:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 144
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Румъния иска обяснение от ЕК защо се намесва в правосъдната й система

Брюксел се интересувал от нашумели съдебни дела, водени в страната
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Шефът на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер приветства британския премиер Тереза Мей по време на Европейския съвет в Брюксел.
Румънският министър-председател Виорика Дънчила поиска обяснения от ЕК защо се намесва в правосъдната система на страната, писа електронното издание "Романия инсайдер". Тя изпрати писмо до председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер. Дънчила иска обяснение за документ, който беше разпространен от местна медия, близка до управляващата Социалдемократическа партия. Той датира от октомври 2012 г. и е изпратен от ЕК до тогавашния румънски министър на правосъдието Мона Пивничеру като част от доклада по Механизма за сътрудничество и проверка. Брюксел искал подробности за криминални разследвания срещу бившия премиер Адриан Нъстасе, бившите министри Тудор Чиуариу и Децебал Траян Ремес, местните бизнесмени Джордже Бекали, Джордже Корос, Дан Войкулеску и др.

Дънчила настоява за обяснение от Брюксел за "причините, мотивите и критериите", по които е съставен този списък, и за начина, по който е събирана информацията за тях. В края на писмото си тя изразява мнение, че ЕК трябва да премахне наблюдението на страната по Механизма за сътрудничество и проверка. По време на срещата си през февруари с Юнкер в Брюксел тя настоя за същото. От 2007 г. насам България и Румъния са под наблюдение от ЕК.

Междувременно на започналия вчера в Брюксел двудневен Европейски съвет Румъния беше представена от президента Клаус Йоханис, но не стана ясно дали той има намерение да повдигне въпроса пред Юнкер. Срещата на евролидерите започна в късния следобед вчера, като се очакваше обсъжданите теми да бъдат икономиката на ЕС, случаят "Скрипал", отношенията с Русия, както и тези с Турция. Държавните и правителствените ръководители от ЕС трябваше да решат дали в понеделник ще се състои във Варна срещата на високо ниво ЕС-Турция. Преди началото на съвета премиерът Бойко Борисов, който представлява България, заяви на среща с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, че среща с Турция е необходима за нормализиране на отношенията между Брюксел и Анкара. Очакваше се британският премиер Тереза Мей да сподели резултатите от хода на разследването на отравянето на Скрипал, за което Лондон обвинява Москва, както и да поиска от колегите си да осъдят действията на Русия и да прогонят от териториите си нейните шпиони. Латвийският президент Далия Грибускайте заяви, че страната й вече обмисля възможността да изгони руски дипломати.

ПОЗИЦИЯ

Премиерът Бойко Борисов изрази съмнение, че Русия стои зад отравянето във Великобритания на бившия руски агент Сергей Скрипал. "Обикновено в такива случаи никога не е това, което изглежда на пръв поглед", каза той вчера в Брюксел преди началото на Европейския съвет. Борисов не вярва, че руският президент Владимир Путин се е нуждаел от подобни действия, за да спечели изборите, състояли се на 18 март.
1
3309
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
23 Март 2018 09:51
"Обикновено в такива случаи никога не е това, което изглежда на пръв поглед"

На пръв поглед изглежда да е активно мероприятие на едни трансатлантически служби ... да видим какво ще излезе накрая
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД