На петия ден след обявяването на сделката между ЧЕЗ и "Инерком - България" за покупката на всички активи на чешката държавна компания у нас властите и в двете страни панически се разграничиха от нея. Българският премиер дори заподозря заговор за свалянето на правителството. "Някой иска да повтори февруарските събития от 2013 г., само че по друг сценарий, но със същите изпълнителни - пак ЧЕЗ, пак ток, пак популистки изказвания. Този път оставки няма да има и им обещавам на тези гадове да ги разнищя докрай", развихри се той на извънреден брифинг в Народното събрание. "Шокиран съм от това, което се случва в България", заяви чешкият премиер в оставка Андрей Бабиш пред собствения си вестник "Лидове новини".
По стара традиция проблемът ще бъде решен със спешни поправки в закон, тъй като според Борисов държавата няма друг начин да спре сделката. Този път ще бъде променен Законът за енергетиката. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров предложи държавата да има контролен пакет от поне 34% от енергодружествата.
Не е ясно защо управляващите и в двете страни не са реагирали по-рано, тъй като информация за продажбата на активите на ЧЕЗ в България има от около година насам, както и данни за кандидатите. Евентуална бъдеща сделка е обсъждана неведнъж и в парламентарната комисия по енергетика. До днес Бойко Борисов твърдеше, че не може да се меси в сделката между две частни компании (въпреки че 70% от ЧЕЗ са държавни) и не вижда нищо нередно в нея. Той все пак "посъветва" енергийния министър Теменужка Петкова да си подаде оставката по морални причини - заради познанството със собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова.
Вчера обаче се стигна до обрат. Борисов обясни, че причината за това е информацията, която получил от Чехия. "Като разгледах това, което премиерът на Чехия ми е изпратил, виждам руско-грузински офшорки, руски банки, български. И от тези, които и преди по някаква причина са имали проблеми. Ще им спестя имената, защото законът за банките е много строг. Кое ме притеснява? В медиите излиза, че сделката е приключила. Това, което днес Бабиш ми праща, излиза, че всъщност тези банки са изпратили писмо за комфорт, писма за намерения - хвърчащи листа, които във финансовия и правния мир не означават абсолютно нищо. Говорих със Стоян Мавродиев (управителя на ББР). Преди няколко месеца някой ги питал, че евентуално нещо, ако стане, биха ли били финансирали или рефинансирали. Нито са пращали писма, нито са поемали ангажимент. На практика излиза, че български банки с държавна банка едва ли не са финансирали приключила сделка. Писмо за комфорт - какво трябва да значи, аз не знам. Пред кой да послужи и каква му е правната стойност?", попита Борисов. "Няма да им дам да ни петнят репутацията и с подобни игрички - да излиза, че някъде витаем ние зад подобно нещо. Тези хора са ме сваляли един път от власт и сега искат същото да направят. Този път с друг сценарий по друг репутационен начин. Е, няма да стане! Търся шефа на БНБ, ще го замоля веднага да види какви са тези писма и тези банки, които са ги изпращали, дали са ги изпращали. Много интересно, те отричат, а в същото време чехът ми го праща... И затова ще ги гоня този път подред докрай", закани се премиерът.
Думите на премиера опровергават твърденията на собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова. От два дни "Лидови новини" разпространява информация, че сделката на "Инерком" ще бъде финансирана от "Уникредит" и Първа инвестиционна банка (ПИБ), които съответно ще дадат 180 млн. евро и 80 млн. евро. Българска банка за развитие (ББР) пък ще рефинансира кредит за 116 млн. евро на "ЧЕЗ - Разпределение", който става незабавно изискуем при продажба на българското дружество на нестратегически инвеститор. Ден по-рано вестникът разкри и връзка с грузинско-руски милиардер с бизнес в България, който финансира сделката чрез офшорни фирми.
Върбакова упорито отричаше всичко. В интервю за "24 часа" тя категорично заяви, че сделката няма да се финансира от офшорки, ПИБ и ББР не участват изобщо, но отказа коментар за "Уникредит".
В отговор на запитване на в. "Сега" от централата на ЧЕЗ в Чехия заявиха: "Подробна информация за структурата на финансиране на сделката бе изискана от всички участници. "Инерком" изпълни това изискване и осигури достатъчно доказателства, че е в състояние да финансира сделката. Подробната структура на финансирането е чувствителна бизнес информация, която няма да коментираме. Разполагаме с писмо, предоставено от "Инерком", от Българската банка за развитие, в което тя декларира интерес да рефинансира заема на ЕБВР."
От "Инерком" вчера отговориха официално на в. "Сега", че проблемът със заема от ЕБВР ще бъде решен след приключване на сделката. "На този етап не можем да дадем повече информация", пише в отговора. На друг въпрос бе уточнено, че арбитражното дело, което ЧЕЗ води срещу България в съда във Вашингтон, не е обект на тази сделка. По информации на чешки медии искът на централата за нанесени вреди от българската държава е за 300 милиона евро, но официална информация за сумата няма.
РЕАКЦИЯ
"Шокиран съм от това, което се случва в България. Премиерът Бойко Борисов заяви, че цялата история се разследва от различни органи. Не разбирам сегашната ситуация изобщо. ЧЕЗ трябва да обяснят какво се случва. Развитието на ситуацията хвърля много голям негатив върху трансакцията", заявява чешкият премиер Андрей Бабиш в интервю за вестник "Лидове новини". Бабиш споделя, че от самото начало е критикувал ръководството на ЧЕЗ за действията им на Балканите, защото смята, че сделките им са непрозрачни. Той подчертава, че купувачът на българския клон на ЧЕЗ се е сторил странен на чешките власти. Според премиера "действията на ЧЕЗ у нас не са били печеливши". "Да видим как ще се развие ситуацията. Трудно ми е да говоря за ЧЕЗ, защото тази компанията не е изцяло държавна", казва още премиерът на Чехия, който е в оставка.
РАЗМИНАВАНЕ
Два часа преди изявлението на премиера в парламента правителствената пресслужба разпространи официално съобщение, в което се казваше, че в телефонен разговор с министър-председателя на Чехия Борисов е поискал на компетентните български органи да бъде предоставена информацията, с която чешкото правителство разполага, по сделката за продажбата на бизнеса на ЧЕЗ в България. Премиерът Бабиш посочил, че е информиран от Надзорния съвет на дружеството, че продажбата е напълно законосъобразна и не представлява риск за никоя от страните. Извършени са проверки на купувача и по отношение на способността му да управлява електроенергийното дружество в България, и по отношение на произхода на средствата за заплащане на активите, които са показали, че не съществуват проблеми за осъществяване на сделката. Министър-председателят на Чехия изразил готовност да предостави на българските власти материалите с резултатите от проверките. Още по-странното в случая е, че това съобщение идва след гневното интервю на Бабиш пред "Лидове новини".
ВЪПРОСИ
"По закон ЧЕЗ е част от националната инфраструктура с пряко отношение към въпросите на националната сигурност, затова всякакъв въпрос, че виждате ли това е банална сделка на едно търговско дружество, е нещо, с което ни заблуждават. С оставка на министъра на енергетиката не приключва случаят, а генерира въпроси, явно става въпрос за схема за скрито придобиване на дружеството. Въпросът е кой и защо крие своите намерения", заяви президентът Румен Радев вчера. Той обмисля да свика Консултативния съвет за национална сигурност по случая.
"Големият проблем е защо такива проверки не се извършват предварително, като от месец се знаят потенциалните бъдещи собственици. На практика е сключена сделката вече, има институции, които по закон отговарят за националната сигурност, защо Министерството на енергетиката и ДАНС не са извършили по-рано проверки. Въпросът е дали това е непрофесионализъм, некомпетенция или не са се намесили по други причини", подчерта още Радев.
Двамата премиери - Бабиш и Борисов, наскоро се срещнаха и със сигурност са обсъдили и сделката за активите на ЧЕЗ в България. |
Кой плаща за сделката остава мистерия
Поредна публикация в чешката медия Lidove noviny, собственост на чешкия премиер в оставка Андрей Бабиш твърди, че част от средствата - 260 млн. евро, ще бъдат предоставени от Уникредит Булбанк и Първа инвестиционна банка. Първата ще осигури 180 млн. евро, а втората 80 млн. евро. На запитване на в. "Сега" от Уникредит Булбанк заявиха, че не коментират отношенията си клиенти, това било и банкова тайна. От ПИБ пък опровергаха информацията и заявиха, че банката не е поела ангажимент за финансиране на сделката.
Още в неделя ръководството на Българската банка за развитие в официално съобщение заяви, че не е одобрявала кредитиране и не е издавала банкова гаранция в сделката по продажбата на активите на електроразпределителното дружество ЧЕЗ и покупката им от страна на българската "Инерком". Вчера обаче от ББР не отговориха на въпроса на в. "Сега" дали са давали съгласие за рефинансиране на заема на "ЧЕЗ Разпределение". Държавната банка дори припомни, че разпространяването на непотвърдена информация, свързана с кредитните институции, е в противоречие с българското и европейското законодателство и може да бъде наказуемо.
"Подробна информация за структурата на финансиране на сделката бе изискана от всички участници. И бордът на директорите, и Надзорният съвет на ЧЕЗ участваха в процеса на продажбата в продължение на няколко месеца. Те разполагаха с цялата информация, включително и обстоен доклад за проверката за съответствие и на предложения начин на финансиране на сделката. Външният доклад на уважавана международна консултантска агенция потвърди, че печелившата оферта на "Инерком" е била с най-много предимства. Нямаше сериозни основания, които да ни накарат да отхвърлим най-добрата във финансово отношение оферта и евентуално да продадем активите на по-ниска цена, като така занижим и цената на транзакцията за акционерите си", пише в съобщението.
Купувачът Гинка Върбакова отказва да съобщи как и на каква цена ще закупи активите на ЧЕЗ в България. И вчера тя продължаваше да твърди, че това ще стане с кредит от международна финансова институция с добър кредитен рейтинг.
Още в неделя ръководството на Българската банка за развитие в официално съобщение заяви, че не е одобрявала кредитиране и не е издавала банкова гаранция в сделката по продажбата на активите на електроразпределителното дружество ЧЕЗ и покупката им от страна на българската "Инерком". Вчера обаче от ББР не отговориха на въпроса на в. "Сега" дали са давали съгласие за рефинансиране на заема на "ЧЕЗ Разпределение". Държавната банка дори припомни, че разпространяването на непотвърдена информация, свързана с кредитните институции, е в противоречие с българското и европейското законодателство и може да бъде наказуемо.
"Подробна информация за структурата на финансиране на сделката бе изискана от всички участници. И бордът на директорите, и Надзорният съвет на ЧЕЗ участваха в процеса на продажбата в продължение на няколко месеца. Те разполагаха с цялата информация, включително и обстоен доклад за проверката за съответствие и на предложения начин на финансиране на сделката. Външният доклад на уважавана международна консултантска агенция потвърди, че печелившата оферта на "Инерком" е била с най-много предимства. Нямаше сериозни основания, които да ни накарат да отхвърлим най-добрата във финансово отношение оферта и евентуално да продадем активите на по-ниска цена, като така занижим и цената на транзакцията за акционерите си", пише в съобщението.
Купувачът Гинка Върбакова отказва да съобщи как и на каква цена ще закупи активите на ЧЕЗ в България. И вчера тя продължаваше да твърди, че това ще стане с кредит от международна финансова институция с добър кредитен рейтинг.
ГЕРБ се кани да отхвърли оставката на енергийния министър
Коалицията е стабилна, кълнат се управляващите в неубедителен опит да разредят напрежението
Енергийният министър в оставка Теменужка Петкова може и да бъде спасена от управляващата коалиция. Целта е да се намалят щетите от имиджовата криза, в която изпадна кабинетът на Бойко Борисов след разкритията около продажбата на активите на чешката ЧЕЗ в България.
На фона на растящите критики срещу сделката, "теча" на информация в чешките медии и противоречивата информация за финансирането на невзрачния кандидат-купувач "Инерком" Борисов съзря опит за атака срещу правителството и втвърди тона. Той обеща проверки до дупка и се закани, че за разлика от 2013 г., когато сам напусна властта, сега "оставки няма да има".
Миналата седмица министър-председателят обяви, че е поискал оставката на Теменужка Петкова, за да не изглежда, че "приятели на енергийния министър купили ЧЕЗ". "Но не мога да оставя и нашата, и нейната репутация да има някакъв подтекст в нея", посочи вчера Борисов, намеквайки, че е напът да размисли за раздялата с Петкова.
Още в неделя премиерът Борисов с половин уста поиска НАП и ДАНС да проверят сделката. Докладите на данъчните и на финансовото разузнаване изглежда ще са решаващи за съдбата на енергийния министър в оставка Теменужка Петкова, тъй като ще дадат козове на депутатите да я защитят или да поискат смяна. Така според Цветан Цветанов "ще отпаднат абсолютно всички спекулации относно тази сделка, която е извършена на територията на Чехия".
Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов съобщи, че първо в четвъртък депутатите в комисии ще се запознаят с доклад на спецслужбите за сделката и за кандидат-купувача "Инерком" и след това ще се мисли дали ще се търси нов министър. Това решил коалиционният съвет на ГЕРБ и "Обединените патриоти", който се проведе в понеделник в Министерския съвет. "Коалицията е стабилна и ние сме заедно", декларира Цветанов. Патриотите обаче вече демонстрираха желание за повече влияние в енергийния сектор и все пак може да настояват да сложат свой избраник на министерския пост.
Лидерът на "Атака" и председател на парламентарната група на "Обединените патриоти" - Волен Сидеров, изрази позиция, че премиерът е в правото си да посочи заместник на енергийния министър Теменужка Петкова. В същото време той остро разкритикува Делян Добрев (ГЕРБ), спряган за кандидат за поста на Петкова. Добрев "е най-уникалният случай в българския парламентаризъм - депутат в оставка", той е "незаконен депутат", който се е "вкопчил в парламента", обвини Сидеров. Малко по-късно от пресцентъра на "Атака" изпратиха съобщение, в което се казва, че Добрев се е извинил за думите си, че партията на Сидеров можело да бъде заместена в управляващата коалиция от "Воля". "В никакъв случай не съм го казал в този смисъл. Нямал съм предвид това. Грешно бях разбран и затова тръгнаха интерпретации. Ако някой не ме е разбрал както трябва, съжалявам, че така се получи", заявил Добрев.
ЗАЩИТА
Председателят на парламента Цвета Караянчева пламенно защити Теменужка Петкова, като я определи като "много добър министър". "Аз не съм съгласна с тази оставка", отсече Караянчева и изтъкна, че "от 800 млн. лева загуби в сектора Петкова направи така, че да има печалби". Тя не спомена, че това стана със счетоводни трикове, непазарни методи и увеличение на цената на тока. Освен това Петкова се разбирала отлично с шефа на енергийната комисия в парламента Делян Добрев (ГЕРБ).
На фона на растящите критики срещу сделката, "теча" на информация в чешките медии и противоречивата информация за финансирането на невзрачния кандидат-купувач "Инерком" Борисов съзря опит за атака срещу правителството и втвърди тона. Той обеща проверки до дупка и се закани, че за разлика от 2013 г., когато сам напусна властта, сега "оставки няма да има".
Миналата седмица министър-председателят обяви, че е поискал оставката на Теменужка Петкова, за да не изглежда, че "приятели на енергийния министър купили ЧЕЗ". "Но не мога да оставя и нашата, и нейната репутация да има някакъв подтекст в нея", посочи вчера Борисов, намеквайки, че е напът да размисли за раздялата с Петкова.
Още в неделя премиерът Борисов с половин уста поиска НАП и ДАНС да проверят сделката. Докладите на данъчните и на финансовото разузнаване изглежда ще са решаващи за съдбата на енергийния министър в оставка Теменужка Петкова, тъй като ще дадат козове на депутатите да я защитят или да поискат смяна. Така според Цветан Цветанов "ще отпаднат абсолютно всички спекулации относно тази сделка, която е извършена на територията на Чехия".
Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов съобщи, че първо в четвъртък депутатите в комисии ще се запознаят с доклад на спецслужбите за сделката и за кандидат-купувача "Инерком" и след това ще се мисли дали ще се търси нов министър. Това решил коалиционният съвет на ГЕРБ и "Обединените патриоти", който се проведе в понеделник в Министерския съвет. "Коалицията е стабилна и ние сме заедно", декларира Цветанов. Патриотите обаче вече демонстрираха желание за повече влияние в енергийния сектор и все пак може да настояват да сложат свой избраник на министерския пост.
Лидерът на "Атака" и председател на парламентарната група на "Обединените патриоти" - Волен Сидеров, изрази позиция, че премиерът е в правото си да посочи заместник на енергийния министър Теменужка Петкова. В същото време той остро разкритикува Делян Добрев (ГЕРБ), спряган за кандидат за поста на Петкова. Добрев "е най-уникалният случай в българския парламентаризъм - депутат в оставка", той е "незаконен депутат", който се е "вкопчил в парламента", обвини Сидеров. Малко по-късно от пресцентъра на "Атака" изпратиха съобщение, в което се казва, че Добрев се е извинил за думите си, че партията на Сидеров можело да бъде заместена в управляващата коалиция от "Воля". "В никакъв случай не съм го казал в този смисъл. Нямал съм предвид това. Грешно бях разбран и затова тръгнаха интерпретации. Ако някой не ме е разбрал както трябва, съжалявам, че така се получи", заявил Добрев.
ЗАЩИТА
Председателят на парламента Цвета Караянчева пламенно защити Теменужка Петкова, като я определи като "много добър министър". "Аз не съм съгласна с тази оставка", отсече Караянчева и изтъкна, че "от 800 млн. лева загуби в сектора Петкова направи така, че да има печалби". Тя не спомена, че това стана със счетоводни трикове, непазарни методи и увеличение на цената на тока. Освен това Петкова се разбирала отлично с шефа на енергийната комисия в парламента Делян Добрев (ГЕРБ).
КЕВР се отказа да проверява сделката
Няма как премиерите да не знаят кои са кандидат-купувачите, казва бившият шеф на ЧЕЗ Петер Баран
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) няма да проверява сделката за ЧЕЗ, защото няма правомощия за това, а ЧЕЗ са решили да се оттеглят от България заради поредица от конфликти с правителството. Вчера председателят на КЕВР Иван Иванов обясни, че на практика комисията пуска сделката. Причината е, че по закон не могат да я проверят. Това трябвало да направят ДАНС, финансовото разузнаване и данъчните. Все пак обаче проверка по изпълнението на лиценза ще има, тъй като тази година комисията планово трябва да влезе в ЧЕЗ.
Междувременно собственичката на фирмата купувач Гинка Върбакова заяви пред бТВ, че "Инерком" ще заложи акциите си по сделката. "По-голямата част ще бъде финансирана с банков кредит, в такива случаи купувачът дава като залог акциите си. "Инерком" ще бъде собственик на компаниите, които в момента са на ЧЕЗ. Като техен собственик, той ще заложи акциите си", обясни тя. Това се разминава с предишни нейни изявления, че залог по кредитите ще са акциите на българските поделения на ЧЕЗ.
"Ако бъде финализирана сделката, тогава КЕВР има ясно разписани правомощия", каза Иван Иванов. Тогава бъдещият купувач "Инерком" ще попадне в същия режим, както останалите фирми по отношение на безпроблемното снабдяване с ток. Чак след като процедурата бъде завършена, КЕВР ще следи за изпълнението на инвестиционната програма. "Ако има отклонения от лицензията, тогава по закон има административно-наказателни разпоредби и съответно - санкции", заяви Иванов. Към момента прелицензиране на компанията не се налага.
Това се предвижда в два случая - ако се продава обособена част от дружеството или ако купувачът залага частично или изцяло активите на ЕРП-то. "Към момента нямаме подобна информация", обобщи председателят на комисията. На първи юли изтича тригодишният регулаторен период на ЧЕЗ, затова до 31 март компанията трябва да подаде документи за цени и бизнес план за следващите три години.
"ЧЕЗ реши да се оттегли от България, защото имаше много конфликти с правителството и бизнес средата и да пренасочи активите към Франция, Германия. Енергийният сектор в България е в трудна ситуация и затова големите играчи не искат да инвестират", заяви вчера Петер Баран, оперативен директор на ЧЕЗ България от 2011 до 2016 г.
Чешката компания е решила да се оттегли от българския пазар след скандала с надписаните сметки през 2013 г., когато падна първият кабинет на Бойко Борисов. Баран смята енергетиката за чувствителна тема, имало и нестабилни моменти. "Всички сметки за ток са чувствителни за хората, а той е скъп. Имахме разправии с регулатора, защо искахме увеличение на тока. Не работехме на загуба, но не и на голяма печалба", коментира той.
Който е следил информацията по сделката, е можело да види всички кандидат-купувачи от 2016 г. насам. "Сега чувам името на Гинка Върбакова. Пръв купувач бе г-н Вълканов, после братя Бобокови, после Бобов дол, после израелци, после румънци. Няма как премиерите да не знаят за тази сделка", каза Баран. Случват се и такива малки фирми да купуват такива неща, но по-скоро е изключение, обобщи той. И добави - "Няма институция, която да спре сделката, ако политиците не се намесят или ако "Инерком" сами не се откажат".
ЕКСПЕРТНО
Сделката за ЧЕЗ е по чешкото законодателство, но КЕВР може да откаже прехвърляне на лиценза, ако дружеството не докаже капацитет за управление и развитие на мрежата, смята Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум. По думите му сега е моментът ДАНС и Комисията за финансов надзор (КФН) да проверяват активите на дружеството "Инерком България", което иска да купи активите на ЧЕЗ.
Междувременно собственичката на фирмата купувач Гинка Върбакова заяви пред бТВ, че "Инерком" ще заложи акциите си по сделката. "По-голямата част ще бъде финансирана с банков кредит, в такива случаи купувачът дава като залог акциите си. "Инерком" ще бъде собственик на компаниите, които в момента са на ЧЕЗ. Като техен собственик, той ще заложи акциите си", обясни тя. Това се разминава с предишни нейни изявления, че залог по кредитите ще са акциите на българските поделения на ЧЕЗ.
"Ако бъде финализирана сделката, тогава КЕВР има ясно разписани правомощия", каза Иван Иванов. Тогава бъдещият купувач "Инерком" ще попадне в същия режим, както останалите фирми по отношение на безпроблемното снабдяване с ток. Чак след като процедурата бъде завършена, КЕВР ще следи за изпълнението на инвестиционната програма. "Ако има отклонения от лицензията, тогава по закон има административно-наказателни разпоредби и съответно - санкции", заяви Иванов. Към момента прелицензиране на компанията не се налага.
Това се предвижда в два случая - ако се продава обособена част от дружеството или ако купувачът залага частично или изцяло активите на ЕРП-то. "Към момента нямаме подобна информация", обобщи председателят на комисията. На първи юли изтича тригодишният регулаторен период на ЧЕЗ, затова до 31 март компанията трябва да подаде документи за цени и бизнес план за следващите три години.
"ЧЕЗ реши да се оттегли от България, защото имаше много конфликти с правителството и бизнес средата и да пренасочи активите към Франция, Германия. Енергийният сектор в България е в трудна ситуация и затова големите играчи не искат да инвестират", заяви вчера Петер Баран, оперативен директор на ЧЕЗ България от 2011 до 2016 г.
Чешката компания е решила да се оттегли от българския пазар след скандала с надписаните сметки през 2013 г., когато падна първият кабинет на Бойко Борисов. Баран смята енергетиката за чувствителна тема, имало и нестабилни моменти. "Всички сметки за ток са чувствителни за хората, а той е скъп. Имахме разправии с регулатора, защо искахме увеличение на тока. Не работехме на загуба, но не и на голяма печалба", коментира той.
Който е следил информацията по сделката, е можело да види всички кандидат-купувачи от 2016 г. насам. "Сега чувам името на Гинка Върбакова. Пръв купувач бе г-н Вълканов, после братя Бобокови, после Бобов дол, после израелци, после румънци. Няма как премиерите да не знаят за тази сделка", каза Баран. Случват се и такива малки фирми да купуват такива неща, но по-скоро е изключение, обобщи той. И добави - "Няма институция, която да спре сделката, ако политиците не се намесят или ако "Инерком" сами не се откажат".
ЕКСПЕРТНО
Сделката за ЧЕЗ е по чешкото законодателство, но КЕВР може да откаже прехвърляне на лиценза, ако дружеството не докаже капацитет за управление и развитие на мрежата, смята Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум. По думите му сега е моментът ДАНС и Комисията за финансов надзор (КФН) да проверяват активите на дружеството "Инерком България", което иска да купи активите на ЧЕЗ.