:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,455
Активни 748
Страници 1,358
За един ден 1,302,066

Таханът не е като тиквите - малцина се захващат с него

До 60-те сусамът е бил основната маслодайна култура в България, днес го отглеждат шепа бутикови ферми в Ивайловградско
----
Тъмен, плътен, леко горчив като натурален шоколад, сусамовият "тахън", както казват на тахана в Ивайловградско, се стича топъл по улея между два камъка. Готов е за консумация.

Производителите на ценната сусамова паста у нас се броят на пръсти и са най-вече съсредоточени в този регион. Днес занаятът е бутиков, а едно време е давал поминък на Бургаско, Старозагорско, Казанлъшко, Карловско, Хасковско, Ивайловградско...

За пограничните села в Ивайловградско поминъкът е традиционен, всяка къща е произвеждала за нуждите си тахан, в собствена яханджийница - специална работилница за добив на растително масло и паста. Гъстата каша се е получавала, след като ситните сусамови семенца се смелят с конусовидни камъни, задвижвани с катъри. Затова и къщите са строени с пригодена за целта стая.

Днес таханджийницата на Димо Каракехайов от Ивайловград е единственото място, в което може да се види примитивната технология, макар и леко модернизирана. Вместо с животинска сила, камъкът за мелене се задвижва с електромотор. С това обаче технологичните нововъведения в автентичния производствен процес приключват. Както преди сто години, така и сега дребните семенца се потапят в буре с подсолена вода, пречистват се от падналите на дъното песъчинки, мият се в друг съд, сушат се, пекат се на слаб огън във фурна на дърва. "Всъщност термичната обработка на семенцата е минимална, а майсторлъкът е в тънката граница между между сушенето и изпичането на сусама. Препеченият се смята за повреден", отбелязва Димо Каракехайов, трето поколение таханджия. Работилничката му е малка, намира се в края на града, а ароматът на изпечен сусам ще ви дръпне при голямата стара пещ още от улицата.

Леко изпечен, сусамът



се смила между два камъка,



а таханът тече лъскав и гъст, съвсем натурален.

Бизнесът с тахан за фамилията е наследствен. Дядото на Димо научил занаята в социалистическите години в една от последните таханджийници на региона. След политическите промени през 1989 г. заедно със сина си създал първата частна работилница за производство на сусамов тахан. В Ивайловградско са три - в селата Бориславци и Кондово, последната с финансиране по европейски проект.

Димо Каракехайов е завършил маркетинг в Пловдивския университет, пробвал за малко да емигрира във Великобритания, но през 2012 г. се върнал в родното пригранично градче и се захванал със семейния бизнес. Вдигнал го на крака, сега поръчките за лековитата паста пристигат от цяла България. Местният сорт е много богат на калций и ценна растителна мазнина, а чистият продукт от чиста суровина е с неповторим вкус.

Ако таханджийницата на Димо Каракехайов изкупува за производството си проверена суровина от региона, то фермерите от "Биотера" в ивайловградското село Кондово тръгнали сами да я отглеждат. За да са сигурни, че маслодайните семенца са биологично чисти. "Биотера" е първата у нас сертифицирана таханджийница за биотахан, а цехът в село Кондово е създаден с подкрепата на българо-холандския проект "Новото тракийско злато", финансиран от държавната национална лотария на Холандия. Бизнесът е резултат на усилията на седем земеделски производители, захванали се с биопроизводство. Идеята на пилотния проект е да възстанови производството на тахан в Източните Родопи, а малката таханджийница да произвежда тахан за местна консумация, за къщите за гости в региона и за продажба на туристите. Помощта, която получават преди четири-пет години, е под формата на машини за обработка на почвата и оборудване на производствения цех. Тъй като културите трябва да се редуват, субсидията включва и комбайн.

"Сусамът не се обработва с препарати, но пък конвенционалните производители го сеят върху пръскани площи. А нашите ниви са предварително сертифицирани, както и сусамът, който произвеждаме. Местният сорт е жълт, с по-голяма масленост, мели се заедно с люспите. Който е опитал от него, друг не иска", казва Кръстьо Делииванов, един от седмината фермери в ООД-то.

Сусамът се сее след дъжд през май и расте като храст, висок, с мъхести листа. Ухайните му цветове се превръщат в малки, пълни със семенца шушулки.



Реколтата се прибира през есента на ръка,



след като долните листа пожълтеят и окапят. Ако шушулките са отворени, то добивът е погубен. Ако прибирането подрани, има опасност семенцата да не се изсушат. Да се уцели точният момент обаче е доста деликатна работа.

Растението се коси ръчно, със сърп, връзва се на снопи, доузрява на скеле. Семенцата се изтръскват, почистват се и заминават за таханджийницата. Тежкият ръчен труд оскъпява продукцията, затова и засетите със сусам площи у нас непрекъснато намаляват. До 60-те години на миналия век сусамът е бил основната за страната ни маслодайна култура, след това слънчогледът го измества, тъй като неговото отглеждане е изцяло механизирано.

"Не винаги успяваме още при първото засаждане да улучим необходимата температура и влага, понякога се налага да правим и втора сеитба", отбелязва Делииванов. Покрай климатичните аномалии реколтата им понякога е нулева, както през сушавата 2016 г. Миналата година заради падналата градушка в района, добивът също здраво се свил. Затова биотаханджийницата предлага продукцията си само на българския пазар, въпреки търсенето от Германия, Австрия, Холандия.

От "Биотера" обаче се надяват тази година да увеличат площите си, засети с културата. Закупили са машина, която ще намали ръчния труд - хем прибира, хем връзва капризното южно растение.

Според статистическите данни на Министерството на земеделието през 2016 г. засетите у нас площи с маслодайна култура са едва 636 ха, произведени са 130 тона семена, като средният добив на декар е бил 204 кг. Ареалът на южната култура непрекъснато намалява през годините, няма кой да върши тежката работа. За прибирането й понякога се търсят сезонно по 20-30 души в зависимост от реколтата и засетите площи. А местните хора предпочитат да се трудят в Гърция, вместо да превиват гръб над изискващата много труд топлолюбива култура. Недостигът на сусам в страната се компенсира с внос. Суровината идва основно от Индия, най-големия производител на сусам в света (929 тона внесени през 2016 г. и 1118 тона през първите три тримесечия на 2017 г.) Внасяме сусам и от Нигерия, Етиопия, Судан, Пакистан и Китай, от Гърция и Холандия. Но пък качествата на българския са неоспорими, предпочита се в цяла Европа. Надеждите на родното производство е в разработения преди две години от Института по растителни генетични ресурси в Садово нов сорт "Невена". Той със сигурност ще увеличи интереса и на други фермери към тази култура, например пред тютюна. Защото новият сорт на маслодайното растение позволява механизираното му отглеждане и прибиране, а това вече е привлякло вниманието на земеделски производители, включително и от Добруджа.
 Технологията, използвана в малката ивайловградска таханджийница, е такава, каквато е била и преди сто години.
 Някога топлолюбивата култура е отглеждана във всяка къща в Югоизточния край на България.
 Производството с родна суровина засега е бутиково.
36
5092
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
23 Януари 2018 19:36

От личен опит - за тахана на Каракехайови

Успех на всички тамошни производители!
23 Януари 2018 20:52
Не си спомням кога сусаменото олио е било изместено от слънчогледовото. Сигурно не е било през 60те. Или 60те на 19век?
23 Януари 2018 21:20
Или 60те на 19век?


Не, тогава няма никакво слънчогледово масло. Използва се само шарлан или шарлаган от сусам или орехи, както и, разбира се, животински мазнини - говежда и овча лой, свинска мас, особено през зимата.

Слънчогледът се появява, и то като декоративно растение, по българските земи едва след Първата световна война. Постепенно започват да го ползват като маслодайно растение и да произвеждат слънчогледово олио.

Но масовата употреба на слънчогледово олио, особено по селата, може да се отнесе едва към 40-50-те години. По време на Втората световна война много софиянци се евакуират в провинцията и там развращават селяните, като ги приучват да употребяват слънчогледово олио, вместо свинска мас.
23 Януари 2018 21:31
Хе-хе, и во "македонска земя" е било тъй

Правење шарлаган (масло за јадење)

Во минатото некаде пред почетокот на Втората светска војна во Македонија ( а со тоа и во околината на Миравци) како масло за јадење од растително потекло се користел шарлаган. Ова растително масло исклучиво се правело одф сусам. Тоа било растение кое како втора култура се сеело по жетва на житните растенија. Расте од половина до еден метар висина со повеќе гранки од страните на кои се формираат долгнавести четирипреградни шиѓарки. Пред созревањето на сините зрнца во шишарките, се прави гумно полирано со кашест измет од добиток и откако ќе се исуши површината на гумното се редат снопчиња од откорнатиот сусам во вертикална насока и тие под влијание на сонцето ќе почнат да ги отвораат шишарките и сусамовите зрнца да паѓаат на чистата и мазна гумнена површина. Потоа се собира се прочистува ни посеби решата (се дрмонисува). После сусамот с еноси да се пече во посебна фурна. Испечениот сусам потоа се меле во воденица и претворен во дебела кашеста маса се става на преса. Прои пресирањето потекува во канти густа мрсна течност на која ис е додава шарлаганова маја. По извесно време се врши прецедување ци така се добива најквалитетното масло за јадење. Остатокот од пресираната маса се вика ќуспе. Од него се прави прочуената таан-алва.

Во околината на Миравци или поточно на Петровска река постоеле наколку воденици и преси за правење на парлаган.

До Балканските војни познат центар на шарлаганџијници бил градот Кукуш, а меѓу познатите трговци и сопственици на шарлаганџијници било семејството Станишеви и посебно трговецот и македонски преродбеник Нако Станишев (1810-1876), познат борец против грцизмот.

Спасот од грцизмот Станишев го гледал во прифаќање на унијата со Римокатоличката црква. Негова мисла била: „Ја сменивмењ верата за да ја зачуваме народноста“.
23 Януари 2018 21:37
Тахан и нахут и става това на което му казват хъмъс.
Шарлан и шарланджийница е когато се мелят орехи.
23 Януари 2018 21:55
Тахан и нахут и става това на което му казват хъмъс.

Само сусамов и непечен тахън, две лъжици и четири - зейтин. Чесънец и лютив бибер...и лемон - цял ! Трепач. Минава през сичкото метаболизъм и не изфърля нищо
23 Януари 2018 22:12
"Шарлан" е всякаква нерафинирана растителна мазнина. Слънчогледовото олио става популярно, когато се създават ТКЗСтата. Слънчогледът е капризно растение и никой селянин с 20-30 декара няма да рискува да го отглежда. По подобен начин стои въпроса и с царевицата, която я имаме в изобилие благодарение на другаря Хрушчов, Азотно-торовите заводи и Напоителни системи.
До 9ти септември земеделието у нас е било с една идея по-напреднало от първобитно ловуване и събирачество.
23 Януари 2018 22:48
Angel Kandiloto
23 Яну 2018 21:37
От: Burkina Faso
Тахан и нахут и става това на което му казват хъмъс.

По вашенско може да му викате хъмъс, при нас е хумус.
23 Януари 2018 23:03
Ами зехтин.
24 Януари 2018 00:21
Зехтинът (дървено масло) е бил вносна и луксозна стока, внасяна от Гърция и Мала Азия в тулуми от овча кожа.
За храна е ползван от богатите, за бедните е бил лекарство. Ползван и за технически цели - терзиите си смазват ножиците с него.
24 Януари 2018 02:00
До 9ти септември земеделието у нас е било с една идея по-напреднало от първобитно ловуване и събирачество.

Май си правен след демокрацията. Сега сме на идеята да внасяме чесън от Китай и люти чушки от Индия. До 9.09 сме изнасяли градинари по Европа. Унгарците и сега признават ,че българи са ги научили на градинарство. И сега там има наследници на тези градинари, запазили спомен и българско съзнание. След 9.09 и преди 10.11 също изнасяхме много селска продукция.
Тахан се прави от всички семенни и ядкови растения. Това, което сега продават като фастъчено масло и фастъчен тахан с палмово масло за мазане. Истинското фастъчено масло е скъпо и се продава в шишета. Често шоколадите са какаов тахан с палмово масло.
24 Януари 2018 05:51
Ако 7500 седем хиляди и петстотин години преди Христа на територияата на България са можели да преработват злато и да направят от него бижута и накити ,
представете си какво са могли да направят с храната , която консумират всекидневно . И представа нямаме . А би трябвало . Не искай да те уважават , ако сам не се
уважаваш . Наздраве аркадашлар .
24 Януари 2018 06:46
Преди 09.09 не знам, ама преди 10.11 наистина се изнасяше много селскостопанска продукция. Толкова много, че за нас нищо не оставаше...
24 Януари 2018 07:37
Внос ? От Гърция ? Ю кидинг ми ! Уау ! Ами как са плащали ! Може би с драхми ? В цялата Империя от единия до другия край се е стигало с едно тескере . А преди Империята , цяло солунско , дедеагачко , кавалско ,диарбекирско и тн. е било населено с хора , който са знаели минимум 2 езика , но майчиният е български , бащиният на някои гръцки или турски .Зехтин , шарлан и свинска мас плюс всякаква друга животинска мазнина не са били лукс а необходимост имало е във всеки дом . За бедния духом , всичко е недоимък .
24 Януари 2018 07:53
Отглеждаш мак , коноп , сусам , орехи , бадем , събрал си лешници , произвел си фъстъци и тн. семена , носиш при шарланджията и ти дава масло , кюспето е за него плюс 10 процента от маслото . Такива хави .
24 Януари 2018 07:59
Нивите са били малки и разпръснати , понеже една култура се сее или сади на едно място не повече от 5 пет години , изключение прави само тютюна понеже него болест не го лови . Капиш . Няма пестициди , няма хербициди . Син камък и вар .
24 Януари 2018 09:48
Браво, на хората, които поддържат този занаят.
А колкото до тютюна - ловят го много болести и се отглежда с много химия.
24 Януари 2018 11:24
"Та казвам аз: Понеже няма олио
и хлябът е от мъката по-чер..."
написано далеч преди 60те...
24 Януари 2018 11:34
Неверния Тома

"Та казвам аз: Понеже няма олио
и хлябът е от мъката по-чер..."
написано далеч преди 60те...

Е, анджак, де - поетът е осъзнал, че предстоят още поне две десетилетия, докато започне да има олио - оттам и усещането за обществена драма.

24 Януари 2018 13:04
"Та казвам аз: Понеже няма олио
и хлябът е от мъката по-чер..."
написано далеч преди 60те...


Да, написано е през 1940 г. И какво доказва това? Че е имало неплодородни години, през които е бил налице дефицит на олио?
Такъв временен дефицит имаше и след 60-те години. И амбалажът за олио до едно време беше кът, та ходехме с едни зелени бутилки да ни налива магазинерката олио от варела.

Освен това, наличие на олио като продукт и фабрично производство на слънчогледово олио за масова употреба са две различни неща. Още през 20-те години селяни отглеждат слънчоглед като маслодайна култура, но предимно за лични, на семейството нужди. Слънчогледовото семе се откарвало с каруци до маслобойната и после се връщат с олиото. Част от това олио се продава на гражданите. Особено през военните години софиянци ходят до близките сала за продукти, включително олио. В следвоенните години пък е известен т. нар. "мазен влак" - Видин-София - чрез който софиянци се снабдяват с всякакви благини, сред тях и олио.
24 Януари 2018 13:59
Преди да задръстят света с найлонови торбички, в бита е навлизал масово конопът. Възобновяем, лесно произвеждан и абсолютно екологично чист.
Но, неудобен за нефтената мафия, та и до днес !
Какво ги интересува екологията !
24 Януари 2018 14:30
24 Януари 2018 15:39
Чичко Гугъл дава информация,а тахана им наистина си струва
Впрочем,има и други фирми с чудесни тахани,например лешниковия на "Хармония"!
24 Януари 2018 15:44
24 Януари 2018 15:47
Няма за какво,просто преди 4-5 месеца се "настървих" на тахан и запроучвах,купувайки и ядейки
24 Януари 2018 15:48
24 Януари 2018 15:52
Не ми дреме,че си бил саркастичен,тахана си струва проучванията и консумацията
24 Януари 2018 15:54
24 Януари 2018 16:01
Тахан се прави от всички семенни и ядкови растения.


Тахан се прави само от сусам.

ТАХА̀Н м. (тур.). 1. Каша от смлян печен сусам.
http://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/%D1%82%D0%B0%D1%85%D0%B0%D0%BD/

Май само на български думата "тахан" се използва, неправомерно, като родова - за всякакви подобни продукти, правени от лешници, бадеми, орехи, слънчоглед и пр.
Същият случай е и с "олио", което се прави само от слънчоглед, но широко се изпозва и за продукти от други маслодайни култури - рапично олио, царевично олио, соево олио.
24 Януари 2018 16:11
24 Януари 2018 16:16
А от къде идва думата "оливам се"?
Тя свързана ли е със слънчогледа или не?
24 Януари 2018 16:23
За италианския знам, но на български е така

О̀ЛИО, , мн. ня­ма, с . 1. Рас­ти­тел­но ма­с­ло с бле­до­жълт цвят, ко­е­то се до­би­ва от слън­чо­г­ле­до­во се­ме и се упо­т­ре­бя­ва гла­в­но за хра­на.


По някое време просто ще се промени речниковата дефиниция. Речниците трябва да следват езиковата практика.
24 Януари 2018 16:26
Такава е дефиницията, защото десетилетия наред нямаше никакво друго растително масло, освен слънчогледово. Прав си, че речниците не са безгрешни.

24 Януари 2018 16:29
А от къде идва думата "оливам се"?
Тя свързана ли е със слънчогледа или не?


На мен повече ми прилича да има общо с олигофрен?
24 Януари 2018 17:00
Някои колеги, щом чуят "9 септември" и веднага подскачат.
Уважаеми колеги, преди комунизма в България:
- няма 1 км. напоителни канали
- няма 1 завод за торове
- язовирите се броят на пръстите на две ръце (при комунизма се построяват над 3000)
- трактори, вършачки и друга земеделска техника има само в 5-6 латифундии.
- няма нито един селекционен център, аграрен университет, селскостопанските училища са 5-6 и то благодарение на краткото управление на БЗНС.
- всички агрономи се познават по малко име.

Към 9.9.1944 българското земеделие е изостанало с 60 години зад това в Западна Европа. То е проспало първата и втора аграрни революции. У нас те започват през 50те. Затова вместо чушки изнасяме градинари. И не само в Унгария, а и в Аржентина, Уругвай и Бразилия.
Един куп земеделски култури, които сега смятаме за даденост, тогава са били екзотични. Селяните са отглеждали фий, овес, пшеница, ечемик, люцерна (за фураж), цвекло, и още 2-3 култури. Чушки, домати, лозя, овошки, ... са били предимно за собствена консумация или предназначени за това, което после се нарича "кооперативни пазари".
Дори голяма част от горите, които днес виждате, са били залесени повторно при комунизма. Преди това са били надлежно изсечени. Тази история в момента се повтаря. Затова написах по-горе, че до 1944 тук земеделието е с една идея по-модерно от ловуване и събирачество.
24 Януари 2018 17:25
Billy-Joe Winchester24 Януари 2018 17:00
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД