Отбелязването на 73-тата годишнина от провеждането на т.нар. Народен съд вчера стана повод за поредна разпра между ГЕРБ и БСП. В декларация от името на управляващата партия депутатът Спас Гърневски припомни за престъпленията, извършени от БКП след 9 септември. А наследничката й БСП обвини, че "ограбила народа" след 10 ноември. "Не продадохте ли, другарки и другари, на тази дата идеите на Вапцаров... След като се пребоядисахте в капиталисти, не убихте ли неговата вяра", обърна се бившият син кадър към социалистите.
"Домашните интерпретации на бивши общински и градски кметове на борбата срещу фашизма трудно ще бъдат разбрани извън границите на местата, които са управлявали", реагира зам.-председателят на Народното събрание Валери Жаблянов от БСП. По думите му "БСП няма как да бъде изправена на подсъдимата скамейка по една проста причина - беше партията, която води въоръжената борба срещу фашизма и монархофашизма в България".
Тук се включиха и от ДПС, които се обидиха, че в декларацията на ГЕРБ не бяха споменати жертвите на т.нар. Възродителен процес. "Не е искрено да говорим за жертвите на комунистическия режим и да пропуснем един от най-репресивните епизоди от българската история - опитът за етническо и религиозно прочистване на българските мюсюлмани и етническите турци", заяви депутатът от движението Йордан Цонев.
ПРОТИВОРЕЧИЯ
В декларацията си Спас Гърневски разкритикува старата десница, че не е лустрирала БСП. Всъщност през 1998 г. тогавашните управляващи от Обединените демократични сили приемат текст в Закона за администрацията, с който се забранява на бивши кадри на БКП и ДС да заемат ръководни длъжности в държавния апарат. Още през 1999 г. обаче Конституционният съд отменя разпоредбата. В тогавашния състав на съда влиза днешният депутат от ГЕРБ Георги Марков. Според тогавашни публикации той е гласувал, че разпоредбата е противоконституционна.