:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 195
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Едва 36% от територията на страната има кадастрална карта

Само една община признава е-услугите на агенцията
Снимка: МРРБ
Шефът на кадастъра инж. Михаил Киров се похвали, че е-услугите са с 30% по-евтини от тези на гише и пестят време. Въпреки това почти всяка сутрин пред софийския офис на кадастъра има опашки.
Само 36% от територията на страната, или около 3 млн. и 993 хектара, имат одобрена кадастрална карта. Тя обхваща 9 милиона имота, намиращи се в населени места с развит пазар и благоприятни за инвестиции. Картата е обхванала всички областни градове и 111 общински центъра в страната, включително Черноморието и планинските ни курорти. Това каза вчера инж. Михаил Киров, изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър пред БНР.

Изразходваните средства за изработката на кадастралната карта до момента са около 96 млн. лв. Приходите от услугите, които предоставя кадастъра, са близо два пъти повече, около 180 млн. лв., обясни Киров. Според него за финализиране на целия процес, който тече от няколко години насам, ще бъдат необходими приблизително 70 млн. лв. Очакванията му са до края на 2019 г. кадастралната карта да обхване 90% от територията, а до 2023 г. да приключи цялата цифровизация на урбанизираната територия на страната.

Това зависи и от напредъка на електронното управление. То обаче е напълно зациклило, тъй като много от централните и местни администрации нямат ИТ специалисти. Както в. "Сега" писа вчера, темата за електронното управление е била обсъждана и на заседанието на кабинета в сряда. На него премиерът Бойко Борисов директно хока министрите и ги задължава лично да се заемат с проблема.

Именно държавните администрации са една от пречките за използването на електронните услуги, коментира още Михаил Киров. Въпреки че по закон електронните скици имат същата стойност, като тези на хартия, почти никоя администрация не признава услугата, когато тя е по електронен път. Едва 10% от услугите на АГКК се заявяват електронно. Засега само Столична община ги признава. "Само в столицата агенцията вече има 8 изнесени офиса, обслужващи гражданите, което чувствително е намалило опашките от чакащи," каза той и припомни, че документи могат да се подават в един офис, а да се получат в друг - посочен от заявителя.
972
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД