Холандия формално изтегли посланика си от Турция и предупреди, че няма да приеме нов пратеник на Анкара в страната, предадоха информационните агенции. От Министерството на външните работа в Хага обясниха, че решението е взето, тъй като двете страни не са успели да подобрят отношенията си след кризата, която възникна миналата пролет преди турския референдум за промяна на конституцията. "Не се разбрахме как може да нормализираме отношенията си", написа в социалната мрежа "Туитър" външният министър на Холандия Халбе Зейлстра.
През март м.г. Турция забрани на холандския дипломат да пребивава в страната. Това бе отговорът на Анкара на холандския отказ да разреши на турски официални лица да проведат агитация за допитването сред турската диаспора в Холандия. Решението сериозно изостри отношенията между двете държави, като се стигна и до ожесточена словесна война. Президентът Реджеп Тайип Ердоган си позволи да нарече холандските политици "останки от нацисти".
Междувременно говорителят на ЕК Александър Винтерщайн заяви на брифинг в Брюксел, че Турция не се движи към членство в ЕС, а в обратна посока. Така той коментира поредното изказване на Ердоган, че страната му трябва да стане член на ЕС.
Турските дипломати по света са се превърнали в ловци на гюленисти от 2013 г. насам, написа в статия за електронното издание "ИЮ Обзървър" турският журналист Селджук Гултаслъ, който оглавяваше бюрото на закрития в. "Заман" в Брюксел. Според него, след като тогавашното правителство на Ердоган беше обвинено в корупция през зимата на 2013 г,. тогавашният премиер събрал посланиците на страната и им наредил да преследват привърженици на мюсюлманския проповедник Фетуллах Гюлен, който се смята, че стои зад разследването. Посланиците трябвало да предприемат действия за екстрадирането на заподозрените гюленисти, ако това е възможно. Дипломатите, които не успявали да изпълнят възложената им задача, били отстранявани. В Министерството на външните работи вече работи ново поколение дипломати, които послушно следват заповедите да търсят и предават гюленисти, особено след неуспешния опит за преврат от юли 2016 г. Според властта в Анкара негов организатор е живеещият в изгнание в САЩ Фетуллах Гюлен.