Около 7% от издирените и върнатите в клас ученици са отпаднали повторно от училище, съобщи зам. просветният министър Деница Сачева пред БНР. До 30 ноември 2017 г. в образователната система са се върнали 17 297 деца. 1221 от тях обаче са отпаднали повторно. Според Сачева причините за напускане на тези ученици са свързани предимно със заминаване в чужбина, преместване в друго населено място и здравни проблеми. В 18% от случаите обаче родителите изразявали нежелание децата им да ходят на училище. До момента 11-те хиляди екипа в цялата страна са обходили адреси на 189 000 деца. За 54% от тях има данни, че се намират в чужбина, а 25% от децата не са намерени на посочения настоящ адрес.
Точно във въпросните 25% са попаднали и момичетата от столичния квартал "Люлин", за които стана ясно, че години наред са държани в пълна изолация от родителите си. "Две от тях също са били част от масива деца, които са издирвани от екипите за обхват, но те са били класифицирани в групата на 25-те процента, които не са намерени на първоначално идентифицираните адреси, поради което е трябвало да бъдат подадени за издирване в МВР. Най-голямата сестра не е била обект на издирване в рамките на механизма, тъй като той е насочен към обхват на деца в задължителна училищна възраст, а третата дъщеря е навършила 19 години", обясни Сачева. По думите й работата на екипите е доста трудна, тъй като гражданите не подават точна информация за адресите си в регистрите, съседите невинаги дават вярна информация, а има и родители, както в случая, които крият децата си. Много от издирваните деца нямали точен адрес, тъй като живеят на места, където изобщо няма улици.
ЗА ПРИМЕР
Зам.-министър Сачева даде и положителен пример - за село Давидково, Смолянско, където са били открити 11 деца от 4 семейства, които живеели на палатки. След посещението на МОН обаче цялото село се включило с кампания за дарения, благодарение на което в момента семействата живеят в крило на закритата болница, а децата им вече ходят на училище.
|
|