:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,489,087
Активни 123
Страници 16,653
За един ден 1,302,066

Италианският футуризъм идва в България

Фигурата на Николай Дюлгеров е мостът между модернизма в изкуството на двете държави
Николай Дюлгеров свързва българското изкуство със световния авангард.
От 3 април до 3 май

Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство



"Италиански футуризъм и модерно изкуство в България. Примерът на Николай Дюлгеров" е авторски проект на Ирина Генова с дизайн на Надежда Ляхова. Изложбата представлява обект за външно експониране и се открива утре пред Софийския арсенал - Музей за съвременно изкуство. През втората половина на месец май ще бъде показана и в Академията за изящни изкуства във Флоренция. Акцентирана е фигурата на Николай Дюлгеров - български художник, установил се в Торино през 1926 г. Неговата артистична дейност в средите на футуризма и контактите му с колеги от родината заемат важно място в експозицията. Изложбата и каталогът към нея показват по лесен за възприемане и атрактивен начин модерната художествена култура в България като част от световното изобразително изкуство, привличат вниманието с артистично събитие на локация със свободен достъп, съчетават художественото и образователното въздействие. Италианският футуризъм в България, предизвикал интерес и въодушевление между двете световни войни, се преплита с други художествени явления. Изложбата показва различни артистични практики, които имат отношение към футуризма в Италия. Репродукции на художествени произведения, фотографии и документи демонстрират българските връзки с мрежите на авангарда, в които футуризмът заема важно място. Трансграничните контакти са визуализирани в схематични карти в долното поле на паната. Темата за италианския футуризъм и модерното изкуство в България поражда две дискусионни полета и проектът не отбягва тяхното обсъждане. Едното - в областта на формата и стила - е общо за българската култура и се състои в хибридния характер на различни тенденции. Другото засяга историята на изкуството отвъд нашите граници и се отнася до политическата съдба на футуризма в Италия - връзките му с фашизма от средата на 1920-те години насетне.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" за културната програма за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018.
1340
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД