Грозни сцени на другарски съд се разиграха в съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Повод стана искането на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов да бъде освободен заместникът му и ръководител на гражданската колегия Красимир Влахов. Конфликтът между двамата тлее от месеци, като миналата есен Панов подкани заместника си да подаде оставката. Влахов отказа, но във вторник все пак я подаде.
Във вторник съдийската колегия отказа да освободи Влахов, въпреки че Панов предупреди, че той е на ръководни постове от 9 г. и можело да се стигне до "изчерпване и инертност в работата му". Шефът на ВКС посочи, че е против съдебната номенклатура и че между председателя и заместниците му трябва да има "синергия", а Влахов излязъл в болничен заради бъбречна криза, когато трябвало да се отстоява трудно управленско решение.
Пред съвета Панов каза, че е оттеглил доверието си от заместника си. "Когато встъпих в длъжност, накарах колегите, които бавят дела, да ги пишат в срок. Не съм спечелил симпатиите на съдиите, но гражданите имат право да получават бързо и качествено правосъдие", каза Панов. "Да не забравяме, че той получава и кариерен бонус, като остава съдия във ВКС, не се е явил на конкурс за повишаване", допълни шефът на ВКС.
Олга Керелска се възмути от Влахов: "Предишното ръководство също беше освободено така и не е имало такава драма. Това поведение оставя грозно впечатление за недопустимо вкопчване във властови позиции."
Севдалин Мавров обяви, че се прави опит за отстраняване на заместник с недомлъвки.
"Ако ВКС създава подобен тон, не знам надолу какво ще се случва. Ваше право е да смените заместниците си. Но независимо как сте били предизвикан, е недопустимо да се действа така. Не казвайте за Влахов, че е съдебна номенклатура. Такава сте и вие, така съм и аз. На това му се вика изграден административен капацитет!", заяви Боряна Димитрова на Панов.
ОСТАВКА
В оставката си Влахов пише, че се срамува да е част от екипа на човек, който няма съзнанието за високата отговорност, с която го задължава заеманата от него позиция, който възприема ВКС като трибуна за спорни публични послания, без да проявява особен интерес към правораздавателната и тълкувателната дейност на съда, който занимава обществото с личните си страхове. Според него ръководството е изпаднало в институционална изолация. От кабинета на Панов казаха за "Сега", че той няма да коментира.
|
|