:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,500,758
Активни 162
Страници 10,035
За един ден 1,302,066

МЗ разреши повече часове в трети и четвърти клас

Предметите ще могат да се разпределят по-либерално
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
---
Децата в трети и четвърти клас ще може да имат по 6 часа два пъти седмично, а не както досега - не повече от 5 часа, гласят промени в наредбата на здравното министерство за здравните изисквания за седмичните учебни разписания. Новият ред ще влезе в сила още от втория учебен срок тази година.

В момента регламентът гласи, че децата от първи до четвърти клас не бива да имат повече от 5 учебни часа на ден. От МЗ обаче вече смятат, че това трябва да важи само за най-малките - първи и втори клас, а в трети и четвърти те вече са достатъчно пораснали и имат училищни навици. "Нарастването на интелектуалния капацитет през първите две години от училищното образование създава предпоставки за увеличаване на броя на часовете, подредени в подходяща последователност за деня", мотивират се от МЗ.

За втория срок здравното министерство отменя и изискването в рамките на един учебен ден в основното училище да не може да се учат повече от два от следните предмети: математика, човекът и природата, физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, технологии и предприемачество. За средното училище пък досега не е можело дневно да има повече от 3 от тези предмети.

Изискването отпада заради множество оплаквания от родители и училища, че за да може хем да не се нарушава здравната наредба, хем да се спази хорариумът, изискван от нормативите на просветното министерство, се налага да се сливат часове и се преподава един и същ предмет в два последователни часа. Така "за един ден трябва да бъдат преподадени и усвоени два нови урока, без да има време за възприемане, осмисляне и затвърждаване на материала; учителите трябва да дадат домашни и по двата урока, а през втория час учениците губят интерес и се разсейват".
2
4124
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
05 Февруари 2018 08:58
A защо България има толкова кратка учебна година? Май учителите са най-върлите застъпници на кратката година.
05 Февруари 2018 10:08
A защо България има толкова кратка учебна година? Май учителите са най-върлите застъпници на кратката година.

Какво значи "кратка учебна година" ? Ами и сега малките деца (1-4 клас) имат пълен работен ден (поне 8 часа). А и някои от тях са следобед на училище, т.е. изпитването е по времето, когато вече всички сме гроги.
Някой замислял ли се е, че ако сутрин трябва се ходи на задължителната занималня , то детето трябва да стане около 6.45, след това е 4 часа в занималнята и от 13.30 започват да учат 5 часа до 17.30. И учителите много настоятелно искат децата вечер също да работят и да си готвят част от домашните, защото в занималнята би трябвало да се работи по всичко, но има предмети, които не се подготвят.
БЕЗУМИЕ !

П.П. Доста е сложно с измъкването от занималнята - ако не ходиш ти се карат, задължително към средата на срока класната започва да прави забележки, че детето не е правило това или онова от материала за занималня. Децата попитаха как да се разбере какво да се прави и им се каза "Еми затова се ходи на занималня, а не се седи в къщи !".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД