В последните дни софиянци отново дишат опасно мръсен въздух, особено след края на работното време, но общината се придържа строго към правилата и отказва да въведе зелен билет в работен ден. Системата на БАН регистрира превишение на среднодневните норми в една до две станции в последните дни, но според общинската програма това не е достатъчно за по-евтин градски транспорт. В последните дни замърсяването е особено тежко рано сутрин и вечер, но следобед ситуацията е сравнително добра. Зелен билет беше въведен само веднъж - в неделя, като само в метрото това увеличи пътниците с 12 000 до 118 хил. Зеленият билет струва 1 лев и важи за цял ден в цялата градска мрежа.
"За мярката въвеждане на зелен билет, изобщо за всичко, което е свързано с цени и стойности в градския транспорт, трябва да има решение на общинския съвет, защото тук говорим за отчетност. Не може просто кметът да си помисли днес колко ще струва билетът, трябва да има много ясна отчетност. Аз разговарях с моите колеги и тъй като беше за първи път въведена тази мярка, само два-три дни след като общинският съвет гласува, проследихме, видяхме и начина на организация, необходимите промени, които да се направят, така че ще коментираме още начина на въвеждане. Всичко е възможно, ще проследим, ще видим по какъв начин да се случи", коментира вчера кметът Йорданка Фандъкова на въпрос защо в тези дни не се въвежда зелен билет. Вместо това общината продължава с другите мерки като миене и машинно метене на улици, но то е твърде ограничено.
Междувременно жители на "Западен парк" и "Красна поляна" отново ще протестират срещу отровите, които дишат - на 5 февруари под прозорците на Столичната община. Хората там не престават да се оплакват от изгарянето на всякакви материали с цел отопление. На тях екоминистърът Нено Димов отговори с любимата си мантра за другите протести - срещу застрояването на Пирин: "Нека има протести. Очаквам да има протести. Дълго живях във времена, когато не можеше да има протести".
ОБЕЩАНИЯ
Вчера Димов и Фандъкова се срещнаха с хората, които правят системата с датчици за следене на въздуха в реално време. След като дълго време властите оспорваха резултатите от нея, сега в продължение на 6 месеца те ще се тестват паралелно със станциите на МОСВ, за да се види какви отклонения дават. Общината пък правела нова, по-достъпна страница с информация от системата за ранно прогнозиране на замърсяването. Тя трябва да е готова след около месец. С европари се работи и по проект за общинска мониторингова система, която вече ще има не 5, а 22 станции.
София увърта за зеления билет въпреки мръсния въздух
"Със зелен билет за зелен хайвер!" бул. "Фандъков"