:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 127
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Пускат 4G на Луната

Апаратура тежка под 1 килограм ще позволи предаването на HD видео от Луната
Nokia и Vodafone обявиха плановете си през 2019 г. да пуснат 4G мрежа на Луната. Това е научен проект, който ще улесни изпращането на данни с висока резолюция от Луната към Земята.

Технологията ще позволи на два роувъра да прехвърлят видео към автономния модул за кацане и навигация (ALINA), а от там - към централата на PTScientists в Берлин.

"Събираме много данни, много HD видеоклипове и снимки. Проблемът е, че не можем да ги изпратим директно от роувъра обратно на Земята, отнема твърде много енергия. Ето защо изпращаме тези данни в 4G мрежата, така можем да предаваме HD видео директно на Земята ", казва Кейт Аркалес Грей от PTScientist.

А ето и подробностите. Германската компания PTScientists планира от няколко години мисия до Луната. В партньорство с Audi вече са разработени два роувъра, които да изследват повърхността на естествения спътник на нашата планета и да посетят площадката за приземяване на Аполо 17. Мисията е планирана за 2019 г.

Благодарение на 4G мрежа, която ще бъде на 1800 Mhz, роувърите ще бъдат свързани с ALINA, а от там - със Земята.

Nokia ще осигури необходимото оборудване, което тежи по-малко от един килограм. Участниците в проекта твърдят, че 4G мрежата е по-енергийно ефективна от аналоговото радио и позволява прехвърлянето на много повече данни между космическите рутери и ALINA.

1203
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД