:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 436,944,339
Активни 131
Страници 11,996
За един ден 1,302,066

Бивш шеф на Сметната палата пое комисията по помилванията

В президентството е върнат и експерт от времето на Ангел Марин
Димитър Стоянов
Лидия Руменова, която е била съветник на Сергей Станишев по времето му като премиер, както и шеф на Сметната палата, е оглавила комисията по помилването в президентството. Това става ясно от отговори на президентския главен секретар Димитър Стоянов до в. "Сега". Руменова е назначена на 15 януари с указ на държавния глава, но до края на месеца не фигурираше на сайта на институцията. Появи се едва след като "Сега" прати поредните си въпроси по темата. От официалната биография на Руменова не става ясно дали досега някога се е занимавала с помилване.

На същата дата като член на комисията е върната и професорът по наказателно право Момяна Гунева. Тя беше част от помощния орган през двата мандата на Георги Първанов и вицето му Ангел Марин. През този период помилванията ставаха на тъмно, а след него се разбра, че за 10 години Марин е помилвал над 500 души, като в близо 50 от случаите го е направил въпреки отрицателното становище на комисията. Един от тези случаи е на Цветелин Кънчев. С Гунева членовете на комисията от времето на Марин стават трима. С тази разлика, че останалите двама - криминологът Юлия Бояджиева, лекарят Иван Букарев, останаха в президентството и по времето на Росен Плевнелиев.

От президентството отказаха да отговорят на "Сега" колко пъти, преди да бъде попълнен съставът на комисията, тя е заседавала без кворум, тъй като повече от два месеца тя имаше само трима членове. От публичните данни става ясно, че такива заседания е имало. Правилата за работата на комисията, които са утвърдени с указ, гласят, че кворумът за заседание е 4-ма души.

Според главния секретар на президентството не се дължат отговори за заседанията на комисията. Причината е, че тя е помощен експертен съвещателен орган. Нейните предложения не пораждат правни последици, а са само мнения и позиции. В регистъра на помилваните обаче се публикуват мотивите на комисията. Те са адресирани само до президента или вицепрезидента, не са задължителни за тях и не са публични, нито пък са основание или мотиви за помилване. Публикуваното на сайта на президентството за комисията е достатъчна публичност, смята Стоянов.

От 23 януари до 21 декември 2017 г. в комисията по помилването са постъпили общо 567 молби. Комисията е провела 31 заседания, на които е решила общо 503 молби на приблизително 417 осъдени лица, пишеше неотдавна на сайта на президентството. Направени са 7 предложения за помилване. Пет от тях са уважени.

Помилванията станаха донякъде публични по времето на Плевнелиев и вицето му Маргарита Попова. Тогава бяха огласени съставът на комисията и правилата за работата й. На сайта на президентството започнаха да се публикуват отчети за тази дейност. Продължават обаче да не се обнародват указите и да се пазят в тайна имената на помилваните, макар целият наказателен процес, по който са били осъдени, да е публичен.

По времето на Попова комисията постанови 2591 отказа и направи 35 предложения за помилване. Вицепрезидентът помилва 28 души, като 25 от тях са по предложение на комисията. Двама са помилвани с лично решение на Попова, а един - от Плевнелиев.
1551
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД