Фирмите, които се занимават със събиране на несъбираеми задължения, трябва да се лицензират и да бъдат регулирани. За това настояха в отворено писмо от Комитета за защита на потребителите. Вчера те обявиха, че ще сезират Европейската комисия за това, че в България липсва закон за дейността на т.нар. колекторски фирми. Комитетът се е обърнал с молба за съдействие към еврокомисаря по правосъдие Вера Йоурова.
От потребителската организация изтъкват, че колекторите работят в бизнес ниша за милиарди левове. Тенденцията от последните няколко години е всяка година да се удвоява размерът на прехвърлените към тях дългове. Длъжниците най-често са обикновени граждани, чиито права се погазват, заявяват от неправителствената организация. В писмото им до Йоурова подробно са описани и методите, чрез които се изнудват длъжниците като телефонни обаждания, заплахи за вземане на имущество, посещения в дома или на работното място.
Комитетът обръща внимание и на това, че никой не знае точно как се начисляват лихвите, както и юрисконсултските разходи на колекторските фирми.
ИСКАНИЯ
Комитетът настоява още да се изясни коя институция наблюдава, контролира и регулира сектора, както и да се определи броят на телефонните разговори и срещите в рамките на работната седмица, а не хората да бъдат притеснявани постоянно. Потребителите искат и да има изисквания за съдебното минало на сътрудниците на колекторските фирми и техните ръководства и др.
|
|