Въвеждането на електронно управление в страната не само не върви с ускорени темпове, както бе обявено от средата на миналата година, но в по-голямата част от администрациите дори няма назначени необходимите ИТ специалисти. Така реформата буксува вече повече от 6 месеца, а държавните ведомства, които изцяло са електронизирали услугите и регистрите си и са в състояние да подават служебно тази информация на други ведомства, се броят на пръстите на едната ръка - Министерството на финансите, НАП, НОИ и Агенцията по вписванията.
Това става ясно от стенограмата от вчерашното заседание на Министерския съвет. При обсъжданията премиерът отново хока министрите, че нехаят за изпълнението на правителствения приоритет - до ноември 2018 г. всички държавни и общински администрации да преминат изцяло към електронен обмен на данни и да разтоварят гражданите и бизнеса от предоставянето на хартиени удостоверения.
Става ясно, че министрите и шефовете на агенции са загърбили работата и са прехвърлили отговорността на нископоставени служители от общата администрация, които нямат нито капацитета, нито лостовете да придвижат реформата напред.
"За да има успех амбициозната програма, която следваме, трябва да сте отговорни персонално вие (министрите - бел. ред) или човек на много висока позиция, казва вицепремиерът Томислав Дончев, който отговаря и за електронното управление.
Премиерът Бойко Борисов обаче го прекъсва и посочва: "Лично министрите отговаряте! Никакви заместници, никакви други хора. Имайте предвид, че това ще ви е оценката. Ако нещо хубаво направим в този мандат да остане, това е електронното управление". Борисов определя реформата като "най-сериозната тема за борба с корупцията".
От заседанието става ясно, че министрите ще трябва лично да ръководят информационното осигуряване, назначаването на IТ отделите и специалистите по бизнес процесите.
От стенограмата става ясно, че в няколко министерства няма дори назначени титуляри на IТ отделите. Сред тях са министерствата на здравеопазването, на труда и социалната политика, на образованието. Министърът на външните работи Екатерина Захариева разказва, че е било изключително трудно да намерят квалифициран специалист за тази позиция и затова наели външна фирма.
Затова правителството ще се опита да ускори този процес като създаде специално мобилно звено към държавната фирма "Информационно обслужване", което на принципа на споделените услуги да извършва одитите на информационните системи и процеси в държавните ведомства и да ги поддържа. Предложението е на финансовия министър Владислав Горанов, който е принципал на "Информационно обслужване". "Ако се прави на парче в 120 администрации, които имаме, трудно се постига да се намери персонал точно за това нещо", смята Горанов.
Вицепремиерът Томислав Дончев обаче предупреждава, че пилотният проект за централизиране на счетоводното и ИТ обслужване, както и на отделите за човешки ресурси в държавната администрация, също е забоксувал заради липса на интерес от отделните ведомства.