Разследването на фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) е извършено от колеги на депутата Делян Пеевски, които са били заинтересувани от изхода на делото. Затова съдът трябва да го прекрати и да върне разследването в начална фаза. Тази теза разви един от адвокатите по делото - Николай Рангелов. Той защитава главната счетоводителка на банката Мария Димова.
Рангелов припомни, че разследването е започнало по сигнал на "Протестна мрежа", в който се твърдяло, че престъпления са извършени от Цветан Василев, Пеевски и Николай Бареков. Прокуратурата обаче решава, че само Василев е виновен, а делото е възложено на следователи от столичната следствена служба, където формално се водеше на работа Пеевски в кратките промеждутъци, когато не беше депутат. Според Рангелов Пеевски изобщо не е проверяван по този сигнал.
Да се прекрати делото поиска и основният обвиняем Цветан Василев. Макар че не се явява пред съда, той изпрати писмо, което бе изчетено от адвоката му Константин Симеонов. В писмото си Василев заяви, че нито стотинка от кредитите, отпуснати от КТБ, не е отишла за лично негово обогатяване или на някой от обвиняемите. Всички пари били дадени на дружества, които по някакъв начин се контролирали от банката. Моделът с дружествата, които не били пряка собственост на КТБ, но все пак под нейния контрол, бил измислен от Бисер Лазов, твърди Василев. В момента Лазов е основният свидетел на прокуратурата.
Адвокатите Симеонов и Рангелов не бяха единствените, които поискаха прекратяване на делото. Други защитници посочиха, че обвиненията са неясни и неразбираеми. По тези искания съдия Вержиния Петрова ще се произнесе в края на март, когато е следващото заседание.
РАМО
По време на правната комисия, която гледа ветото на президента, синдиците на КТБ удариха рамо на поправките в Закона за банковата несъстоятелност, внесени от депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид. Според синдиците 1.4 млрд. лв. от парите на фалиралата банка щели да бъдат върнати, ако парламентът приеме закона отново. Ангел Донов увери, че в масата на несъстоятелността ще влязат 233 млн. лв. от заличени от квесторите обезпечения и още 1.17 млрд. лв. от извършени прихващания. От БСП обявиха промените за противоконституционни. Няма и оценка какъв ще е кръгът на засегнатите от новия закон.
|
|