Концепция за законопроект за несъстоятелността на физическите лица представи вчера омбудсманът Мая Манолова съвместно с Българския институт за правни инициативи. Като аргумент за инициативата си, Манолова посочи, че България е единствената страна в ЕС, която няма законодателна уредба за личния фалит. Малко вероятно е обаче проектът й да пробие в парламента, тъй като вчерашната презентация не получи никакво внимание от законодателната и изпълнителната власт. Поканените министри на правосъдието и на икономиката не се отзоваха.
Манолова цитира данни, според които просрочените заеми у нас възлизат на 4.7 млрд. евро. Над 800 млн. лв. са необслужваните потребителски заеми. Лошите или необслужваните кредити са над 600 хиляди. Според омбудсмана това налагало приемането на закон, който да позволи "справедливо споделяне на тежестта от свръхзадлъжеността между кредиторите и длъжника", както и "преодоляване на състоянието на свръхзадлъженост чрез частично опрощаване на задълженията".
Концепцията на Манолова предвижда производството по несъстоятелност да се развива в окръжните съдилища. Процедурата няма да се открива, ако става въпрос за временни затруднения или общият размер на задълженията е до 5 минимални работни заплати.
|
|