Събарянето на поредната старинна къща в София, позната като Къщата с кулата, събуди в края на миналата седмица отново дебата за съдбата на сградите, които оформят историческия облик на столицата. Оказа се обаче, че независимо от архитектурните достойнства, които притежава сградата на бул. "Джеймс Баучер", тя е извадена от защитения списък на паметниците на културата още през 1998 г, съобщиха пред "Сега" от министерството на културата. "След няколко години чудене беше окончателно съборена Къщата с кулата в Лозенец... После защо сме били град без дух и характер", написаха миналия петък от архитектурната асоциация WhAT, които първи съобщиха за разрушаването на сградата.
Къщата е построена през 1932 г. по проект на архитект Иван Банков. Тя е с много близка архитектура на къщата на Сирак Скитник с фасадата от червени тухли. А високата й кула я отличаваше като една от характерните сгради на "Лозенец". Сградата е била регистрирана от своите собственици като паметник на културата през 1983 г. 10 години по-късно тогавашният Национален институт за паметници на културата е издал предварителна категория "за сведение", която я определя за обект с ниска индивидуална културно-историческа стойност. През 1998 г. категорията "за сведение" е отменена, а през 2008 г. след решение на НИПК сградата е извадена от защитения списък на архитектурните паметници на културата с аргумента, че "градоустройствената среда е нарушена от изграждането на нови пететажни кооперации". В самата сграда също са извършени преустройства, изгубена е автентичността на плановата структура, се казва още в становището на културното министерство.
Събаряйте, начи. За кво ви са последните остатъци от паметта, като можете да построите на тяхно място молове в стил “Сердика“ /май така му се викаше на онуй лайняноцветово архитектурно-ламаринено недоразумение насред София/.
В неразрушените - все още - паметници продължавайте да наливате бетон и да ползУвате тухли итонг. Кат в Плиска примерно. Колко Му е - редом с “археологиите“ и алъш-веришът на “наште“ фирми трябва да върви. И л@йняна “светена“ вода може да се промотира. Пак.
Пазарско-преЦедателска икономистика джанъм.