един и същ имот"


2005 - НАРЕДБА № 3 ОТ 28 АПРИЛ 2005 Г. ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО, СЪЗДАВАНЕТО И ПОДДЪРЖАНЕТО НА КАДАСТРАЛНАТА КАРТА И КАДАСТРАЛНИТЕ РЕГИСТРИ


2011 г. - Предложения за нормативна промяна, относима към конститутивното вписване на актове - Едно от предложенията е, невписаните актове да не произвеждат правно действие.


27.12.2011 Дим. Танев, предс. на Нотар. камара: В България няма създаден имотен регистър. Категоричен съм, че легален имотен регистър може да се създаде незабавно след 2-3 месеца.


2015 г. - Концепция за ускорено създаване на имотен регистър.


14.04.2016 Дебати в Народното събрание за кадастъра и имотния регистър Сами си признават, че от 2000 г. се туткат да правят кадастър и имотен регистър, а през 2016 са до под кривата круша. Не стига това, ами и през 2004 се били похвалили пред света с успешна 100% реституция и сега всички им се смеели.


23.06.2016 До 2017 г. покритието на националния кадастър ще се увеличи от 22 на 90% "Благодарение на европроект за 12 млн. лв. данните в него ще бъдат максимално коректни." (Ще!, бел. моя)



07.07.2016 Народното събрание прие окончателно промените в Закона за кадастъра и имотния регистър Тук пише, че проблемите около изработването на кадастралната карта на България остават с пълна сила и дори в последно време се задълбочават.



25.09.2016 Законови промени ще улесняват имотните сделки Ще! Тук пише: "Към момента кадастралният регистър покрива малко над 20% от България. От министерството се надяват с тази мярка кадастърът да покрие в кратки срокове до 90% от територията на страната."



2016, сп. Нотариален бюлетин №2, Димитър Танев, предс. на Нотар. камара: Изменения в Правилника за вписванията - начало на процеса по създаване на имотния регистър. Начало, продължаващо вече 18-та година, считано от Концепцията за поземлен регистър -1994.


15 Януари 2018 00:37
Парламентът удължи с пет години - до 31 декември 2022 г., мораториума върху придобиването по давност на имоти - частна държавна или общинска собственост.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД