Пореден град се вдига на протест срещу намаляването на профилираните паралелки за сметка на професионалните. Родители и учители от математическата гимназия "Баба Тонка" в Русе не приемат предложението на регионалното управление по образованието за намаляване на профилираните им паралелки от 5 на 4. Директорът дори заплаши да оспори пред съда заповедта за орязания прием, ако такава бъде издадена. От миналата седмица протестират и във Враца.
Още в началото на мандата си просветният министър Красимир Вълчев заяви, че политика на ведомството му ще е да насърчава увеличаването на приема в професионалните гимназии - както чрез финансови инструменти, така и чрез "постепенно ежегодно минимално административно увеличаване на приема в професионални паралелки". Намерението за увеличаване на професионалните паралелки обаче на много места води до свиване на профилираните заради намаляващия брой на учениците въобще, а оттам и до много недоволни.
Директорът на МГ "Баба Тонка" в Русе Милко Кунчев настоява хората да имат право на свободен избор. Намаляването на паралелките в гимназията според него ще доведе до съкращаване на учители и до намаляване на делегирания бюджет с 35 хил. лв., което ще го ликвидира. Шефът на РУО-Русе Росица Георгиева обаче контрира, че гимназията може да се издържа и с 4 паралелки. Тя мотивира промяната с факта, че децата намаляват, а бизнесът заявил, че "ножът е опрял до кокала", и дава стипендии. РУО смята да намали с по една паралелка приема в три от осемте профилирани гимназии в Русе - МГ "Баба Тонка", Средно училище за европейски езици и "Възраждане".
Георгиева даде още доводи за решението - разликата в баловете на първия и последния приет ученик в МГ "Баба Тонка" за м.г. е 156 т., а това затруднява и работата на учителите, които трябва да преподават материал на ученици с много различни възможности. Според шефката на РУО-Русе гимназията трябва да подготвя кадри, които да се явяват и да печелят медали от национални и международни състезания, а такива към момента няма. "Ние сме едно малко общинско училище. Имаме 2 паралелки математика, 2 информатика и една биология. Няма как г-жа Георгиева да ни сравнява със софийските гимназии и тези във Варна и Бургас", отвърна Кунчев.
Вчера продължиха и протестите във Враца. Там в СУ "Хр. Ботев" се закриват две от трите им профилирани паралелки. И там причините са намаляващият брой на децата и заявките на бизнеса за кадри. Протестиращите родители обаче посочиха, че само 2 от работодателските организации са били питани, а те представляват само 5% от бизнеса във Враца. Един от тях предложи решението да се отложи за след 3-4 години, тъй като много от децата вече са се ориентирали къде искат да кандидатстват и така би се ограничил изборът им. За плавен преход се обяви и директорът на школото Виктор Кръстев.
Напрежение срещу преструктуриране на училища има и в Сливен, а "Офнюз" съобщи за напрежение и в Бургас. В бургаската ПМГ "Акад. Н. Обрешков" предстои закриване на една паралелка, с което те ще останат само три. Шефът на РУО-Бургас Виолета Илиева се аргументира, че учениците намаляват и намаление ще има и в професионалните училища. "Не виждам защо трябва да се намаляват бройките предварително. Нека родителите да си изберат в зависимост от това какво предлагат училищата", коментира зам.-кметът Йорданка Ананиева.
КОНТРА
Междувременно директори на професионални гимназии във Враца се готвеха да организират митинг шествие в подкрепа на професионалното образование.
СРОК
Училищата вече са готови с план-приема си след седми клас (срокът за това бе 15 януари), но тепърва той ще се анализира от регионалните управления по образованието, които имат последната дума (до 30 март). Министърът на образованието одобрява план-приема само в неспециализираните училища с национално значение, осъществяващи профилирано и професионално обучение.
ЦИТАТ
"Трябва да осъзнаем, че има нужда от ученици, които да се включат в професионално обучение. След години във все по-голяма степен всички деца ще имат нужда от квалификация, отколкото от диплома за определена степен". Красимир Вълчев
Напрежение срещу преструктуриране на училища има и в Сливен, а "Офнюз" съобщи за напрежение и в Бургас. В бургаската ПМГ "Акад. Н. Обрешков" предстои закриване на една паралелка, с което те ще останат само три. Шефът на РУО-Бургас Виолета Илиева се аргументира, че учениците намаляват и намаление ще има и в професионалните училища.
От ГЕРБ така са й казали на Илиева да каже.
Така де, ще ми ходят начи ученическите отбори на ПМГ да печелят състезания по цял свят, мъ къде се намират те, бе, Я да се преквалифицират в келнери и тенекиджии.
А, в другата пък гимназия вече бастисаха италианската паралелка, сега ще добастисат и испанските. Езици ще ми учат, за кво ви са, начи. За да станеш плеймейтка или проститутка, съвсем друг език ти върши достатъчно работа. Е, вярно, че миналата година директорката им получи най-високата държавна награда на Франция (не че медиите го забелязаха, де), но ако е необходимо ще я заменим с гербов кадър, колко му е, чакат на дългата резервна скамейка