:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,502
Активни 621
Страници 13,432
За един ден 1,302,066

Истинската наука ще пие една студена вода от европарите

Както и се очакваше, България ще пропилее голяма част от възможностите, които ни дава първата оперативна програма, насочена към научните среди
СНИМКА: БГНЕС
На банята в "Овча купел" добре ще й дойдат евромилионите за наука. 30 милиона за фаянс и басейни с научна цел.
На оперативна програма "Наука и образование" не й върви. Скандалите я съпътстват от самото начало, а силата им е правопропорционална на ресурса й - 1.37 млрд. лв.! Още преди година и половина учени предупредиха, че 200-те млн. лв. за върхова наука ще бъдат отклонени за кисело мляко, народни носии и туризъм, както парите за селските райони отидоха за джипове и мотори. Опасенията са били основателни.

Във вторник след работно време, както се прави, когато не искаш нещо да се разбере, управляващият орган на програмата обяви трите одобрени проекта за изграждане на центрове за върхови научни постижения. Два от тях звучат безспорно като висша наука - център по мехатроника и чисти технологии на Института по обща и неорганична химия на БАН, за който се дават 69.1 млн. лв., и център по информатика и информационни и комуникационни технологии на СУ, за който ще има 29.7 млн. лв. За самите проекти на този етап се знае малко, тъй като ще бъдат представени след подписването на договорите.

За третия одобрен проект, оценен също на 29.7 млн. лв., вече знаем повече, отколкото бихме искали. Той е в областта "нови технологии в креативните и рекреативните индустрии" и е на консорциум "Наследство БГ", в който влизат СУ, още три университета, седем института на БАН и Столичната община. Цялата тази научна сила ще бъде впрегната да изследва лечебните свойства на водата. Централата на върховите научни постижения ще бъде минералната баня в "Овча купел", което накара Радан Кънев да възкликне: "Ще ни се смеят от Банкок до Ванкувър, че даваме пари за върхови постижения за плочки".

За минералната баня оперативна програма "Наука и образование" е добра новина - години наред за нейното плачевно състояние се шуми, а пари за възстановяването й все няма. Сега с парите за наука ще бъдат възстановени минералните басейни на първия етаж, а на втория ще се изграждат лаборатории. Басейните щели да се ползват за научни изследвания - за експерименти с качеството на водата, които не са правени по света (!), за разработки за български масажи и т.н., но можело и да има програма за свободен достъп на граждани и безплатен - за ученици.

Дори да приемем, че тук има някаква върхова наука, съмнения пораждат още любопитни подробности от проекта. Банята в "Овча купел" се оказва тясна за неговите мащаби. Затова авторите са включили в обхвата му бившия ресторант "Яйцето" в СУ и още един имот на университета на столичната ул. "Гурко". Сякаш наистина се търсят пари за плочки и ремонти, а не за наука. Липсва само някой от запуснатите блокове в Студентски град, за да е пълна картината. За ръководител на проекта е определен проф. Иван Илчев - историк, бивш ректор на СУ. В научната му биография не се посочва да има опит в лечебните свойства на минералните води и масажите.

Да погледнем по-глобално на конкурса. В три от четирите области на програмата, в които могат да се правят центрове за върхови постижения - мехатроника, информатика и рекреация, във втората фаза на конкурса е допуснат само по един-единствен проект - печелившият. Схемата е била проста и лесна: кандидатства един - печели един. Учените ни редовно се оплакват, че са едва ли не пред ликвидация поради липсата на пари за наука - само преди седмици БАН беше спуснала черни знамена върху фасадата си заради окаяния си бюджет. Защо тогава, когато идват първите сериозни пари от ЕС за научни изследвания, гилдията не се бори да си ги заслужи и няма истинска конкуренция?

Така стигаме до най-любопитния развой в конкурса - в четвъртото направление "здравословен живот и биотехнологии". Тук, за разлика от другите области, конкуренция е имало. Но пък няма одобрени кандидати. Три от проектите - на МУ-Варна, УХТ-Пловдив и Института по електроника към БАН, не са събрали нужния брой точки. И това е доста странно, при положение че по проектите са работели десетки учени, които все пак знаят какво правят. Единственият проект, преминал бариерите - на СУ и Правителствена болница "Лозенец", се е натъкнал на финалната права на неочаквано и непреодолимо препятствие - броени дни преди оценката на проекта изпод носа му е отмъкната сградата, в която са планирани фундаментални изследвания в областта на модерната персонализация на трансплантацията на органи, тъкани и клетки. Въпросът дали това е случайно е реторичен. В цялата сага обаче не е ясно кой на кого и за какво е имал да си връща. Трудно е и да се разсее съмнението, че нещата са нагласени и щедрите парчета от баницата са разпределени предварително. И така да е било, явно в последния момент нещата са се объркали - сега вместо българската медицинска наука да бъде подпомогната със 70 млн. лв., парите се връщат обратно в бюджета на ЕС.



Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Протест на учени през 2013 г. Еврофондовете дойдоха, но качествените проекти ги няма
6
4687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
01 Февруари 2018 20:07
За българската нАука и нАучни величия - поздравления за утрешния им праздник!
01 Февруари 2018 20:32
Друго си е да ти търка гърба цел членкор.

Доста хора предупреждавахме какво ще стане.
02 Февруари 2018 08:53
Басейните щели да се ползват за научни изследвания - за експерименти с качеството на водата, които не са правени по света (!), за разработки за български масажи и т.н., но можело и да има програма за свободен достъп на граждани и безплатен - за ученици.
Тук му е мястото да се приложи идеята да е за джендъри, т.е., никаква разлика от половете. При джендърите няма полове.
То може ли при ГЕРБ нещо да се направи, без да из**рат някоя простотия. Туй за разработка на български масажи си е баш върхова наука. Абе да ме пуснат при джендърите, аз ще избера един джендър дето нищо не му виси между краката (пази боже за женски пол не смея да спомена) и знаете ли как ще го масажирам.
02 Февруари 2018 09:25
Проф. Иван Илчев пише и за "Сега". При интерес няма да е трудно на "журналистите" да го питат как не го е срам. Могат и да го попитат колко кеш е взел от Лъчо Мозъка, за да стане последният доцент в СУ
02 Февруари 2018 17:34
Парите не са кой знае колко, за да има обществен дебат. Все ще са полезни за хора с иначе безполезни знания и умения. Малко да се почувстват значими. Иначе, не мога да си обясня социалното им поведение - водят се на щат в институти и университети за заплати, два пъти по-ниски от заплата на камериерка в Германия.
02 Февруари 2018 19:52
Лошото е, че парите не отиват за наука, а само ще се изхарчат. Загубени са не само парите,
които не са дадени за третия проект, а и тези за първите два. "Организаторитеа' обаче сигурно с доволни.

Така че, заглавието на статията е точно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД