Всички руски спортисти, чиито санкции от зимната олимпиада в Сочи`14 бяха отхвърлени миналата седмица от Арбитражния спортен съд (CAS), остават със спрени права за предстоящите игри в ПьонгЧанг`18, обяви МОК. А неговата Комисия по поканите, която решава кои руснаци могат да участват, директно се постави над CAS с твърдението, че оправданите от съда все още са заподозрени за допинг провинение.
Руският олимпийски комитет поиска 15 от оневинените 28 състезатели да бъдат включени в тима на OAR (Олимпийски спортисти от Русия), който ще се състезава като неутрален под олимпийския флаг. 13 от тях са все още активни спортисти, а двама вече са треньори.
"Комисията по поканите бе уведомена на 1 февруари за решението на CAS, но все още не е получила пълните съдебни мотиви - се казва в изявление на МОК. - Освен това ролята на комисията не е да установява нарушения на антидопинговите правила, а само да потвърждава дали спортистите могат да бъдат разглеждани като потенциални участници в OAR за зимните игри през 2018 г. Затова Комисията единодушно препоръча на МОК да не увеличава броя на поканените за игрите през 2018 г. с 15-те човека, както поиска наказаният руски олимпийски комитет".
Комисията по поканите, с председател бившата френска министърка на спорта Валери Форнейрон, бе сформирана от Изпълкома на МОК на 5 декември 2017 г. Тя обяви 17 критерия, на които руските спортисти трябва да отговарят, в крайна сметка покани 169 състезатели. От тези 169 души бяха извадени 22-ма потенциални медалисти в ПьонгЧанг`18, сред които олимпийски и световни шампиони. Те нямат официално допинг провинение, но по-късно бе обявено, че са в т.нар. списък на Родченков, съставен от избягалия в САЩ бивш директор на московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков. В него информаторът на WADA е вписал спортисти, които са били включени в програмата за допингиране, която той твърди, че лично е ръководил по заръка на руските власти.
В изявлението на МОК се твърди още, че Комисията по поканите е открила "допълнително доказателство" за 15-те реабилитирани от CAS руснаци, което "поражда подозрение за почтеността на тези спортисти".
"Допълнителната информация включва данни от базата на LIMS (Система за управление на лабораторната информация), следи от забранени вещества, доказателства за манипулиране на стероидни профили и допълнителна поверителна информация, предоставена на Комисията от WADA - твърдят още от МОК. - Освен това Комисията по поканите се съгласи, че решението на CAS не отменя подозренията за допинг, нито й дава достатъчно увереност, че тези 13 спортисти, които се иска да бъдат препоръчани за отбора на ОAR, са чисти".