:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 443,027,401
Активни 285
Страници 21,410
За един ден 1,302,066

Още един паметник на културата отиде в историята

---
Събарянето на поредната старинна къща в София, позната като Къщата с кулата, събуди в края на миналата седмица отново дебата за съдбата на сградите, които оформят историческия облик на столицата. Оказа се обаче, че независимо от архитектурните достойнства, които притежава сградата на бул. "Джеймс Баучер", тя е извадена от защитения списък на паметниците на културата още през 1998 г, съобщиха пред "Сега" от министерството на културата. "След няколко години чудене беше окончателно съборена Къщата с кулата в Лозенец... После защо сме били град без дух и характер", написаха миналия петък от архитектурната асоциация WhAT, които първи съобщиха за разрушаването на сградата.

Къщата е построена през 1932 г. по проект на архитект Иван Банков. Тя е с много близка архитектура на къщата на Сирак Скитник с фасадата от червени тухли. А високата й кула я отличаваше като една от характерните сгради на "Лозенец". Сградата е била регистрирана от своите собственици като паметник на културата през 1983 г. 10 години по-късно тогавашният Национален институт за паметници на културата е издал предварителна категория "за сведение", която я определя за обект с ниска индивидуална културно-историческа стойност. През 1998 г. категорията "за сведение" е отменена, а през 2008 г. след решение на НИПК сградата е извадена от защитения списък на архитектурните паметници на културата с аргумента, че "градоустройствената среда е нарушена от изграждането на нови пететажни кооперации". В самата сграда също са извършени преустройства, изгубена е автентичността на плановата структура, се казва още в становището на културното министерство.
5
1965
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
26 Февруари 2018 07:11
Събаряйте, начи. За кво ви са последните остатъци от паметта, като можете да построите на тяхно място молове в стил “Сердика“ /май така му се викаше на онуй лайняноцветово архитектурно-ламаринено недоразумение насред София/.
В неразрушените - все още - паметници продължавайте да наливате бетон и да ползУвате тухли итонг. Кат в Плиска примерно. Колко Му е - редом с “археологиите“ и алъш-веришът на “наште“ фирми трябва да върви. И л@йняна “светена“ вода може да се промотира. Пак.
Пазарско-преЦедателска икономистика джанъм.
26 Февруари 2018 10:20
Ама пък нормално ли е почти всички сгради(с изключение на най- грозните съборетини), строени преди 1930г да са паметници? Някои наистина не са чак пък толкова впечатляващи. Не че нашите шедеври от мутробарока са по- добри, де.
26 Февруари 2018 13:11
Като иска държавата да запази дадена сграда - купува я и я запазва. Всичко друго е извиване на ръце. Ако пък държавата няма пари за това.. ами значи не ѝ трябват чак толкова паметници на културата.
26 Февруари 2018 21:47
Почти всяка сутрин минавам покрай "Къщата с ягодите". Явно и нея я чака подобна съдба.
27 Февруари 2018 00:45
Почти всяка сутрин минавам покрай "Къщата с ягодите". Явно и нея я чака подобна съдба.


Нашата кооперация пък поради малоумие на домръководството демонтира винтажните ни асансьори "Шиндлер". Ще бъдат монтирани нови, бледи и скучни, с прищипващи врати и слепи - без прозорчета към външния свят. Все едно да изхвърлиш антикварни мебели. А фирмата Шиндлер си просперира в Люцерн, можеше да й поръчаме някои детайли за опресняване - преди всичко дръжките на вратите. Щеше и да излезе по-евтино - наетата фирма, явно гъста с домоуправителя, поиска да ѝ бъде платено предварително и за двата асансьора. Левия вече втора година го човъркат!

Сбогом, мой десен Шиндлерчо ненагледен, с пейчицата, огледалото, лъскавите дървени стени...

Е, изоках се. Но пък историята повтаря в много направления управлението на територията ни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД