:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,852
Активни 801
Страници 1,755
За един ден 1,302,066

Собствениците на влака от Хитрино обвиниха НКЖИ за трагедията

Прокуратурата отказва да разглежда частната експертиза по делото, тъй като заключенията й били вече отхвърлени
СНИМКА: БГНЕС
При експлозията в Хитрино загинаха 7 души, а почти цялото село бе разрушено.
Катастрофата с влака на фирма "Булмаркет" в края на 2016 г. на гара Хитрино, при която загинаха 7 души, е станала не заради висока скорост на композицията, а защото една от стрелките на релсовия път не е била заключена. Това сочи експертиза, изготвена по поръчка на частната фирма. За железопътните съоръжения отговаря Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ).

Автори на експертиза са специалисти от Румъния и Германия. Заключението е в пълно противоречие с официалната теза на прокуратурата, че причина за катастрофата е високата скорост на композицията. За инцидента бяха обвинени двамата машинисти и делото срещу тях вече започна в съда. Часове след това от прокуратурата заявиха, че експертизата на фирмата не може да бъде доказателство и няма да променят изводите си.

Идентично становище изразиха в отговор на запитване и от НКЖИ. "Към момента тече наказателно производство, към което са приложени технически експертизи за състоянието на железопътната инфраструктура. Не считаме, че коментирането на каквито и да било "независими" хипотези и предположения е от полза за разкриване на обективните причини за трагедията в Хитрино", пише в отговора на държавната компания.

"Проблемът възниква при дерайлирането на шестия вагон, чиито колела тръгват едновременно по двата коловоза. Дерайлирането при тази ситуация е било неизбежно. Стрелката, разделяща двата коловоза, е позволила първите колела на шести вагон да тръгнат по трети коловоз, а вторите колела - по четвърти коловоз", обясни вчера зам-шефът на "Булмаркет" Светослав Първанов, цитиран от "Дарик". Той допълни, че според експертите, ако причина за катастрофата е била само скоростта, е трябвало да дерайлират двата локомотива и първите пет вагона.

Проблем имало и със самата цистерна, излязла от релсите. Тя е собственост на румънска компания, която я е предала на българската фирма-превозвач. Става дума за цистерна, произведена във Франция през 1971 г., която не отговаря на изискванията за безопасност. Пълната с пропилен цистерна, от която тръгна експлозията, е била с полусферични дъна, обясни Първанов.

"Тази конструкция позволява намаляване на теглото на самата цистерна с цел да побере повече полезен товар. Дебелината на дъната на другите цистерни, които са били в композицията и които нормално придвижват такива газове, е около 22 милиметра. Дебелината на това дъно е почти три пъти по-малка от дебелината на останалите цистерни", каза шефът на "Булмаркет" Станко Станков. Той обясни, че още през 80-те години били издадени предписания за такъв тип цистерни да се монтират допълнителни елементи за защита. Въпросната обаче била предадена от румънския собственик с изрядни документи.

След изтичане на пропилена дежурните диспечери са подали електричество в контактната мрежа, което е предизвикало волтови дъги, които може да са станали причина за експлозията, твърдят от "Булмаркет". Оттам смятат, че разследването е манипулирано, тъй като е извършено от специализирана комисия, подчинена на транспортния министър, който е и принципал на НКЖИ. Според фирмата това е конфликт на интереси.

ОТГОВОР

"Такава експертиза не е била назначавана нито от органите на досъдебното производство, нито от състава на съда, разглеждащ делото понастоящем. "Частната експертиза", изготвена от чужди експерти, е поръчана и заплатена от "Булмаркет", но не може да послужи за целите на водения наказателен процес. Обвинението не намира основания за промяна на изводите, основани на експертизи, назначени в хода на проведеното разследване и сочещи високата скорост на навлизане на влаковата композиция в района на гарата като основна причина за инцидента. Тези експертни заключения са разгледали и версията, изтъквана сега от "Булмаркет", но са я отхвърлили като несъответна на събраните по делото доказателства за състоянието на релсовия път", заявиха от прокуратурата.





3
1765
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
12 Март 2018 19:36
а защото една от стрелките на релсовия път не е била заключена

Само да светнем експертизърите, че ако една стрелка по маршрута не е заключена, то входният сигнал не може да свети нещо, различно от червен цвят...
И в заглавието се чете Собствениците на влака от Хитрино, а между редовете - Проблем имало и със самата цистерна, излязла от релсите. Тя е собственост на румънска компания, която я е предала на българската фирма-превозвач. Е, след като е предадена на българската фирма превозвач, то кой носи отговорност за нейната неизправност? И защо са я приели, след като е била неизправна? Май контролът у тая фирма никакъв го няма, нито за редовността на вагоните, нито за скоростта на движение, нито за способностите на кадрите.
13 Март 2018 02:43
тупам темно, напълно съм съгласен с теб. . И ти ли си бивш влаков диспечер ?
13 Март 2018 05:09
Не. Машинист, който напусна редиците на БДЖ няколко години преди стачката през 1997, когато започнаха да се подиграват с труда на железничарите. Лекарите от предпътните прегледи бяха поставени в по-висока категория от машинистите и съответно с по-висока основна заплата от тях. Сега търсят квалифицирани кадри.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД