С масови искания за прекратяване започна третото обществено обсъждане на идеята на Столичната община да бъде изградена инсталация за изгаряне на боклук в ТЕЦ-София с цел производство на РДФ гориво със заем от Европейската инвестиционна банка в размер до 67 млн. евро. Причината е, че общината не бе предоставила публично документацията по проекта, с която би трябвало да бъдат запознати гражданите, за да могат да заемат каквато и да е позиция. Общината обаче не видя проблем в това и даде ход на дебата.
Инвестиционната стойност на проекта е 157 млн. евро без ДДС, като 91 млн. евро от тях са финансиране от ОП "Околна среда" и националния бюджет. Общината ще се включи със заем от ЕИБ за над 65 млн. евро, който ще изплаща 19 г. при 4 г. гратисен период и фиксирана лихва от 1.5%. Поради липсата на документи, върху които да стъпят твърденията им по повод вземането на баснословния заем, гражданите отправиха десетки финансови въпроси. Между тях беше какви приходи и разходи се очаква да се образуват при работата на инсталацията.
"Колкото е по-обществено значим проектът, толкова по-малко е вероятно да намерите някакви данни преди неговото публично обсъждане, а в случая говорим за кредит от 67 млн. евро", заяви Стефан Димитров, който е един от създателите на платформата airbg.info за граждански контрол върху мръсния въздух. Не бяха малко и въпросите относно бъдещето на така или иначе мръсния въздух в столицата - предвидени ли са измервания на диоксини и фурани, има ли финансов анализ за поддръжката на улиците, които ще бъдат засегнати от камионите с боклука и пр. В отговор на тези притеснения зам.-кметът Йоана Христова заяви, че за 24 часа емисиите на диоксини и фурани от една скара за месо са 3-6 пъти по-високи от емисиите, които са предвидени от инсталацията на "Топлофикация" на годишна база.
АКЦЕНТ
"В момента се обсъжда технология, която се използва в европейски градове, която обаче е използвана преди 20-25 г. Това означава сега да кандидатстваме за дизелов автомобил, при положение че има електрически. Технологията въобще не щади екологията, щади компостирането, а не изгарянето на всичко във въздуха", коментира Стефан Димитров.
АЛТЕРНАТИВА
Според общинските съветници от БСП проектът за управление на отпадъците в София трябва да бъде завършен, но изгарянето на преработения боклук не трябва да бъде в ТЕЦ-София, а в завода за боклук край село Яна, като за целта се изгради топлопровод или инсталацията произвежда ток за свободния пазар.
Инвестиционната стойност на проекта е 157 млн. евро без ДДС, като 91 млн. евро от тях са финансиране от ОП "Околна среда" и националния бюджет. Общината ще се включи със заем от ЕИБ за над 65 млн. евро,
Хептен през просото я подкараха и ни взеха за канарчета!
Как ще похарчиш маса пари, за нещо толкова вредно, амортизирано и остаряло, като технология?
То ясно, че ще усвояват пак едни (наши) пари, ама не така хайлашката.
Тая fake "еколожка" да се разкарва от полезрението ни.