:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,606,136
Активни 257
Страници 8,216
За един ден 1,302,066

Множество нарушения изскочиха при коневъда Пищалов

Спасителни екипи най-сетне достигнаха до бедстващите животни в Осоговската планина
Дни след като беше подаден сигнал за бедстващото стадо коне в Осоговската планина, зоополицаи, разследващи полицаи, инспектори от отдел "Здравеопазване" на Областна дирекция по безопасност на храните-Кюстендил и ветеринари успяха да стигнат до животните с високопроходима техника. Конете за последно са били видени в местността Бегбунар, на около 1800 метра надморска височина. Състоянието на оцелелите е толкова тежко, че всяко забавяне е фатално - през нощта са загинали още животни, според някои информации - три, според други - пет. От стадото са останали 26 живи коня, от тях 13 имат чипове, съобщи БНР. Доброволци и институции осигуриха сено, слама, чували с овес и хранителни смески, а спасителните екипи започнаха работа при много тежки условия - мъгла и метър и половина сняг.

При стадото се оказа и собственикът му Петър Пищалов, който вчера беше призован на разпит в полицията в Кюстендил, но не се е явил. Пищалов пренощувал при животните, след като твърдеше, че от месец и половина безуспешно ги издирва из планината. Според него преди три месеца животните били около 70.

След като трагедията под връх Руен активизира властите, от делата на Пищалов изскочиха редица нарушения. От Областната агенция по безопасност на храните-Кюстендил установиха, че бедстващите коне са нелегално попаднали в Осоговската планина, съобщи Емил Гъгнев, началник отдел "Здравеопазване на животните" в агенцията. В Осогово Пищалов няма разрешение за отглеждане на тези коне и регистриран животновъден обект. Освен това липсва и ветеринарномедицинско разрешение за придвижването им, съобщи Гъгнев пред БНТ.

От БАБХ съобщиха за в. "Сега", че в понеделник са направени проверки и на двата животновъдни обекта на Пищалов в село Буново, след като в социалните мрежи се завъртяха слухове, че и там има бедстващи животни. Открита е една умряла крава, но въпреки това здравословното състояние на другите било задоволително и им е осигурена храна. По-задълбочени проверки обаче не били извършени заради липсата на собственика.

По данни на фонд "Земеделие" Пищалов е кандидатствал за субсидия и за миналата 2017 г. Около 35 000 лв. е сумата, която коневъдът е получил от 2013 г. насам, съобщи Янислав Янчев от фонда пред Би Ти Ви. Освен това Пищалов е взимал средства и за пасища. Последната проверка, на която е подложен коневъдът от страна на фонд "Земеделие" била по заявлението за 2016 г., когато е санкциониран за дребни нередности. За 2017 г. той не е попаднал в графа "рискови". Според Янчев стопанинът на конете трябва да ги отглежда, без да намалява техния брой. Той е заявил 51 животни, които има ангажимент да отглежда в продължение на 5 години. В случай че се намали броят им, най-тежката санкция е да върне получените до момента средства. Това, че конете се отглеждат на свобода, не означава, че собственикът им не трябва да полага грижи за тях, а според някои информации трябва да ги прибира през зимата.

РАЗСЛЕДВАНЕ

Въпреки че Пищалов си припознава стадото, това тепърва ще се доказва по чиповете. Събират се доказателства по повод информацията, че някой друг стои за Петър Пищалов, съобщи Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор. По случая се води досъдебно производство за това, че е проявена жестокост към гръбначни животни и противозаконно е причинена смъртта им. Прокуратурата проверява и евентуална злоупотреба с евросредства. "За престъплението, за което сме започнали разследване, наказанието е от 1 до 3 години лишаване от свобода и глоба от 2 до 5 хил. лева", уточни Арнаудова пред Би Ти Ви. "Разполагаме с данни, че лицето или лицата, които са осъществили това престъпление са имали задължение да отглеждат животните, а затова им е заплащана сравнително добра парична субсидия", коментира тя. Според нея има достатъчно данни, че има извършено престъпление, което се отличава с особено висока обществена опасност.
1
2366
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Март 2018 01:49
Защо не е казал на циганите да ги намерат и ползват за работа при условие че ги хранят нормално?Сега немаше да има проблеми с закона.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД